Go to content

8 nawyków, które sprawiają, że częściej podejmujesz błędne decyzje

Fot. iStock / martin-dm

Podejmowanie decyzji zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem, że coś może pójść nie tak, jak zakładamy. Nie ma osób idealnych i każdy popełnia błędy. Uczymy się na własnych pomyłkach, ale tolerancja na ich popełnianie ma swoje granice. Im jesteśmy starsi, tym większą uwagę przykładamy do słuszności podejmowanych decyzji. 

Jeśli są one dobre, zyskujemy, natomiast błędy kosztują nas czas, energię, emocje a czasem utratę czegoś wartościowego.

Błędy, które czegoś uczą, są potrzebne w życiu

Najlepiej uczyć się na cudzych błędach, jednak nie da się uniknąć własnych. Mają one wielki wpływ na życie, czasem wręcz rewolucyjny, wywracając wszystko do góry nogami. Błędy pomagają w przyszłości tak modyfikować działania, by ich więcej nie popełniać i oszczędzić sobie rozczarowania.

Notoryczne wpadki sprawiają, że inni postrzegają nas jako osoby niezaradne, podchodzą z lekceważeniem, traktują niczym wyrośnięte dziecko, radząc z każdej strony i próbując decydować za nas. Czasem sami sobie robimy krzywdę, nie wierząc we własne siły i przyjmując swoje błędy jako rzecz naturalną. Bo zawsze tak było, więc czego innego się spodziewać? Nikt nie lubi ponosić odpowiedzialności za złe decyzje, ale każdy powinien wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Jeśli masz wyjątkowe zdolności do popełniania błędów, być może robisz coś, co szczególnie naraża cię na ciągłe pomyłki.

8 nawyków, które sprawiają, że częściej podejmujesz błędne decyzje

1. Nie umiesz się zdecydować

Nie ma nic gorszego od stanięcia w rozkroku nad przepaścią. Nie wiesz, w którą stronę ruszyć, co będzie dla ciebie najlepsze. Takie zachowanie nie sprawia, że omija cię konieczność decydowania, za to skutkuje czymś o wiele gorszym. Brak zdecydowania prowadzi do podejmowania pochopnych decyzji, których wcale nie jesteś pewna, mimo że poświęcasz rozmyślaniom zbyt dużo czasu. To naraża na pomyłki, bo sama już jesteś skołowana i tracisz resztki swojej pewności.

2. Robisz to, co inni

Sugerując się decyzjami podejmowanymi przez innych, możesz sobie zaszkodzić. Mimo że podążanie za tłumem jest wygodne, nie pozwala tworzyć własnych opinii i dobrze uzasadnić decyzji, którą powinno się opierać na poczuciu bezpieczeństwa. To, co jest dobre dla innych, nie oznacza, że jest tak samo korzystne dla ciebie. Tylko gdy sama decydujesz o sobie, bierzesz odpowiedzialność za swoje wybory.

3. Rezygnujesz z celów

Jeśli do tej pory przytrafiały ci się częste błędy i cierpisz na brak pewności siebie, masz problem. Nie ma nic gorszego od podejmowania decyzji opartych wyłącznie na strachu, więc rezygnujesz z własnego zdania i odpuszczasz ważne dla ciebie cele. To błąd, bo potrzebujesz ich do rozwoju osobistego i podejmowania dobrych decyzji.

4. Za dużo myślisz o przeszłości

Zamiast czerpać z dotychczasowych doświadczeń, koncentrujesz się tylko na przeszłości, nic nie wnosząc do teraźniejszości. Bez poszukiwania nowych rozwiązań powtarzasz stare schematy, opierając się na nieaktualnych założeniach.

5. Obwiniasz innych o swoje porażki

Nie zauważasz własnych wad i win, które sprawiają, że nie wszystko w życiu dobrze ci wychodzi. Częściej popełniasz błędy, bo zrzucasz odpowiedzialność na innych, choć ty jesteś głównym decydentem. Nie jesteś w stanie bronić słuszności własnych decyzji, bo unikasz odpowiedzialności.

6. Nie wierzysz swojej intuicji

Nie jesteś pewna tego, co ci podpowiada intuicja, co bywa błędem. Dobrze jest mieć na względzie fakty, ale intuicja podpowiada nie bez przyczyny, że coś może być dla ciebie dobre lub złe. Czasem trzeba zaryzykować i zrobić tak, jak czujesz, że powinnaś zrobić.

7. Mylisz opinie z faktami

Niczym nowym jest mylenie faktów z opiniami, ale bezpieczniej jest odgraniczyć jedno od drugiego. Opinie nie są obiektywne, za to fakty owszem. Gdy czeka cię podejmowanie decyzji, zdecydowanie przestudiuj suche fakty i dopiero postąp zgodnie z własną opinią, a nie podszeptami innych.

8. Nie sypiasz wystarczająco dużo

Nie jest czymś odkrywczym, że sen jest konieczny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli jesteś notorycznie niewyspana, nie będziesz w stanie myśleć jasno. Zmęczony człowiek nie jet w stanie koncentrować się, tak jak osoba wypoczęta, a to odbija się na jakości podejmowanych decyzji.


 

źródło: www.lifehack.org, www.wysokieobcasy.pl