Go to content

7 symptomów depresji, o których byś nigdy nie pomyślała

Fot. iStock / OcusFocus

Umysł każdego człowieka jest niezwykle złożony. Nie ma jednego schematu, według którego można by „naprawić” jego działanie. Gdy mówimy o objawach depresji, istnieją postawy, stany i zachowania, które na pozór nie mają nic wspólnego z zaburzeniami depresyjnymi, ale ostatecznie to właśnie z nich biorą swoje źródło. 

7 symptomów depresji, o których byś nigdy nie pomyślała

1. Objawy fizyczne niezwiązane z chorobą

Mowa tutaj o bólach mięśni, które nagle pojawiają się bez szczególnego powodu, oraz dolegliwościach takich jak migreny, częsta niestrawność, nagłe zawroty głowy i inne zaburzenia tego typu. Idziesz do lekarza i okazuje się, że „nic ci nie jest”. Ale twoje problemy nie znikają.

2. Zmiana częstotliwości spotkań z innymi osobami

Nagle spoglądasz wstecz i zdajesz sobie sprawę, że zawsze odkładasz na później wszystkie spotkania towarzyskie. Wydaje ci się, że jesteś zbyt wyjęty, że nie masz ochoty, siły.

3. Wolniejsze ruchy

Jest to jeden z tych objawów depresji, które pozostają niezauważone. Mózg osoby chorej na depresję działa inaczej niż osoby szczęśliwej, zdrowej. Depresja ma wpływ na motorykę, a ruchy stają się wolniejsze.

4. Atopowe zapalenie skóry

Nauka nie określiła jeszcze jasno związku między atopowym zapaleniem skóry a depresją. Jednak badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Wisconsin (USA) wykazało, że istnieje relacja między stanem psychicznym a pojawieniem się egzemy.

5. Za dużo czasu przed telewizorem

Zbyt dużo oglądania telewizji, spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed ekranem komputera lub telefonu komórkowego może być objawem depresji. Jest to sposób na izolowanie się.

6. Brak pożądania seksualnego

Kiedy pragnienie seksualne znika i gdy ten fakt się przedłuża, możliwe, że kryje się za tym depresja, często związana z brakiem akceptacji swojego ciała i lękiem przed bliskością.

7. Częste błędy i omyłki

Gdy cierpimy na depresję, umysł działa wolniej. Mamy  trudności z koncentracją  i planowaniem działań. Zapominamy, mylimy fakty, trudniej nam się uczyć.


Na podstawie: nospensees.fr