Go to content

6 rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem zajęć z jogi

Fot. iStock/Pinkypills

Joga chodzi za mną już od jakiegoś czasu. Obserwuję, czytam i zastanawiam, jak się do tego zabrać. Na zajęcia nie mam kiedy iść, a ostatnio z wszelkich prób wyeliminowała mnie kontuzja. I pewnie przez to przetrącone kolano coraz bardziej zgłębiam (choć nadal jedynie w teorii) tajniki jogi z mocnym postanowieniem, że jak już wyzdrowieję, to zacznę. Rozmawiałam ostatnio z osobą, która od wielu lat praktykuje jogę. Oto czego się dowiedziałam.

Nie każda joga jest taka sama

Ashtanga, bikram, hatha, vinyasa. To tylko cztery z wielu stylów jogi, z których każda zawiera różne pozycje i sekwencje. Na przykład, Ashtanga Yoga to zawsze te same figury w niezmiennej kolejności, podczas, gdy vinyasa – określana jako „flow joga” – jest często połączona z muzyką, charakteryzuje się płynnymi przejściami pomiędzy ruchami. W jodze jest wiele różnorodności, więc warto eksperymentować z wieloma stylami, aby znaleźć te, które najbardziej nam odpowiadają.

Joga to nie tylko aktywność fizyczna

Każdy, kto choć raz zetknął się z jogą, wie, że to coś więcej niż pozycje. Tradycja jogi sięga tysięcy lat i ma silne korzenie w spirytualizmie. Joga jest ściśle związana z uważnością, oddechem i medytacją. Po zakończeniu zajęć jogi często czujemy się odmłodzeni, zarówno umysłowo, jak i fizycznie.

Joga jest trudniejsza niż na to wygląda

To nie jest zbyt pocieszające, ale cóż, nikt nie mówił, że będzie łatwo. Joga to umiejętność utrzymania równowagi, zbudowania swojej siły – naprawdę można się przy tych zdawałoby się spokojnych ćwiczeniach solidnie zmęczyć.

Joga buduje wytrzymałość organizmu

Joga to trening całego ciała, który łączy w sobie elastyczność i siłę. Od pozycji krzesła, która jest zbliżona do mini przysiadu, do chaturanga – która porusza twoje ciało od wysokiej po niską „deskę”, kiedy to pracuje kręgosłup, klatka piersiowa, ramiona – kilka ruchów zwiększa wytrzymałość i siłę mięśni.

Joga to nieustanna praca

Tu nie ma rywalizacji, prześcigania się. Jeśli widzisz obok kogoś, kto ma świetnie opanowane pozycje – uwierz, że to kilka lat praktyki. Tutaj niczego nie osiągniesz szybko, dlatego też joga uczy cierpliwości. Choć początku mogą być trudne – nie poddawaj się. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym więcej nowego się nauczysz.

Joga jest indywidualna

W praktykowaniu jogi trzeba znaleźć to, co najlepsze dla ciebie. To jest uniwersalna aktywność – to, co dobre dla twojej koleżanki, wcale nie musi tobie odpowiadać. Nie ma tutaj dobrych i złych pozycji czy sposobów ćwiczenia. Skuteczna praktyka jogi powinna brać pod uwagę to, czego potrzebuje twoje ciało.

To jak? Kiedy zaczynamy?