Go to content

5 zdań, które powinnaś wyrzucić ze swojego słownika, jeśli chcesz być szczęśliwa

7 tekstów, których wszystkie kobiety mają serdecznie dość
fot. iStock/Petar Chernaev

Słowa mają wpływ na nasze życie. To dzięki nim motywujemy się do działania, ale to także z ich powodu cierpimy i załamujemy ręce.  Jeśli na poważnie myślisz o tym, żeby osiągnąć sukces w każdym aspekcie swojego życia – zrezygnuj z tych dziewięć zwrotów.

1. „To musi być perfekcyjne”

Amerykańska dziennikarka, aktywistka, autorka sześciu bestsellerowych książek Maria Shriver powiedziała kiedyś: „Perfekcjonizm nie sprawia, że ​​czujesz się doskonały; sprawia, że ​​czujesz się niewystarczający ”. Często dążymy do doskonałości, ponieważ szukamy aprobaty i pochwały od innych. Kiedy mamy obsesję na punkcie tego, jak postrzegają nas inni, pozostajemy nieszczęśliwi, rozczarowani i pozbawieni motywacji.

2. Ciągłe powtarzanie: „tak”

Kiedy zgadzamy się na wszystko, stajemy się podatni na przemęczenie, przepracowanie i przeciążenie psychiczne. Obniża to również wartość jakości naszego czasu i uniemożliwia nam poświęcenie całej energii na rzeczy, którym są naprawdę istotne. Kluczem jest wyznaczanie granic. Chodzi o to, aby zdać sobie sprawę, że trzeba wziąć odpowiedzialność za siebie, wziąć odpowiedzialność za swoje życie i za osiągnięcie własnych zamierzonych celów.

3. „Jestem taka zajęta”

Niedawne badanie opublikowane przez Journal of Psychological Science pokazuje, że jesteśmy bardziej szczęśliwi, kiedy w naszym życiu dzieje się wiele. Narzekanie na ten stan automatycznie wywołuje negatywne myśli, zamiast zmobilizować nas do bycia obecnym „tu  i w tej chwili”. Następnym razem, gdy ktoś cię zapyta jak się masz, zwróć uwagę na swoją odpowiedź – i unikaj słowa „zajęta”.

4. „On się zmieni”

Wiele z nas jest „naprawiaczami”. Widzimy na swojej drodze kogoś z problemem lub dostrzegamy jakiś aspekt jego osobowości lub zachowania, który chciałybyśmy zmienić – więc natychmiast budujemy sobie wyobrażenie o tym, co jest dla niego dobre. Ludzie nie mogą się zmienić, jeśli tego nie chcą. Więc nie tylko próby zmieniania są daremne, ale narażają na szwank nasze relacje. Jeśli ktoś przyjdzie do Ciebie po pomoc, nie bój się zaoferować swojego wsparcia – po prostu nie narzucaj mu swoich pomysłów i nie oczekuj radykalnego zwrotu o 180 stopni w jego zachowaniu.

5. „Zrobię to później”

Prokrastynacja może zaszkodzić twojej samoocenie i produktywności. Wiele badań przeprowadzonych w ciągu ostatniej dekady wykazało również, że ma ona nawet negatywny wpływ na nasze samopoczucie i stan emocjonalny.
Aby uniknąć marnowania czasu i wyczerpania emocjonalnego, stosuj dobre praktyki w zakresie zarządzania czasem, takie jak korzystanie z planera – w telefonie lub w papierowym kalendarzu. Podziel swoje cele i zadania na małe kawałki i daj sobie niewielką nagrodę, gdy osiągniesz jeden z tych „kamieni milowych”.