Lifestyle Psychologia

Przyjaźń damsko-męska? Jest co najmniej 5 zalet takiej relacji

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
Przyjaźń damsko-męska? Jest co najmniej 5 zalet takiej relacji
Fot. iStock/nd3000 – Przyjaźń damsko-męska? Jest co najmniej 5 zalet takiej relacji
 

Życie bez przyjaciół byłoby smutniejsze. Bliscy nam ludzie, osoby, za które skoczylibyśmy w ogień, dają poczucie bezpieczeństwa, przynależności i pewnej stałej w życiu. Posiadanie przyjaciół jest fantastyczne, bo nigdy nie zostajemy z naszymi smutkami czy radościami sami. A móc dzielić się z kimś codziennością, jest niezwykle ważne.

Mówiąc o przyjaźni, zazwyczaj kojarzymy dziewczyny powierzające sobie sekrety lub facetów kibicujących jednej drużynie. Przyjaźń przekładamy na osoby tej samej płci, bo wydaje się, że w takim układzie łatwiej jest się dogadać i zrozumieć. Nadal funkcjonuje przekonanie, że nikt jednej kobiety nie zrozumie lepiej, niż druga kobieta. Przyjaźnie mieszane, na linii facet-kobieta nabierają podtekstu układu, nad którym wisi ryzyko zakochania się jednej ze stron. Tymczasem bliska relacja pomiędzy osobami innej płci, potrafi trwać tak samo niezachwianie, jak standardowe przyjaźnie między kobietami lub w męskim gronie.

5 zalet posiadania przyjaciela odmiennej płci

1. Odmienny sposób patrzenia na te same rzeczy

Przyjaźń damsko-męska może powodować zmianę spojrzenia na sprawy, które dotyczące były oczywiste. Facet może zaoferować ci inny punkt widzenia na różne sytuacje życiowe, których nie uwydatni przyjaźń z osobą tej samej płci. To daje bardziej zróżnicowany i interesujący obraz wielu rzeczy.

2. Zaskakująco spędzisz wspólny czas

Nikt nie twierdzi, że przyjaźń między kobietami musi się zawężać do oglądania łzawych filmów wieczorami lub zakupów. Jednak z reguły mężczyźni mają pasje inne, niż kobiety, co może przynieść nowy sposób spędzania wolnego czasu. Kobiety przyjaźniące się z facetami zapewne chętniej dadzą namówić się na mecz hokejowy czy wieczór w szalonym miejscu, gdy przyjaciel je do tego zaprosi.

3. Nie ma obawy zazdrości o partnera

Tam, gdzie nie ma między przyjaciółmi podtekstów seksualnych, nie ma też ryzyka zazdrości o partnera. Szczególnie gdy mężczyzna, jak i kobieta mają swoich partnerów, ich przyjaźń pozostaje czystym i niezawodnym układem. Brak zazdrości daje swobodę i poczucie bezpieczeństwa.

4. Można liczyć na absolutną uczciwość

Faceci są zazwyczaj prostolinijni i mniej kombinują, w porównaniu do kobiet. Facet-przyjaciel szczerze powie, co myśli, dbając o interes przyjaciółki. To dotyczy zarówno nowej sukienki, fryzury, umiejętności kulinarnych, jak i faceta, który akurat się przy kobiecie kręci.

5. Zrozumiesz odmienność

Nie bez przyczyny utarło się powiedzenie, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Przyjaźniąc się z kimś odmiennej płci dostajesz szansę poznać dobrze jego świat i zrozumieć postępowanie innych. Takie doświadczenie, obserwacja innej osoby wzbogaca o cenną wiedzę.


źródło:  themindsjournal.com 


Lifestyle Psychologia

Co rodzaj ulubionej bielizny „mówi” o mężczyźnie?

Redakcja
Redakcja
3 lutego 2019
Fot. iStock/Denisfilm
Następny

Wybór bielizny to indywidualna sprawa, podobnie jak jej noszenie lub nie. Kobiety są bardziej skore do eksperymentów, chętnie sięgają po nowe kroje, materiały i kolory, stawiając na różnorodność. Mężczyźni sięgają po bieliznę zgodnie z utrwalonymi upodobaniami, choć kierują się także tym, co lubi ich kobieta.

Panowie z dziurawą lub brudną bielizną, podobnie jak w białych skarpetkach i klapeczkach odchodzą w zapomnienie, i całe szczęście! Mężczyźni lubią i nie wstydzą się dbać o siebie, a od podstaw, czyli od samej bielizny, zaczynają. A jaki typ bielizny najchętniej wybierają mężczyźni i o czym to może świadczyć?


źródło:  www.thegentlemansjournal.com 

Lifestyle Psychologia

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzimy 4. lutego. Zwracaj uwagę na objawy!

Redakcja
Redakcja
2 lutego 2019
Światowy Dzień Walki z Rakiem 2019
Operacja NanoKnife z dr n. med. Ryszardem Wierzbickim – Światowy Dzień Walki z Rakiem

Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci ludzi na całym świecie. Na raka umiera ponad 8 mln osób rocznie. W Polsce choruje ponad 160 tys. osób, choroba zabija aż 100 tys. Specjaliści nieustannie poszukują nowych metod działania w tej trudnej i skomplikowanej chorobie.

Światowy Dzień  Walki z Rakiem

Mówi się: „rak nie wybiera“. Na nowotwór złośliwy umierają nie tylko zwykli ludzie, ale też gwiazdy i osoby znane. Polaków najczęściej atakuje rak płuca. Na tę chorobę narażeni są głównie palacze, ale także osoby żyjące w miastach, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone. Zdecydowanie częściej rozpoznaje się go u mężczyzn – stanowi on około 21 proc. wszystkich zdiagnozowanych nowotworów. U kobiet odsetek ten to ok. 10 proc. Jednocześnie rak płuca jest przyczyną około 1/6 wszystkich zgonów z powodu nowotworów w Polsce. Drugim najczęstszym nowotworem dręczącym Polaków jest rak jelita grubego. Rozróżniając płci – wśród mężczyzn największe żniwo zbiera rak prostaty i pęcherza moczowego, wśród kobiet – rak piersi i jajnika.

Zwracaj uwagę na objawy!

Specjaliści szacują, że gdyby pacjenci uważniej słuchali swojego ciała i sygnałów, jakie im daje, więcej nowotworów byłoby diagnozowanych szybciej, a dzięki temu byłyby łatwiejsze do wyleczenia.

– Niektóre objawy są niespecyficzne, co utrudnia wczesne postawienie diagnozy. Takim przykładem jest nowotwór trzustki, który we wczesnym okresie rozwija się podstępnie i praktycznie bezobjawowo. – tłumaczy chirurg-onkolog dr n. med. Ryszard Wierzbicki ze szpitala Żagiel Med w Lublinie. – Jednak wiele objawów, choćby np. najpopularniejszego wśród Polaków raka płuc są dość charakterystyczne: przewlekły, uporczywy kaszel, częste stany zapalne dróg oddechowych, płyn w jamach opłucnej, chrypka, a także odpluwanie plwociny podbarwionej krwią.

Grunt to więc obserwacja i szybka wizyta u specjalisty.

Na jakie objawy warto zwracać uwagę? Oto niektóre z nich:

– rak szyjki macicy – upławy podbarwione krwią, bóle podbrzusza i dolnego odcinka pleców, ból przy oddawaniu moczu

– rak prostaty/pęcherza moczowego – bóle w miednicy, częste oddawanie moczu, słaby, przerywany strumień moczu, krwiomocz, ból

– rak jelita grubego – ból brzucha, krew w stolcu, krwawienia z odbytu, utrata wagi

– rak mózgu – silne bóle głowy, zawroty głowy, problem z mową

– rak piersi – wyczuwalny, bolący lub całkowicie bezbolesny guzek, zmiany kształtu i barwy brodawki, wydzielina z brodawki

– rak żołądka – wymioty, krwawienia, czarne stolce, spadek wagi

– rak trzustki – ból brzucha, nie ustępujący po środkach przeciwbólowych, nudności, brak apetytu, utrata masy ciała, żółtaczka.  Bardzo podstępny, objawy są niespecyficzne

– rak jajnika – dyskomfort w podbrzuszu, nieprawidłowe krwawienia, powiększenie brzucha

– rak skóry (czerniak) – zmiany kształtu, barwy, powiększenie lub krwawienie ze znamion

– chłoniak – powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, anemia, spadek wagi,

– białaczka – anemia, osłabienie, infekcje, spadek wagi

Ważne są oczywiście badania profilaktyczne – samobadanie piersi i jąder, oglądanie znamion, test kału na krew utajoną, kolonoskopia, cytologia, prześwietlenie płuc, tomografia płuc, usg piersi, prostaty, tarczycy, czy też jamy brzusznej, regularne badania ginekologiczne. Dobrym wyznacznikiem stanu zdrowia jest też podstawowa morfologia krwi z OB.

Elektryczny nóż: precyzyjnie i bezpiecznie

Jeszcze do niedawna lekarze przegrywali większość walk o życie, z nowotworem. Zwłaszcza tych, gdzie nowotwór był umiejscowiony w trudnych do operowania obszarach. Jedną z najnowocześniejszych metod walki z rakiem, który nie może być usunięty przy użyciu metod klasycznych jest elektryczny nano-nóż, czyli NanoKnife. To niewątpliwie największa szansa na leczenie przypadków nowotworów, które uznawane są za nieoperacyjne.

Nanoknife stosuje się w leczeniu bardzo trudnych nowotworów, np. prostaty, wątroby, nerek, trzustki i wznów nowotworów w obrębie węzłów chłonnych i miejscowych, po leczeniu operacyjnym raka jelita grubego, raka żołądka czy raka dróg żółciowych.

– Jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie rak usadowił się w trudnych do leczenia miejscach. Warto pamiętać, że podczas tego typu operacji naczynia krwionośne i nerwy pacjenta nie ulegają jakiemukolwiek uszkodzeniu. – tłumaczy dr n. med. Ryszard Wierzbicki.

NanoKnife (IRA – nieodwracalna elektroporacja), to nowoczesne urządzenie, które metodą małoinwazyjną niszczy komórki nowotworowe za pomocą prądu o wysokim napięciu.

Przy użyciu Nano Knife mamy na swoim koncie pionierskie operacje raka trzustki, raka trzustki z przerzutami do wątroby oraz zmian nowotworowych w wątrobie. Po elektryczny nóż sięgamy coraz częściej. – mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki. – dzięki niemu u pacjentów nie ma znacznej progresji choroby, możliwe są także powtórne operacje.

Lublin jednym z nielicznych ośrodków stosujących Nano-Knife

Właśnie za pomocą tej metody zespół lekarzy ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie przeprowadza skomplikowane operacje trzustki.  Operacja polega na wprowadzeniu w obręb guza nowotworowego elektrod, które w mikrosekundowych odstępach czasu emitują precyzyjnie nakierowane na komórki rakowe impulsy elektryczne o bardzo wysokim napięciu (do 3000V).

Prowadzi to do zniszczenia błon komórek rakowych, przy czym sąsiadujące z nimi komórki i tkanki innych narządów są całkowicie bezpieczne. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i nie obciąża pacjenta, który już po kilku dniach może opuścić oddział chirurgiczny. – mówi dr Wierzbicki. – Użycie procedury IRA, czyli nieodwracalnej elektroporacji  jest stosunkowo nową, nietermiczną metodą ablacji zaprojektowaną na potrzeby precyzyjnego i efektywnego niszczenia komórek nowotworowych. W połączeniu z późniejszą chemioterapią zwiększa szansę na przedłużenie życia u chorych na tzw. nieuleczalne nowotwory.

Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Okres gojenia i powrót pacjenta do dobrego stanu jest bardzo krótki. W przeciwieństwie do tradycyjnej radioterapii zabiegi przy użyciu Nano Knife można powtarzać. Kolejną zaletą jest brak oddziaływania termicznego na leczone tkanki, co zmniejsza ryzyko niepożądanych uszkodzeń. Nano-knife ma coraz szersze zastosowanie, a pacjentów przybywa z roku na rok.  Niestety, na razie zabiegi z użyciem Nano knife nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Światowy Dzień Walki z Rakiem

dr Ryszard Wierzbicki szpital Żagiel Med w Lublinie


Artykuł powstał we współpracy ze szpitalem Żagiel Med


Zobacz także

Nie rzeczy są ważne, ale to, że choć obcy, ale jednak drugi człowiek o tobie pomyśli…

5 sposobów na zdrowszy tryb życia bez wyrzeczeń

Pary – bumerangi. Nie mogą żyć bez siebie, nie potrafią być razem