Wysoko wrażliwe osoby (HSP — Highly Sensitive Person) są szczególnie podatne na bodźce zewnętrzne, które odbierają wszystkimi zmysłami. Ich nagła reakcja na daną sytuację nie jest wymierzona w rozmówcę i trzeba ją traktować wyłącznie jako ochronę przed nadmiarem docierających bodźców. Wysoko wrażliwe osoby najczęściej automatycznie wybierają jeden ze schematów, atakując bądź uciekając.
Ich funkcjonowanie w społeczeństwie bywa trudne, nie zawsze ich zachowanie jest rozumiane przez otoczenie i przyjmowane wręcz jako przewrażliwienie na własnym punkcie i posiadanie charakteru mimozy, co jest krzywdzące. Aby ułatwić takim osobom codzienne funkcjonowanie, warto wiedzieć, co sprawia szczególną trudność i w jaki sposób minimalizować problemy.
5 trudności osób wysoko wrażliwych. Czy wiesz, jak je ograniczać?
1. Nadmierny hałas
Duże natężenie dźwięków jest dla wysoko wrażliwych osób prawdziwym problemem. Powoduje irytację i sprawia, że trudno im się odnaleźć w hałaśliwym miejscu, skupić na wykonywanych zadaniach. Organizując czas osobie z HSP najlepiej wybierać miejsca nieuczęszczane przez wiele osób, chronione od nadmiernej ilości bodźców.
2. Ocena innych osób
Osoby nadwrażliwe mają problem z obserwacją ich przez inne osoby. Nawet gdy nie jest to zamierzone przyglądanie się, uważają oni to za próbę oceny, która powoduje dyskomfort, chęć ucieczki, a nawet fizyczny ciężar, a w skrajnych przypadkach duszności. Tu ponownie najważniejsze jest zachowanie pewnego dystansu i poczucia zachowania prywatności.
3. Treści nasiąknięte przemocą
Osoby z HSP nie tolerują filmów czy sytuacji przesiąkniętych przemocą. Źle się czują oglądając krwawe zdjęcia lub np. horrory. Ich wysoka wrażliwość nie pozwala obojętnie przejść nad krwawymi obrazami, dlatego przed kupnem biletów na seans lub gry komputerowej, warto sprawdzić proponowane treści.
4. Nadmiar wrażeń
Nawarstwione sytuacje w których dzieją się co chwila nowe rzeczy nie sprzyjają osobom z HSP. Czują się one przytłoczone, zmęczone i zniechęcone do aktywności. W kontrze do zgiełku lub dynamicznie zmieniających się sytuacji warto postawić na wypoczynek w cichym miejscu, gdzie możliwe będzie odprężenie i złapanie dystansu do rzeczywistości.
5. Wielozadaniowość
Wysoko wrażliwe osoby nie są urodzonymi „ludźmi-orkiestrami” i nadmiar obowiązków ich przytłacza, powoduje frustrację, przeciążenia. Przez nadmiar obowiązków stają się oni bardziej nerwowi, gorzej reagują na stres, są mniej efektywne. Dużą pomocą będzie ustalenie harmonogramu zadań do wykonania, ponieważ wyszczególnienie odpowiedniej kolejności pozwoli realizować zadania zgodnie z planem i likwiduje chaos.
źródło: www.sensity.pl