Go to content

5 sposobów na to, by rzucić cukier

Fot. iStock/YakobchukOlena

Dlaczego tak bardzo go pragniemy, skoro szkodzi naszemu organizmowi ? Badania pokazują, że cukier uzależnia, a niektóre doniesienia mówią, że jest on nawet do ośmiu razy bardziej uzależniający niż kokaina. Coraz więcej , coraz młodszych osób walczy z nadwagą. Słodzimy wszystko i słodzimy za dużo. Pora ograniczyć cukier, a może nawet całkowicie wyeliminować go z naszej diety. Tylko jak?

Jeśli nie jesteś pewna, czy „masz problem” z cukrem, odpowiedz sobie na te trzy pytania. Czy:

  • masz ochotę na konkretne, słodkie przysmaki nawet gdy nie jesteś głodna?
  • jesz słodycze, mimo że dobrze wiesz, jak bardzo szkodzą zdrowiu?
  • po jedzeniu odczuwasz zmęczenie i ciężkość, bo się przejadłaś?

Jeżeli uznasz, że jesteś uzależniona od „słodkiego” , wypróbuj te metody na cukrową detoksykację:

1. Zrób to od razu 

Radykalna zmiana może się wydawać trudna,  ale to najlepszy sposób na zerwanie z nałogiem. Cukier jest silnie uzależniający, więc nawet niewielkie jego ilości mogą zniweczyć wszystkie twoje wysiłki. Po kilku dniach znów będziesz miała ochotę na więcej.

2. Wybieraj odpowiednie węglowodany

Najlepiej te, zawarte w warzywach o niskiej zawartości skrobi czyli w zieleninach, brokułach, szparagach, pieczarkach, cebuli, cukinii, pomidorach, papryce. Warzywa, których najlepiej unikać w czasie cukrowego detoksu to ziemniaki, dynia olbrzymia oraz buraki. Odstawić warto również ziarna zbóż i warzywa strączkowe.

3. Zadbaj o większą ilość tłuszczów i białka w diecie

W celu ustabilizowania poziomu cukru we krwi, warto zwiększyć spożycie dobrych tłuszczów i białka. To pomoże ci zmniejszyć apetyt i utrzymać uczucie sytości na dłużej. Jedz  orzechy, nasiona, jaja, ryby i mięso pochodzące od zwierząt karmionych pełnowartościowymi paszami, bez dodatku hormonów i antybiotyków. Nie zapomnij też o dobrych tłuszczach – oliwie z oliwek, oleju kokosowym czy awokado.

4. Wyrzuć z domu niezdrowe produkty

Wszystko to, co  kusi – paczka ciastek, słoik nutelli w szafce albo ulubione lody. Nie łudz się, że skończysz jedynie na jednej łyżeczce. Nie dasz rady wytrzymać pierwszych kilku dni detoksu, jeśli te produkty będą w zasięgu twojej ręki.

5. Wysypiaj się 

Jeśli śpisz wystarczająco długo, budzisz się z odpowiednią energią i nie szukasz dodatkowego naładowania w postaci energii pochodzącej z węglowodanów (cukrów). Zbyt krótki sen, to większy poziom hormonów odpowiedzialnych za apetyt, i mniejsza ilość hormonów hamujących głód. Po bezsennej nocy chętniej się przejadamy i częściej sięgamy po niezdrowe „słodkie”.


Na podstawie: powerofpositivity.com