Życie każdemu z nas układa się inaczej. Jedni żyją, jakby byli w czepku urodzeni, inni zmagają się z wędrówką pod górkę, której końca nie widać. To, jakimi ludźmi się stajemy, w dużej mierze kształtuje to, co nas w życiu spotyka. Bo łatwo być szczęśliwym, wesołym człowiekiem, gdy niczego nie brakuje. Nikogo nie dziwi złość na życie i zgorzknienie, gdy trudno powiązać koniec z końcem lub doskwiera samotność.
Najtrudniej jest być przyzwoitym, dobrym człowiekiem, mimo wszystko. Życie czasem rozczarowuje, zniechęca do podejmowania starań, odbiera nam to, co bliskie i cenne.
Rób dobre rzeczy, mimo rozczarowań
Nie unikniesz rozczarowań w życiu, ale możesz iść przez nie tak, by być szczęśliwym człowiekiem. Szczególnie, gdy weźmiesz przykład z ludzi, którzy wbrew przeciwnościom losu pozostali dobrzy, wierząc w lepszą przyszłość nie tylko dla siebie. To oni pomagają odzyskać wiarę w możliwość odbudowania świata, który pełen jest egoizmu, kłamstwa i fałszu. Ci, którzy są mili, uprzejmi i skromni, choć sami siebie tak nie postrzegają, mogą cię wiele nauczyć. Nie oczekują dla siebie całego dobra, za to potrafią cieszyć się z drobnych rzeczy. Bierz przykład z ich postawy i spraw, by twoje życie było wartościowe i lepsze.
Tego możesz się nauczyć od dobrych ludzi, by czynić świat lepszym:
1. Dobre uczynki są warte więcej niż dobre intencje
Bardzo często do nas dociera świadomość, że nasze życie w porównaniu do osób chorych, okaleczonych, samotnych, wcale nie jest takie najgorsze. Wtedy rodzi się w głowie chęć pomocy, co samo w sobie jest czymś dobrym. Jednak nie zawsze chęć przekłada się na czyny. Mówi się, że dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane. Jeśli za dobrą intencją nie idzie działanie, nie ma ona wielkiej wartości, bo nic nie zmienia. I nie chodzi o to, że nie mamy milionów do przekazania na działalność charytatywną. Dobrzy ludzie dzielą się ostatnią kromką chleba, wysyłają SMS ze wsparciem dla fundacji, gdy wolnych środków brakuje na koncie w banku. I to jest wspaniałe, że takimi małymi gestami zmieniają czyjś świat na lepsze. Dobrzy ludzie nie zastanawiają się nad tym, po prostu działają, by przynieść ulgę i pomoc tym, którzy mieli mniej szczęścia w życiu. Warto pamiętać, że to, co proponujemy innym, zawsze wraca do nas pomnożone.
2. Panowania nad swoimi emocjami
Zazdrość, gniew, złość, podobnie jak radość, entuzjazm i inne emocje, są całkowicie naturalne i nie powinny być przyczyną naszej frustracji, a raczej zachętą do pracy nad sobą i rozwoju. Złe emocje, które są szkodliwe zarówno dla nas samych, jak i otoczenia, mogą stać się destrukcyjne, jeżeli naruszają one równowagę psychiczną. Zamiast wybuchać niczym wulkan i zalewać otoczenie negatywnymi emocjami, należy je najpierw zrozumieć, aby pozbyć się ich ostrożnie. Ludzie pozytywni, pogodzeni z sobą, potrafią nazwać towarzyszące im emocje i nie pozwalają się im zdominować. Taka świadomość pozwala postawić jeszcze jeden krok do przodu na drodze rozwoju inteligencji emocjonalnej. A to przekłada się na uzyskanie psychicznego spokoju.
3. Nie oceniania po pozorach
Mówi się, że nie ocenia się książki po okładce i jest w tym życiowa mądrość. Niejednokrotnie złe osądy dokonane na podstawie kilku sekund pierwszego wrażenia, przekreślają w naszych oczach osoby, które w rzeczywistości są bardzo wartościowe. Najlepszą nagrodą za odrzucenie uprzedzeń i przedwczesnych osądów jest to, co można znaleźć w środku. Poznawajmy i pozwalajmy poznać się lepiej, od tej dobrej strony.
4. Poskromienia swojego ego
Dobrzy ludzie, mimo skromności, są świadomi swoich wad i zalet. Nie pozwalają na rozdmuchanie swojego ego, tak, by przesłoniło inne ważne rzeczy. Należy dbać o siebie i swoje potrzeby, ale nie można odrzucać innych, troszcząc się wyłącznie o siebie.
5. Akceptacji siebie i innych
Akceptacja siebie pozwala na uświadomienie swoich zachowań i budowania pewności siebie, a następnie akceptacji innych. Dzięki temu pozytywni ludzie mogą budują silny charakter, stając się też wystarczająco silnymi, by pomagać innym.
Nie trzeba czekać ani specjalnie się przygotowywać, by uczynić świat lepszym. Mimo rozczarowań dobrze jest wierzyć w dobrych ludzi i brać z nich jak najlepszy przykład.
źródło: exploringyourmind.com, blizejsukcesu.pl