Kiedy jesteśmy na diecie, nie możemy się doczekać efektów, które przede wszystkim widoczne będą dla innych. Nie ma co ukrywać, że najszybciej utratę zbędnych kilogramów widać po naszej twarzy. Ale czy wiecie, ile kilogramów należałoby zgubić, żeby nasza buzia wyglądała atrakcyjnie?
Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto ujawnili, że aby każdy z nas wyglądał atrakcyjniej, ważne jest, by schudnąć na twarzy. Ciekawe prawda? Nawet jeśli nasze sylwetki są szczupłe, to jednak największe znaczenie w pierwszym odbiorze i określeniu atrakcyjności ma twarz. Podczas badania pokazywano zdjęcia osób bez makijażu i ozdób, które przy pomocy obróbki komputerowej zostały odchudzone lub pogrubione. Co się okazało. Kobiety, aby wyglądać atrakcyjniej powinny zgubić około 6,3 kilograma, natomiast mężczyźni 8,2 kilograma.
Utratę wagi na naszej twarzy znajomi i bliscy zauważą dopiero, gdy podczas diety zgubimy około czterech kilogramów.
Dlaczego tak bardzo z twarzą związane jest postrzeganie naszej atrakcyjności? Otóż okazuje się, że otyłość widoczna na twarzy świadczy o kondycji naszego organizmu, mówi o jego witalności, zdrowiu, co bezpośrednio przekłada się na to pierwsze wrażenie, jakie robimy na drugiej osobie. Im szczuplejsza twarz, tym bardziej pociągająca.
Plus badań? Okazuje się, że u kobiet utrata masy ciała jest zdecydowanie szybciej widoczna niż u mężczyzn, co znaczy, że my nie musimy chudnąć aż tak dużo.
Swoją drogą ciekawe badania. Czy faktycznie szczupłe twarze szybciej przykuwają wasze zainteresowanie?
Wyobraź sobie, że nadmuchujesz balonik. Dmuchasz, balon rośnie. Co stanie się, jeśli nie przestaniesz? Mogą wydarzyć się tylko dwie rzeczy: albo balon pęknie z hukiem albo wyślizgnie ci się z rąk i niezbyt eleganckim dźwiękiem zacznie szaleć po pokoju… Ten balon, to emocje. Codziennie go nadmuchujesz. Twoje dziecko – też.
Oczywiście nie wszystkie balony są takie same. Są takie, które nadmuchane unoszą cię wysoko nad ziemię, pozwalają marzyć, wierzyć w to, że możesz latać. I te, które wymykają się z rąk, zawiązując ci gardło i wyciskając łzy.
Wszystkie barwy emocji
„Widzisz świat takim, jakim go czujesz” – i możesz mieć 2, 5 czy 50 lat. Uczucia, których doświadczamy nie blakną z wiekiem, nie znikają, jedynie my, z pewnym bagażem na plecach potrafimy więcej. Całe życie żmudnie uczymy się, jak te wszystkie uczucia oswoić, jak z nimi żyć, uczyć się je rozpoznawać, panować nad nimi. Jak niektóre z nich w sobie wyzwalać, a inne ograniczyć do minimum. Bywa, że mamy lat 20., 30., czy 40. i nadal z emocjami się zmagamy – nieporadnie, zniewoleni ich niezrozumieniem. Prawda?
Jest jednak coś niesamowitego, co możesz zrobić dla swojego dziecka. Cenniejsze niż wszystkie kursy angielskiego, drogie obozy wakacyjne czy buty za kilkaset złotych. Naucz je żyć z emocjami, jak z przyjaciółmi. Nazywać je, rozumieć i… przeżywać. Zacznij, gdy twoje dziecko będzie jeszcze małym szkrabem.
10 uczuć – 10 tematów do rozmowy z dzieckiem
Jak rozmawiać z małym dzieckiem o emocjach? O, koniecznie trzeba sobie w tym pomóc, przecież nawet jako dorośli i dojrzali ludzie miewamy z mówieniem o emocjach problem. My chwytamy za nasze ulubione narzędzie w rękach rodzica – książkę!
Nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa ukazała się właśnie genialna książka oswajająca cały wachlarz uczuć. Strona po stronie, lekko prowadzi nas przez kolejne przeżywane przez nas emocje. „Uczucia” autorstwa Libby Walden, to jedna z tych książek, które trudno jest przecenić, bo jak prosto, a jednak dokładnie, wytłumaczyć czterolatkowi , co teraz czuje?
Wszystkie emocje są nam potrzebne, nawet te, które z pozoru sprawiają nam przykrość. Bez nich nie bylibyśmy sobą – nie moglibyśmy czuć.
Pamiętaj, aby książka była twoim pomocnikiem, to ty pomożesz dziecku przenieść przykłady na jego własne doświadczenie. Podpowiadamy, jakie tematy warto poruszyć.
Odwaga
Jest potrzebna do naszego rozwoju, ale może wpędzić nas niebezpieczeństwo. Podaj dziecku dwa przykłady, opowiedz o brawurze.
Smutek
Wytłumacz dziecku, że smutek nie jest złym uczuciem, że bywa nam potrzebny. Pozwól mu się smucić, pokaż jak sobie z nim radzić.
Fot. Archiwum prywatne
Złość
Każdy ją odczuwa, ale nie każdy potrafi ją poskromić. Wypróbujcie kilka sposobów na upuszczenie z siebie pary. Kiedy odczuwamy złość, nie możemy krzywdzić innych – wytłumacz to dziecku.
Radość
Piękne uczucie, którego pragniemy. Pokaż dziecku, że można cieszyć się z wielu rzeczy.
Zazdrość
Porozmawiajcie o zazdrości w relacjach z rówieśnikami czy rodzeństwem. Wytłumacz, że najlepszym lekarstwem jest rozmowa. Wymyślcie, co możecie zrobić, gdy dziecko będzie odczuwało to uczucie.
Samotność
Kiedy czujemy się samotni, możemy zrobić tylko jedno – pożegnać tę samotność szukając towarzystwa bliskiej osoby. Naucz dziecko mówić o tym, co czuje.
Wstyd
Porozmawiaj o pewności siebie. Wytłumacz, że nie trzeba przejmować się opinią innych – nie da się wszystkich zadowolić, siebie też trzeba lubić.
Fot. Archiwum prywatne
Ekscytacja
Miłe i wyczekiwane uczucie, a jednak trudne. Bo odczuwamy ekscytację, cały świat przestaje istnieć. Porozmawiajcie o tym, że warto się tę ekscytacją „podzielić” z innymi.
Strach
Pokaż dziecku, że nie powinno się wstydzić swojego strachu. Wszyscy się czegoś boimy. Ważne by ten strach nie odbierał nam odwagi i radości. Naucz prosić o wsparcie i pomoc.
Spokój
Wykonaj z dzieckiem proste ćwiczenie relaksacyjne, np. oddychanie.
Choć łatwo jest przeoczyć je, gdy dobrze się ukryją, To – wierz lub nie – na serca dnie, uczucia we mnie żyją. Czasami wpadam w groźny ton lub włosy rwę z rozpaczy, A innym razem śmieję się – jak więc to wytłumaczyć? Gdy spojrzysz z zewnątrz, zdaje się, że całkiem nic nie czuję, Lecz wewnątrz mnie coś kłębi się, bulgocze i buzuje.
Wyjątkowa książka z pięknymi, całostronicowymi ilustracjami, dzięki której dziecko odkryje niezwykły świat uczuć. Przepiękny i poetycki tekst sprawi, że łatwiej mu będzie zrozumieć emocje, których doświadcza.
Fot. Archiwum prywatne
Dzięki krótkim, rymowanym tekstom dziecko nie tylko pozna poszczególne emocje, które towarzyszą nam na co dzień, ale też zobaczy, że w sercu jest miejsce na wiele różnych ich odcieni.
W podróży po zakamarkach duszy i serca towarzyszy dziecku mały chłopiec, który pojawia się na każdej stronie książki.
Fot. Archiwum prywatne
Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa
Nasze wybory, nawet te najbardziej banalne ujawniają wiele faktów dotyczących naszej osobowości, szczególnie w chwilach stresu. Ten test osobowości jest bardzo prosty. Wystarczy spojrzeć na rysunek i wybrać osobę, której zamierzasz w pierwszej kolejności pomóc. Twoja ostateczna odpowiedź powinna być pierwszą, która przychodzi ci na myśl. Nie myśl jednak zbyt długo. Teraz, gdy już wybrałeś, przejdź do interpretacji.
Interpretacja
Pomożesz pielęgniarce
Oznacza, że jesteś szczęśliwą osobą. Pielęgniarka jest prawdopodobnie właśnie tą postacią, który nie potrzebuje poważnej pomocy. Nie martwisz się poważnymi problemami tego świata. Przyciągają cię jasne strony życia i jesteś tak optymistyczny z natury, że zawsze wierzysz, że wszystko „będzie dobrze”. Łatwo komunikujesz się z innymi. Uważasz, że trudne momenty w życiu są tylko tymczasowym etapem. Jesteś wolny i porywczy.
Pomożesz mężczyźnie o kuli
Oznacza to, że jesteś urodzonym przywódcą. Jesteś sercem i duszą każdego spotkania towarzyskiego. Pomagasz innym i przyciągasz silnych ludzi. Pomoc mężczyźnie o kuli stałby się twoim priorytetem, doceniasz fakt, że stara się chodzić sam, pomimo złamanej nogi. Jesteś dynamiczny, zorganizowany, racjonalny i bardzo skoncentrowany na swoim życiu.
Pomożesz płaczącemu dziecku
Oznacza to, że jesteś empatą. Dziecko płacze i nikt nie wie, dlaczego. Pomaganie dziecku oznacza, że jesteś niezwykle wrażliwy i nie tolerujesz cierpienia innych. Rozumiesz, że dziecko nie może wyrazić swojego bólu, ani powiedzieć o co mu chodzi. Twoi przyjaciele polegają na tobie i odnajdują spokój w rozmowie z tobą. Łatwo wyczuwasz emocje innych.
Pomożesz starszej pani
Oznacza to, że jesteś optymistą o wysokim poczuciu moralności. Na rysunku wyraźnie widać, że starsza pani potrzebuje pomocy przy chodzeniu. Cenisz tradycyjne wartości, głęboko szanujesz kulturę i dziedzictwo. Twój szacunek dla starszych, twoja chęć niesienia im pomocy, odzwierciedlają twój altruizm.