Go to content

5 powodów, dla których warto spróbować kawy po turecku (i jak ją zrobić)

Fot. iStock/Nastasic

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kubka aromatycznej kawy, ale czy faktycznie zwracacie uwagę na sposób jej zaparzania i jakość, czy tylko zależy wam na porcji kofeiny? Warto się nad tym zastanowić i zwrócić uwagę  na to, co pijemy. Dla smakoszy kawa po turecku może być od czas do czasu miłą odmianą ulubionego porannego napoju.

Kawa po turecku to metoda przygotowywania kawy, która pochodzi z krajów Bliskiego Wschodu i Europy, w tym z Turcji, Iranu i Grecji.  Tradycyjnie warzona jest w doniczce zwanej cezve , ale możemy przygotować ją w naszym domu.

Jak zrobić kawę po turecku

Aby przygotować dwie filiżanki kawy po turecku, zmiel bardzo drobno ziarna kawy za pomocą ręcznego lub elektrycznego młynka. Wymieszaj cztery czubate łyżeczki zmielonej kawy i cukru (w razie potrzeby) z 240 ml wody. Gotuj wszystko na małym ogniu. Gdy kawa opadnie na dno garnka, kilka razy wymieszaj całość i nadal gotuj do momentu pojawienia się gęstej pianki tuż przed wrzeniem. Przelej kawę do filiżanek. Możesz użyć kardamonu do doprawienia kawy i cukru według uznania. Zapewniamy – taka kawa smakuje wyśmienicie!

Ponieważ kawa turecka jest silniejsza niż wiele innych rodzajów kawy, może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Oto 5 powodów, dla których warto ją spróbować.

Pobudza do aktywności

Kofeina jest naturalnym środkiem pobudzającym, który może poprawić naszą wydajność sportową i umysłową. Kawa po turecku zapewnia wysoce skoncentrowaną dawkę kofeiny szczególnie korzystną podczas wysiłku fizycznego. Czy wiecie, że badanie przeprowadzone na 20 sportowcach wykazało, że uczestnicy pijący kawę turecką mieli lepsze wyniki pod względem wydajności niż ci, którzy jej nie pili?

Zawiera korzystne związki

Ponieważ jest niefiltrowana, kawa po turecku może zawierać wyższy poziom korzystnych związków występujących w tradycyjnie parzonej kawie, takie jak kwasy chlorogenowe, czyli typy przeciwutleniaczy polifenolowych, pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Wykazano, że kwasy chlorogenowe zmniejszają stan zapalny, wyrównują poziom cukru we krwi, poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi. Kawa po turecku zawiera także inne silne związki, w tym terpenoidy, które pomagają zwalczać infekcje i wspomagać zdrowie naszego serca.

Chroni przed Alzheimerem

Picie kawy może chronić mózg przed pewnymi stanami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera. 11 badań z udziałem ponad 29 000 osób wykazało, że osoby spożywające najwięcej kawy miały o 27% niższe ryzyko zachorowania na tę chorobę. Inne badania dowodzą, że kawa może zmniejszyć ryzyko udaru, choroby Parkinsona i demencji.

Chroni przed niektórymi chorobami

Picie kawy może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób, w tym cukrzycy i chorób serca. Każda filiżanka kawy dziennie to o 7% zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 Poza tym kawa chroni przed depresją, rakiem wątroby i marskością wątroby.

Cudowny kardamon

Kawa turecka jest często przygotowywana z użyciem kardamonu, smacznej przyprawy, która daje wiele korzyści zdrowotnych. Kardamon zawiera silne przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, a tym samym zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych. Naukowcy zauważyli, że kardamon ma właściwości przeciwbakteryjne.

Chociaż kawa po turecku może przynosić imponujące korzyści zdrowotne, ma pewne potencjalne wady – jest słodzona cukrem. Jednak od czasu do czasu picie słodkiej kawy nie zaszkodzi naszemu zdrowiu tak, jak regularne spożywanie słodzonych napoi.

Kto skusi się na kawę po turecku?


źródło: Healthline