Go to content

W pogoni za szczęściem?

Więcej, szerzej, dalej … Szybciej, efektywniej, skuteczniej! Plan, organizacja, działanie, plan, organizacja, działanie …

Motywacja, motywacja, motywacja, brak motywacji … Znacie to?

A to: zmęczenie, brak motywacji, zmęczenie, brak motywacji, zmęczenie, zmęczenie, zmęczenie…

Aleksander Manu, strateg przyszłości twierdzi, iż jedyną stałą w biznesie jest to, że ludzie chcą, żeby ich życie było lepsze. Ciągłe dążenie do tego aby ulepszać otaczającą nas rzeczywistość i/lub nas samych czyni nas uczestnikami biegu, którego bliżej nieokreślona meta ma nam dać…no właśnie co? Lepsze życie, może lepsze wersje siebie… Szczęście? Dwie rzeczywistości, zewnętrzna i wewnętrzna, nieustannie splatają się ze sobą w specyficznym tańcu kreowania potrzeb i rynkowej odpowiedzi produktowo – usługowej.

No dobrze, z drugiej strony dążenie do czegoś lepszego, co więcej osiąganie tego nie jest niczym złym. Pytanie tylko po co dążymy, co za tym stoi i czy to faktycznie jest to czego chcemy i potrzebujemy.

No właśnie. Czego dzisiaj potrzebuję? Czego dzisiaj naprawdę potrzebuję? Czy biegnę w dobrym kierunku, czy meta o której marzę nie jest tylko mirażem, czy na mojej drodze „rozwoju” rzeczywiście się rozwijam a nie kręcę w kółko, czy nie zgubiłam czegoś po drodze?

Gdyby nasze życie umieścić w kole, którego poszczególne części odzwierciedlają ważne dla nas obszary życia, może udałoby się nam zatrzymać i uchwycić, nieco inną mniej zabieganą i zmęczoną, perspektywę.

Zastanów się jakie ważne dla Ciebie obszary składają się na Twoje życie. Spisz je na kartce. Narysuj koło i podziel je na tyle części ile wypisałaś wcześniej obszarów (np. rodzina, relacje, praca, wiara, wartości, pieniądze, dzieci, rozwój, rozrywka, relaks etc. Wybierz to co jest dla Ciebie ważne i tworzy Twoje życie). Każda część koła to jeden obszar.

Zastanów się chwilę i zaznacz na kole w jakim stopniu czujesz się spełniona dzisiaj (!) w każdym z tych obszarów. Możesz wybrać skalę np. 0-100%. Zacieniuj odpowiednio poszczególne części. A teraz przyjrzyj się temu co narysowałaś. Jest to odzwierciedlenie Twojego aktualnego stanu życiowego. Co o tym myślisz?

Zastanów się i wybierz obszar, który jeśli się „polepszy”, pociągnie za sobą pozostałe. Już? To teraz pomyśl proszę jak zaczniesz dbać o ten właśnie obszar i wybierz jedno (tylko jedno!) działanie w tym zakresie, które będziesz wykonywać przez najbliższy miesiąc. Działanie, które zadba o obszar najpilniej potrzebujący wzmocnienia, po to abyś Ty sama się wzmocniła, nabrała sił i odbudowała w tym konkretnym „kawałku”.  Aby dalsza droga do wyznaczonego celu/celów była w dobrym dla Ciebie tempie, w dobrej kondycji i z poczuciem radości płynącej z serca. Tego Ci życzę:)

Ps. Ja teraz dbam o sen. I ciepłą zupę w ciągu dnia. Tylko tyle i aż tyle:)