Go to content

5 powodów, dla których powinnaś ścielić swoje łóżko każdego dnia

fot. iStock/ Yulia-Images

Od czego rozpoczynasz swój dzień – poranna gimnastyka, jogging w okolicy, solidna porcja kofeiny i zdrowe śniadanie, a może od razu rzucasz się w wir obowiązków domowych i rodzicielskich? Zostawiasz swoje posłanie w nieładzie i zamykasz drzwi od sypialni z myślą „czego oczy nie widzą…”, czy może starannie układasz poduszki i wygładzasz kołdrę? Jeśli do tej pory ścielenie łóżka nie było wpisane w plan twojego poranka, to czas to zmienić – oto 5 powodów, dla których powinnaś to zrobić.

To najlepszy start dnia!

Choć może się to wydawać banalne, to ścielenie łóżka pozwala nam na rozpoczęcie dnia z poczuciem spełnienia – oto po zaledwie chwili od przebudzenia mamy już na swoim koncie jedno dobrze wykonane zadanie! Pierwsze koty za płoty, teraz wszystko pójdzie o wiele łatwiej i kolejne zadania będziemy bez problemu „odhaczać” z naszej listy spraw do załatwienia. Motywacja, zadowolenie i pewność siebie na plus – kto by pomyślał, że tak prozaiczna czynność może przynieść tyle dobrego.

Ścieląc dbasz o dyscyplinę mentalną

Dyscyplina mentalna, czyli samodyscyplina, rozwinąć się może tylko w jeden sposób – poprzez pokonywanie własnego oporu i przezwyciężanie zgubnych nawyków! Jeśli do tej pory myśl o ścieleniu łóżka napawała cię niechęcią, a twoja odpowiedzą na nią było głośne westchnienie lub jęknięcie, to masz świetną okazję do ćwiczenia dyscypliny.  Wykorzystaj ją i zmuś swoje ciało i umysł do wykonania znienawidzonego zadania, pokonaj swój opór.

fot. iStock/ stacey_newman

fot. iStock/ stacey_newman

Ścielenie może być ćwiczeniem uważności

Coś tam o mindfulness słyszałaś, ale kto by miał na to czas… Otóż mają go ci, którzy ścielą łóżko, bo mogą uczynić z tego ćwiczenie uważności! Tak naprawdę niemal każde codzienne zadanie – mycie naczyń, czyszczenie podłogi, gotowanie – są doskonałymi momentami do praktykowania mindfulness. Chodzi o skupienie się na swoich ruchach, świadome wykonywanie czynności i kierowanie swoich myśli jedynie na to, co dzieje się obecnie, zauważanie szczegółów i detali, które umykają nam w codziennym pędzie.

Twój sen może się dzięki temu poprawić

Badania potwierdzają, że osoby, które codziennie (lub niemal codziennie) ścielą swoje łóżka lepiej oceniają swój sen niż osoby, dla których czynność ta jest rzadkością lub niespotykanym zjawiskiem. Być może związane to jest z ćwiczeniem uważności, może z poczuciem zadowolenia z dobrze wykonanej pracy, a może po prostu wynika z wygody – w końcu babcia zawsze mówiła, „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”.

Docenisz schludność i porządek

Nie oszukujmy się – pościelone łóżko, ze starannie ułożonymi poduszkami i wygładzoną kołdrą, wygląda znacznie lepiej niż zwinięty kłębek materiału i prześcieradło à la morskie fale. Taka drobna zmiana będzie cieszyć oko i sprawi, że poczujemy się lepiej, a nie kosztuje zbyt wiele wysiłku – trzeba tylko pokonać porannego lenia i zmienić nawyki. Poza tym, jeśli to prawda, że aby mieć porządek w życiu, trzeba mieć też porządek w mieszkaniu, to ścielenie łóżka wydaje się całkiem niezłym początkiem życiowych zmian na lepsze.


 

Na podstawie: www.powerofpositivity.com