Niezbędnik kobiety aktywnej

Gotowanie jest dla dzieci. 6 zasad bezpiecznej zabawy w kuchni z najmłodszymi

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 czerwca 2016
gotowanie
Fot. Flickr / Donnie Ray Jones / CC BY
 

Rodzice coraz śmielej zapraszają swoje pociechy do pomocy w kuchni. Wspólne przyrządzanie posiłków, daje dziecku nie tylko radość z wykonywania czynności razem z mamą czy tatą, ale jest prawdziwym poligonem doświadczalnym i naukowym. 

Warto zaprosić malucha do wspólnego gotowania 

Wbrew pozorom, maluchy sprawę pomocy rodzicom w kuchni, traktują bardzo poważnie, wkładając wiele serca i zaangażowania w wykonywane czynności. Warto im na to pozwolić, ponieważ dziecko zyskuje przy tym na kilku płaszczyznach rozwoju. Zabawa w kuchni pozwala malcowi na odkrywanie nieznanego i zdobywanie umiejętności zręcznościowych oraz zakresu logicznego myślenia. Dziecko poznaje własne możliwości, uczy się współpracy z rodzicami, oraz posługuje się wszystkimi zmysłami, dotykając, wąchając, obserwując i poznając smaki. Dzięki przelewaniu, gotowaniu, mieszaniu, łączeniu, rozdzielaniu składników, bierze udział w obserwacji różnych zjawisk oraz reakcji chemicznych niczym w domowym mikrolaboratorium. Dzięki własnej obserwacji i tłumaczeniu nieznanego przez rodziców, dziecko poszerza w naturalny sposób swoją wiedzę oraz ćwiczy sprawność i umiejętności.

Bardzo ważną zaletą wspólnego gotowania jest kształtowanie u dziecka prawidłowych nawyków żywieniowych. Poprzez budowanie świadomości powstawania smaków i zapachów, mnogości składników i ich zastosowań, dziecko nabiera większej ochoty na próbowanie dzieła wspólnej pracy i utrwala zasady, jakimi kierują się rodzice, podczas przygotowywania posiłków.

Zasady bezpieczeństwa podczas kuchennych zajęć z dzieckiem

Kuchnia to fantastyczne miejsce dla zdobywanie doświadczeń przez smyka, o ile dzieje się to pod czujnym okiem rodziców. Rodzice cały czas powinni pamiętać o zagrożeniach, na jakie natknąć może się dziecko podczas różnych czynności. Pamiętajcie o bezpieczeństwie, jako podstawie działań w kuchni oraz o podręcznej apteczce, by zawsze mieć pod ręką środki pierwszej pomocy.

O tym pamiętajcie, zapraszając dziecko do pomocy w kuchni:

1. Warto uczyć dziecko samodzielności 

Nie izoluj dziecka od nauki posługiwania się nożem, ponieważ im wcześniej rozpoczniesz naukę i wyjaśnisz dziecku zasady i zagrożenia, tym bezpieczniejszy będzie maluch. Na początku konieczny będzie pełen nadzór, a z czasem coraz bardziej się usamodzielni. Debiutantowi daj tępy nóż, a ostre/niebezpieczne przedmioty unieść poza jego zasięgiem. Maluchowi do smarowania kanapek, czy krojenia ugotowanej marchewki na sałatkę, wystarczy nóż, taki jak do masła. Z czasem dziecko nauczy się sprawnie się posługiwać nożem, ale to na jak wiele mu pozwolicie, musicie ocenić samodzielnie. Ułatwicie mu zadanie, pozwalając ćwiczyć „na sucho”, np. wykrawając plastikowym nożykiem lub nożyczkami kawałki ciastoliny podczas zabawy.

2. Urządzenia elektryczne w bezpiecznej odległości

Dziecko nie powinno podłączać samodzielnie jakichkolwiek urządzeń do kontaktu. Jeżeli mały pomocnik chce koniecznie mieć swój udział w takich czynnościach, pozwólcie mu potrzymać wraz z wami mikser, czy zamknąć nakładkę od sokowirówki lub wcisnąć guzik uruchamiający sprzęt, o ile stwierdzicie, że ten gotów jest do bezpiecznej pracy. Podzielcie jasno zadania – malec kroi i łączy składniki w miseczce, ale wy, dorośli wkładacie je do piekarnika lub wrzucacie do garnka z wrząca wodą.

3. Uwagę skupcie na dziecku

Z tego powodu do wspólnego gotowania nie wybierajcie skomplikowanych przepisów, które wymagają totalnego skupienia na poszczególnych czynnościach. Zachęćcie dziecko do przesypywania, mieszania i odmierzania, szczególnie jeśli przepis np. na prostą sałatkę, pozwala na modyfikacje proporcji. Przygotujcie sobie część produktów tak, by nie tracić na to czasu i nie spuszczać z dziecka wzroku. Produkty miejcie pod ręką, a jeśli musicie wyjść po jakiś składnik poza kuchnię, zaproście na mini wycieczkę pociechę. Aby mieć sytuację pod kontrolą, warto posadzić dziecko przy stole z dala od źródła ciepła i elektrycznych urządzeń, tak by swobodnie i wygodnie mogło zająć się swoim zadaniem. Dzięki temu bałagan który powstanie, będzie do sprzątnięcia z jednego miejsca, a nie połowy kuchni. Nie pozwalajcie dziecku biegać po kuchni z nożem czy widelcem, ponieważ w razie upadku, nawet tępe narzędzie może zrobić krzywdę.

4. Uczcie zasad przestrzegania higieny podczas gotowania

Kuchnia przed rozpoczęciem gotowania powinna być uporządkowana a urządzenia czyste i stabilne. Podstawą kontaktu z pokarmami jest higiena rąk. Nauczcie dziecko przed przystąpieniem do pracy myć ręce, dając dobry przykład. Podobnie z myciem i przygotowywaniem składników do potrawy. Nie pozwalajcie dziecku na próbowanie panierki, surowego mięsa lub jajek, aby oszczędzić mu możliwych sensacji pokarmowych i bólu brzucha. Zainwestuj również w fartuszek, lepiej by dziecko – jeśli ma taki odruch – wycierało ręce w fartuszek niż ubranie. Przymknij oko na umiarkowane podjadanie przez pomocnika lukru na babeczki lub warzyw na sałatkę, które tak dzielnie kroił. Miej w zapasie więcej tych składników, lub wydziel dziecku odpowiednią część do jego dyspozycji.

5. Dodatkowo pamiętaj o tym, by:

Nie sadzać dziecka na blacie i nie zachęcać do wspinaczki po meblach. Tłukące się naczynia powinny być poza zasięgiem malca, podobnie jak środki czystości, które stosujemy na co dzień w kuchni. Uchwyty rozgrzanych garnków i patelni nie powinny wystawać poza kuchenkę, tak by dziecko nie mogło za nie złapać i pociągnąć. Uczcie dziecko dobrych nawyków i zasad bezpieczeństwa od samego początku, tak by już 2-3 latek gromadził w tej materii doświadczenia, które pozwolą mu się usamodzielnić z czasem.

6. Miej pod ręką dobrze zaopatrzoną apteczkę

Nawet najbardziej zapobiegliwi rodzice nie zawsze mogą być na krok przed działaniem dziecka. Czasem wystarczy chwila, by przez nieuwagę maluch stłukł paluszek, czy rozciął skórę. Jeśli już stanie się drobny wypadek, zachowaj zimną krew i sięgnij po apteczkę. Poza środkami przeciwbólowymi dedykowanymi dzieciom, powinny się tak znaleźć koniecznie bandaże, jałowe gaziki, plastry oraz środki do dezynfekcji skóry. Szczególnie warto mieć w apteczce uniwersalne plastry, które po oczyszczeniu skaleczenia, dobrze zabezpieczą rankę przed zabrudzeniem i pozwolą na kontynuację kuchennych zajęć.

W każdej apteczce doskonale się sprawdzi także Mini Apteczka: bogaty zestaw różnorodnych plastrów na każdą okazję.

Fot. Materiały prasowe

 • plastry w unikalnym kształcie zapewniającym ochronę dookoła rany
 • idealnie wodoodporne, szczelnie chronią przed wodą 
 • delikatne i oddychające plastry dla dzieci z kolorowym nadrukiem 
 • także na otarcia, na miękkiej piance do opatrywania odcisków, haluksów i otarć na stopie
 • delikatne i oddychające plastry dla skóry wrażliwej.

Dzieci łatwiej zniosą opatrywanie rany, gdy ich rączkę ozdobi plasterek z ulubionym bohaterem z bajki. Np. plastry dla dzieci w Zestawie Kubuś Puchatek, nie tylko umilą dziecku przykre chwile, ale sprawdzą się jako trwałe i skuteczne zabezpieczenie rany.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zestaw plastrów opatrunkowych z wizerunkiem postaci z bajki o Kubusiu Puchatku,  ma same zalety i idealnie dopasuje się do dziecięcych potrzeb:

 • w każdym opakowaniu upominek dla dzieci: kolorowy magnes z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi
 • wykorzystano barwnik bezpieczny dla skóry dziecka
 • plastry są hipoalergiczne, przepuszczalne dla pary wodnej i powietrza (pozwalają skórze oddychać)
 • miękkie i dopasowujące się do ciała
 • zestaw zawiera 10 szt. plastrów o rozmiarze 72 x 25 mm na podłożu Comfort

Zestaw plastrów opatrunkowych z wizerunkiem postaci Disney’a z filmu Kraina Lodu, lub z wizerunkiem postaci z filmu Gwiezdne Wojny, czy Pingwinów z Madagaskaru, poprawi samopoczucie każdego dziecka.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 • w plastrach zastosowano w nich barwnik bezpieczny dla skóry dziecka
 • są hipoalergiczne, przepuszczalne dla pary wodnej i powietrza (pozwalają skórze oddychać)
 • miękkie dopasowujące się do ciała
 • zestaw zawiera 10 szt. plastrów o rozmiarze 72 x 25 mm na podłożu Micropore
 • Fot. Materiały prasowe

  Fot. Materiały prasowe

  Fot. Materiały prasowe

  Fot. Materiały prasowe

Z dobrze zaopatrzoną apteczką, niewielki wypadek nie popsuje wam zabawy, a dziecko z dumą będzie nosiło kolorowy plasterek.

Podczas wspólnego gotowania pamiętajcie jeszcze o jednej sprawie. Ważne, by umożliwić dziecku bezpieczne zdobywanie nowych umiejętności, przymykając jednocześnie oko na mimochodem powstający bałagan. Dziecko jest mistrzem improwizacji, ale już niekoniecznie pilnowania porządku w miejscu pracy. Nie denerwujcie się, gdy mały pomocnik coś rozsypie lub rozleje, sprzątanie też może być zabawą. Zachęcajcie dziecko do różnych czynności, smakowania składników, rozbudzajcie ciekawość i doceńcie jego starania w kuchni. To zbuduje jego pewność siebie i zachęci do dalszych starań. Powodzenia!


Wpis powstał przy współpracy z firmą Viscoplast


Niezbędnik kobiety aktywnej

Podstawowe wyposażenie kobiety aktywnej ruchowo. Bez tych rzeczy nie możesz się obejść!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 czerwca 2016
plastry
Fot. Pixabay / Picography / CC0 Public Domain
 

Aktywność fizyczna, której z coraz większym zapałem oddają się kobiety na całym świecie, nie omija także Polek. Cenimy sobie sport z powodu jego dobroczynnego wpływu na sylwetkę i zdrowie oraz fantastyczne samopoczucie, które gwarantują nam endorfiny. Ile kobiet, tyle powodów, by zacząć się ruszać. Bez względu na to, jakim rodzajem aktywności chcesz się zająć, czy będziesz ćwiczyć w pojedynkę lub w większej grupie, musisz być przygotowana na każdą ewentualność. Powiadają, że przezorny zawsze ubezpieczony, więc zanim wybierzesz się na trening sprawdź, czy masz pod ręką wszystko to, bez czego nie można się obejść w ruchu.

Niezbędnik aktywnej kobiety, czyli o tym nie możesz zapominać

1. Chroń swoje stawy dzięki odpowiednim butom

Nie kupuj pierwszych butów przez internet. Koniecznie odwiedź sklep z obuwiem sportowym i zapytaj o radę profesjonalistę. Źle dobrane buty nie tylko zniechęcą cię do ruchu, ale zagrażają poważną kontuzją – otarciami, obciążeniem i bólem stawów i mięśni, a nawet kręgosłupa! Najlepiej załóż w sklepie dwie pary poleconych butów – but o grubej podeszwie z mocną amortyzacją i but o cienkiej podeszwie, słabiej amortyzowany. Wypróbuj oba w ruchu po twardym podłożu w sklepie i zdecyduj, w których butach jest ci lepiej. Wybierz buty w których palce czują się swobodnie i nie dotykają przodu buta. Pamiętaj, że twoja stopa będzie pracowała nawet kilkadziesiąt minut biegu, marszu lub innej aktywności. Zwróć uwagę na skarpetki, ponieważ w wykonanych z syntetycznego materiału, noga będzie się pocić, ślizgać oraz ocierać. Najlepiej by były one bezszwowe. Bezpieczeństwo i wygoda to podstawa podczas każdej aktywności.

2. Ubranie musi być wygodne

Wybór odzieży dla miłośniczek ruchu jest ogromny. Ubrania dostępne w większości sklepów są modne, kolorowe, funkcjonalne. To, w czym zechcesz się ruszać, powinno być uszyte z materiałów lekkich, z systemami odprowadzającymi pot, chroniącymi przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. To znacznie poprawia komfort podczas ruchu, czego nie można powiedzieć o zwykłej, bawełnianej koszulce, która ekspresowo nasiąka potem, przyklejając się do ciała i dając uczucie mokra oraz zima. Ponadto zwykłe materiały nasiąkają przykrym zapachem i nie współpracują z ciałem tak, jak ubrania wykonane z profesjonalnych materiałów. To, czy ubranie będzie luźne czy obcisłe, zależy jedynie od twoich predyspozycji, ale pamiętaj, że ciągłe poprawianie ubrania nie pozwoli na skupienie się na wykonywanej czynności.

3. Biustonosz idealnie dopasowany

Jeśli myślisz, że on jest najmniej istotny, jeszcze nie wiesz, jak bardzo się mylisz! Idealnie dopasowany biustonosz sportowy, zapobiegnie nie tylko bolesnemu obijaniu się piersi, ale także ich deformacji. Zadbaj o to, by biegać w staniku z pełnymi, usztywnianymi miseczkami, oraz szerokimi ramiączkami, tak aby nie powodowały one bolesnych otarć i nie wpijały się w skórę.

4. Sprawdzony sprzęt do ćwiczeń

W zależności od tego, jakiej aktywności planujesz poświęcić czas, musisz zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty – kijki do nordic walkingu, rakiety do squasha czy hula-hoop do ćwiczeń w domu. Najlepiej zapytać specjalistę lub osobę doświadczoną w treningach, na czym się skupić, by sprzęt spełnił nasze oczekiwania i przede wszystkim gwarantował bezpieczeństwo. Zwróć uwagę na to, czy przyrząd pracuje cicho, jest stabilny i solidny. Nawet jeśli kuszą cię niskie ceny, przemyśl zakup ponownie. Może się okazać, że zapłacisz mniej, ale sprzęt wyląduje w kącie ponieważ nie spełni oczekiwań. Nie zapomnij także o instruktażu prawidłowej techniki ćwiczeń ze sprzętem, by nie zrobić sobie krzywdy.

5. Akcesoria które umilą trening i zapewnią kontakt ze światem

Przyjemniej jest ćwiczyć z muzyką, to fakt. Stwórz więc playlistę, która zmotywuje cię do działania. Energetyczne rytmy pozwalają oderwać myśli od problemów, ułatwiają skupienie się na ćwiczeniach, pozwalają złapać określony rytm w ruchu. Zaopatrz się w lekką, najlepiej wodoodporną mp3 z wygodnymi słuchawkami, które nie będą uwierały i przeszkadzały w skupieniu się na czynności. Możesz korzystać także z telefonu, w którym warto zainstalować przydatne aplikacje, które zmierzą dystans, czas aktywności, ilość spalonych kalorii, oraz posumują inne parametry i zapiszą skończony trening. Dzięki założeniu konta na sportowych stronach, możesz podejmować rywalizację, porównywać swoje osiągnięcia z postępami innych sportowców. Urządzenia nadające sygnał GPS umożliwiają lokalizację, dają poczucie bezpieczeństwa szczególnie biegaczom lub rowerzystom, pokonującym dłuższe dystanse. Telefon w specjalnym etui na ramię, umożliwi także wezwanie pomocy, gdy – co niekiedy się zdarza- nabawimy się podczas ruchu kontuzji.

6. Pierwsza pomoc pod ręką

Tak jak warto mieć zawsze przy sobie telefon, by mieć kontakt ze światem w przypadku kontuzji, warto mieć pod ręką (w szatni, aucie lub podręcznej saszetce tzw”nerce”) przynajmniej bandaż (także elastyczny), środki do odkażenia i  opatrzenia ran oraz otarć, oraz różnego rodzaju plastry. Ważne, by były one w rożnych rozmiarach, tak, by pozwoliły opatrzyć drobne otarcia jak i poważniejsze skaleczenia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Jeśli jesteś miłośniczką ekstremalnych sportów i potrzebujesz wyjątkowego zabezpieczenia, wybierz zestaw ekstremalnych plastrów dla aktywnych Viscoplast. Znajdują się w nim wyjątkowo elastyczne plastry, które sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach, dzięki swoim właściwościom:

 • są sprężyste, zapewnia swobodę ruchu
 • nie odklejają się od spoconej skóry
 • idealnie dopasowują się do anatomicznych kształtów ciała
 • zestaw zawiera 8 plastrów

Plastry dla aktywnych Wodoodporny Max . Plastry z tego zestawu sprawdzą się idealnie podczas pływania i kąpieli w każdych warunkach:

 • są idealnie wodoodporne
 • doskonale przylegają i nie przesuwają się
 • pozwalają skórze oddychać
 • zestaw zawiera 8 plastrów w 2 rozmiarach: 4 szt. 76 x 51 mm, 4 szt. 38 x 38 mm

  Fot. Materiały prasowe

  Fot. Materiały prasowe

Plastry dla aktywnych Sportowy Mix to praktyczny mix rodzajów i rozmiarów, wśród których znajdziemy:

Fot. Materiały prasowe

 • plastry idealnie wodoodporne (4szt)
 • plastry wyjątkowo sprężyste, zapewniają swobodę ruchu (8szt)
 • plastry piankowe, bardzo wytrzymałe (3szt)
 • zestaw zawiera 15 plastrów

Takie wyposażenie apteczki, oraz zakup dobrej jakości sprzętowi funkcjonalnych ubrań, pozwoli cieszyć się ruchem i aktywnością fizyczną każdego dnia.


Wpis powstał we współpracy z firmą ViscoplastNiezbędnik kobiety aktywnej

„Po prostu bardzo mocno kocham swoje dzieci”. Akcja „List do dziecka”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
1 czerwca 2016
Fotomontaż istock / Pixabay CC0
Moje dzieci są jeszcze małe i nie potrafią czytać, ale zrobiłam makietę naszych przyszłych wakacji, na które zamierzam je zabrać.

Jeszcze jest to tajemnica i myślę, że zaskoczenie będzie duże.
Po prostu bardzo mocno kocham swoje dzieci 🙂 całą trójkę i każdego z osobna. One nadają sens każdemu nowemu dniu i dodają sił i energii na całe życie.
P1150785

„Kochana córeczko, najdroższy synku, chcę ci powiedzieć, że…”.
„List do dziecka” – nasza nowa akcja na Dzień Dziecka z super nagrodami

AKCJA DD BANER DO LISTOW

Co trzeba zrobić?

„Napisz list do swojego dziecka (dzieci) i prześlij go do nas. To może być podziękowanie, dobra rada, a może powiedzenie tego, co nie przechodzi przez gardło ze wzruszenia w ważnych dla was momentach. Wszystko co tylko chcesz i czujesz. Miłość rodzica bywa trudna, a rodzicielstwo to jedno z najbardziej bogatych (i w upadki i wzloty) doświadczeń w życiu. To może być list „na tu i teraz” lub taki, który chciał(a)byś, żeby twoje dziecko przeczytało w przyszłości. Czasem taki list do bliskiej osoby pomoże nie tylko jej, ale też tobie.Wszystkie listy opublikujemy. Wybrane nagrodzimy!”. ♥WEŹ UDZIAŁ W ZABAWIE TUTAJ ♥

Zobacz wszystkie listy biorące udział w akcji


Zobacz także

Pierwsza pomoc, co o niej wiesz naprawdę? Sonda dla mam

Bezpieczny dom – jak unikać i zapobiegać domowym wypadkom

Wiecznie w biegu: obtarte pięty, złamany obcas, zgubione klucze i rozładowany telefon. Jak temu zaradzić?