Go to content

5 powodów, dla których nigdy nie powinnaś porównywać nowego partnera z byłym

Dlaczego nie wolno porównywać nowego partnera do byłego
Fot. iStock

W każdym związku po czasie noszenia różowych okularów przychodzi czas na nieco większy realizm. Mogą pojawić się pierwsze rysy, niedomówienia, lub też ujawniają się cechy, które niełatwo jest oswoić w drugiej osobie. Wtedy też zdarza się porównywanie nowego partnera do jego poprzednika, szczególnie gdy wiązały się z nim dobre wspomnienia. Oczywiście nie w każdym przypadku tak musi być, ale to dość częsta i niebezpieczna praktyka.

Porównywanie jest jedną z najgorszych rzeczy, które można zrobić. Jest nawet takie wymowne powiedzenie, według którego porównywanie to złodziej radości. I trudno nie przyznać temu racji. Gdy tylko pojawia się w związku cień tego co było, obecne zaczyna tracić na wartości. To najprostsza droga do katastrofy dla związku i swoisty gwóźdź do trumny. Dlaczego porównywanie obecnego partnera z byłym to nic innego jak unieszczęśliwianie się?

5 powodów, dla których nie wolno porównywać nowego partnera do poprzedniego

1. To jest po prostu niesprawiedliwe

Porównywanie obecnego partnera do poprzedniego jest wyjątkowo niesprawiedliwe, a nawet nieuczciwe względem bliskiej osoby. W końcu tamten związek to wspomnienie, coś, co już nie istnieje, a obok siebie mamy człowieka z krwi i kości. Poza tym trudno jest porównywać dwóch różnych ludzi o zapewne innych temperamentach, charakterach, przyzwyczajeniach, wadach i zaletach. Jeżeli mamy dobre wspomnienia i patrzymy z sentymentem, wręcz z  ciepłym uczuciem do byłego, należy się zatrzymać. Trzeba wziąć poprawkę na to, że czas zakrzywia perspektywę, zaciera te mniej pozytywne wspomnienia, wady zaczynają się zamazywać, i wydaje się, że było lepiej, niż jest teraz. Takie porównywanie jednego do drugiego spowoduje, że przestajemy doceniać obecnego partnera, a zaczynamy tęsknić za poprzednim. Wtedy powinna zapalić się czerwona lampka, jako alarm, że coś jest tu nie tak.

2. Pojawiają się coraz większe oczekiwania

Tęskniąc za być może idealnym związkiem, oglądając się w przeszłość, przekładamy często dawne nadzieje na nowego partnera. To zmusza mężczyznę do sprostania wygórowanym oczekiwaniom i zgodę na formowanie go na wzór byłego. A im bardziej wyśrubowane oczekiwania, tym większe rozczarowanie, gdy nie uda się ich spełnić.

3. Przychodzi rozgoryczenie

Przy ciągłym porównywaniu obecnego partnera do eks, przestajemy doceniać to, co mamy. Rozgoryczenie powoduje, że zaczynamy chcieć wrócić do „tamtego” czasu, odczuwając niezadowolenie z obecnego związku. To powoduje niesprawiedliwe traktowanie partnera, odsuwanie go od siebie. Pojawia się krytyka niezasłużona, bo trudno porównywać do siebie dwie różne osoby. To wszystko sprawia, że zarówno kobieta jak i mężczyzna w tym związku przestają czuć się szczęśliwi.

Dlaczego nie wolno porównywać nowego partnera do byłego

Fot. iStock

4. Następuje zadeptanie poczucia wartości drugiej osoby

Nic bardziej nie uskrzydla niż miłość, i nic bardziej nie podcina skrzydeł jak nagle wyhamowanie uczucia i zwrócenie myśli do byłego partnera. Taka postawa powoduje nie tylko zawód u ukochanej osoby, ale także myśli, że jest on gorszy od poprzednika. Obecny partner czuje się niedowartościowany, niedoceniany, a nawet emocjonalnie zdradzony. Nikt  przecież nie zniesie na dłuższą metę życia w cieniu tego, kto był tu przed.

5. Pojawia się ciężka atmosfera 

Powracające myśli o byłym prowadzą do tęsknoty i zniechęcenia. Zwracamy większą uwagę na niedoskonałości i potknięcia partnera, zaczynają coraz bardziej przeszkadzać jego wady. Zapominamy o tym, co daje nam dobrego, przestajemy zauważać i docenić. Przez to tworzy się ciężka atmosfera w związku i trudno w niej wytrzymać.

Porównywanie drugiej osoby do poprzednika jest wyjątkowo krzywdzące i niesprawiedliwe, prowadzi do zatarcia powodów, które sprawiły, że narodziło się uczucie. To nie może zakończyć się dobrze, a im bardziej nieszczęśliwa będzie osoba w zawiązku, tym dotkliwiej jej brak szczęścia odczuje partner. Poza tym trwanie w związku, w którym myśli uciekają gdzie indziej, lub chce się czegoś zupełnie innego, jest zwyczajną nieuczciwością względem drugiej osoby.

Porównywanie nowego związku do poprzedniego — jak temu przeciwdziałać?

Nie warto skupiać się wyłącznie na tym, co można by zmienić w swoim związku. Owszem, oczekiwania są ważne, i je też należy omówić z partnerem, ale najpierw warto ponownie dostrzec jego atrakcyjne cechy, zamiast porównywać. Może pomóc w tym spisana na kartce lista zalet, które sprawiają, że czujemy się razem na właściwym  miejscu. Jeżeli jednak wspomnienie o byłym nadal jest silne, i trudno sobie z nim samodzielnie poradzić, być może szansą na ratunek jest terapia. Dotarcie do źródeł problemu, nauka komunikowania wprost i rozwiązywania konfliktów mogą zdziałać wiele.


źródło:  www.psychalive.org