Go to content

4 zachowania uzależnionych od miłości. Znasz?

fot. Aleksandr Golubev/iStock

Każde uzależnienie charakteryzuje się potrzebą powtarzania obsesyjnych zachowań.  Niezależnie od tego, od czego jesteśmy uzależnieni, konsekwencje są takie same. I tak samo złe. Niszczą nas i nasze zasoby, komplikują życie. 

Według doktorów Vika Watssa i Mela Davisa do klasycznych zachowań, które mówią o tym, że jesteśmy uzależnieni od miłością zaliczamy:

1. Trwanie w wyidealizowanym związku

Chociaż wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w rzeczywistości tak  nie jest. To największe kłamstwo jakie możemy wmawiać sobie i innym. Idealizacja spowodowana jest obsesyjnym pragnieniem bycia z drugą osobą, tak ogromnym, że jesteśmy w stanie znieść wszystko, włącznie z pogardą, przemocą, lekceważeniem, zdradą – których doświadczamy z drugiej strony. W takim przypadku nasze osobiste szczęście nie istnieje. Liczy się tylko druga strona.

2. Ciągłe powracanie do związków toksycznych

Poczucie winy, kompleksy, brak pewności siebie – w takim środowisku naszej niepewności toksyczna relacja czuje się najlepiej. Z reguły towarzyszy jej syndrom „psiej miski” – „jak będę dobra, na pewno i mnie coś skapnie”.

3. Przerzucanie na innych odpowiedzialności za własną pomyślność

Sama odpowiadam za własne szczęście? Naprawdę!

4. Mylenie seksu z intymnością

Kiedy uprawiamy to pierwsze, a zależy nam na drugim. Kiedy kochamy się i czekamy na nagrodę, wyraz aprobaty. Kiedy towarzyszy nam uczucie, że na coś zasłużyliśmy potem…

Któryś punkt brzmi szczególnie znajomo? Pamiętajcie, że w każdej chwili  możemy wykształcić nowe wzorce zachowań, bliższe naszym potrzebom. Ale potrzebna jest bezwzględna szczerość wobec samych siebie. Ten nałóg to  pewnego rodzaju doświadczenie, a nie definicja ciebie. Zmiana jest możliwa.

Źródło: „Jak dobrze być singlem”, Catherine Gray, Prószyński i S-ka

5 sygnałów, że to już nie miłość, a nałóg. Jak rozpoznać uzależnienie od partnera?