Ludzkie ciało przestaje być dla nas wielka zagadką. Lekcje anatomii otwierają przed każdym możliwości poznania zasad funkcjonowania organizmu, zachodzących w nim procesów. Najczęściej wiemy tyle, ile powiedziano nam w szkole, lub z ciekawości przeczytałyśmy same. Ale są pewne rzeczy, bardzo ciekawe fakty, które nie zostały ujęte w szkolnym programie nauczania.
Poznajcie 20 zaskakujacych faktów dotyczących funkcjonowania ciała
1. DNA banana. DNA które posiadamy nie jest w 100% czysto ludzkie. W genomie człowieka istnieją fragmenty obcego materiału genetycznego pochodzącego od tzw. retrowirusów, które miliony lat temu wniknęły do naszego DNA i przekazywane są dalej. Co ciekawe, człowiek ma DNA w 50% podobne do banana, a DNA małpy jest w 97,5% takie samo jak nasze.
2. Serce niczym strażacka pompa. Mięsień sercowy u zdrowego człowieka wykazuje niesamowite siły przerobowe, dostarczając krew do najbardziej oddalonych części ciała. Gdyby serce mogło wypompować krew w górę, jej strumień osiągnął by aż 9 metrów! Warto również wiedzieć, że serce w ciągu życia bije średnio 3 miliardy razy, przepompowując w tym czasie ok. 180 000 000 litrów krwi.
3. Puść oczko.Człowiek średnio mruga około 20 razy na 60 sekund, więc podsumowując to, oczy mamy zamknięte ponad godzinę dziennie. Dla naszego mózgu jest to czas pracy, ponieważ przetwarza on w chwilach przerw dostarczone wcześniej informacje.
4. Mózg nie odczuwa bólu. Paradoksalnie, mimo iż jest ośrodkiem odczuwania bólu, sam nie posiada receptorów bólu. Mózg jedynie zbiera informacje o tym, że dzieje się coś niepożądanego w naszym ciele.
5. Pęcherz ma sporą pojemność. Przeciętnie ludzki pęcherz ma od 600 do 800 mililitrów pojemności (mniej więcej wielkość piłki baseballowej). Umożliwiają to jego elastyczne ścianki, które się rozciągają. Mimo takich możliwości, odczuwamy potrzebę fizjologiczną wtedy, gdy zbierze się w nim ok. 100-200 mililitrów moczu.
6. Zaschło ci w ustach? O to nie łatwo, ponieważ średnio ciało ludzkie wytwarza trochę ponad litr śliny dziennie i około 38 000 litrów w ciągu swojego życia.
7. Regeneracja non stop. Komórki budujące nasze ciało mają raczej krótki żywot. W miejsce ginących, powstają nowe, i tak błonę wyściełającą jego żołądek „zmieniamy” średnio co 3 dni, szkielet co około 10 lat, co minutę powstaje i ginie 150 milionów czerwonych krwinek. Obliczono, że 50 000 komórek w twoim ciele, umrze i pojawią się nowe gdy czytasz to zdanie. Zęby są jedynym elementem ciała, które samodzielnie się nie regenerują.
8. Język jest tylko jeden.I to wyjątkowy, bo podobnie jak palce mają linie papilarne, język posiada jedyny w swoim rodzaju, indywidualny dla każdego człowieka wzór.
9. Farma bakterii. Na centymetrze kwadratowym skóry człowieka żyje około 10 milionów bakterii, najwięcej w ustach. Mikrobiolog z Instytutu w Bostonie dr Bruce Paster na podstawie badań stwierdził, że w buzi przebywa od 10 do 50 bilionów bakterii.
10. Chcesz zmarszczyć brwi? Najpierw musisz uruchomić 43 mięśnie aby nimi poruszyć, a żeby się uśmiechnąć, 17 mięśni.
11. Nie oddychamy pełną piersią. Większość z nas oddycha głównie jedną dziurką od nosa, więc oddychamy tylko na 1/3 lub 2/3 naszych możliwości. Nie mamy wpływu na to, która dziurka nosa w danym momencie nie będzie przepuszczać powietrza.
12. Siarki w ciele pod dostatkiem. Średnio ciało ludzkie zawiera taką ilość siarki, która zabiłaby wszystkie pchły na średniej wielkości psie, węgla do wykonania 900 ołówków, tłuszczu do wykonania 7 kostek mydła, fosforu do zrobienia 2 200 główek zapałek, wystarczającą ilość żelaza do wykonania małego gwoździa, oraz wystarczającą ilość wody do napełnienia dwóch 20-litrowych kanistrów.
13. Mózg lepszy od encyklopedii. Komórki z jakich składa się mózg człowieka są wstanie pomieścić 5 razy więcej informacji od zawartości Encyklopedii Britannica.
14. Ludzka skóra jest autostradą nerwów. Znajduje się na niej około 73 kilometrów nerwów i 5 milionów cebulek włosów.
15. Siła włosa. Ludzki włos może utrzymać ciężar o wadze 3 kg, a przeciętnie tracimy ok 200 włosów dziennie.
16. Uszy. W uchu znajduje się 9 mięśni, a gdy wywrze się na niego nacisk 7 kg, ucho oberwie się.
17. Kwas żołądkowy strawi nie tylko jedzenie. Jest on na tyle silny, że w odpowiednim stężeniu mógłby rozpuścić nawet żyletkę.
18. Mocne kości. Kość udowa ma większą wytrzymałość od żelbetonu.
19. Ach, ten nos. Człowiek cały czas widzi swój nos, ale mózg ignoruje go, pomijając go w swoim zasięgu. Ponadto, z reguły kciuk ma długość nosa.
20. Energia. Potrzebujemy przynajmniej 1500 kalorii, by utrzymać funkcje życiowe. Np. serce w ciągu godziny pracuje tak, by wyprodukować równowartość energii potrzebnej do podniesienia ciężaru o wadze niespełna tony na wysokość jednego metra.
źródło: weekendowo.pl, fakt24.pl