Nieważne, czy wdajesz się w przypadkową rozmowę z inną mamą na placu zabaw, rozmawiasz w kolejce bądź jesteś na kawie z klientem – twoje pierwsze słowa pozostawiają trwałe wrażenie. Od nich zależy to, jak będziesz postrzegana. Nieświadomie źle dobrane mogą zaważyć na losie ważnego spotkania, wpłynąć na twoją karierę oraz mogą zastopować rozwój fajnej znajomości.
Wiadomo, pod wpływem stresu mówimy różne głupstwa i nie do końca przemyślane zdania. Możemy także powiedzieć coś, czego będziemy później żałować i będzie się ciągnąć za nami w przyszłości. Bo ludzie nie zapominają słownych wpadek, które chętnie przypominają podczas różnych okazji. Także ciężko im zmienić raz wyrobione zdanie na czyjś temat.
Dlatego zobacz, co powinnaś zachować dla siebie i nie wypowiadać tego głośno do osób, które dopiero co poznałaś.
„Nienawidzę szefa, jest skończonym dupkiem”
Pierwsza rozmowa nie jest odpowiednia do wyrażania negatywnych opinii. Pozostawi po nas niesmak i wyobrażenie, że jesteśmy osobami zgryźliwymi, wiecznie narzekamy i nic nam nie pasuje. A ludzie nie potrzebują być zarzucani problemami innych, zwłaszcza nowo poznanych.
„Ile zarabiasz?”
Pytanie o zarobki jest zakazane. Jest to sprawa osobista i nikogo nie powinno obchodzić, ile ktoś zarabia. Zadając to pytanie możemy wprowadzić niezręczną bądź nawet nieprzyjemną sytuację. Jeśli jesteś ciekawa pensji swojego rozmówcy, sprawdź to na specjalnych stronach w internecie.
„Przepraszam, że przeszkadzam”
Taki początek zdania skazuje cię na pozycję przegraną. Jeśli wiesz, że przeszkadzasz, to po co w ogóle zaczynasz rozmowę? Dużo lepiej w takiej sytuacji brzmi „przepraszam, czy mogę zająć chwilę?”.
„Co sądzisz o naszym prezydencie”
Nie, nie i jeszcze raz nie. Zgodnie z zasadą etykiety i dobrego wychowania, nie powinniśmy od razu po poznaniu nowej osoby pytać o politykę. Nie wiemy, jakie ona ma poglądy i jak emocjonalnie podchodzi do tej kwestii. Lepiej nie wywoływać na pierwszym spotkaniu burzliwych dyskusji.
„Wierzysz w Boga?”
Raczej nie jest to pytanie, od którego chcemy rozpocząć rozmowę. Na takie poważne dyskusje będzie czas później (jeśli się polubicie i będziecie chcieli kontynuować znajomość). Jest to kwestia zbyt osobista, o której nie każdy chce rozmawiać z osobą, którą spotkał przypadkowo bądź robi z nią interesy.
„Kiedy pani rodzi?”
Jest to bardzo niebezpieczne pytanie. Jeśli kobieta nie jest w ciąży, a jedynie ma wzdęcia bądź nadwagę, może poczuć się okropnie. Wstrzymaj się lepiej z tym pytaniem, bo możesz zyskać wroga.
„To niemożliwe”
Unikaj takiej oceny i zachowaj ją dla siebie. Wyrazisz tym jedynie brak wiary w powodzenie projektu. A twój brak przekonania zostanie odebrany negatywnie i demotywująco na resztę, która może cię usunąć z zespołu.
„SŁYSZAŁAŚ?!”
Przekazywanie plotek nie jest dobrym pomysłem na nawiązanie znajomości. Zostaniesz odebrana jako osoba, której nie można nic powiedzieć, bo od razu o wszystkim dowie się całe biuro bądź miasto. Plotki pozostaw dla najbliższych.
„Jestem w trakcie rozwodu…”
Ciągle kłócę się z partnerem, zakończyłam półroczny związek. A co to obchodzi kobietę w kolejce, którą zagadnęłaś? Wszystko, co dotyczy twoich osobistych problemów, powinnaś omawiać z przyjaciółką. Klient bądź koleżanka z pracy, którą spotykasz przy umywalce, nie jest odpowiednią osobą, która pomoże ci rozwiązać twoją sytuację bądź ci da rady. Twoje brudy, twoja sprawa.
„Jestem bez energii”
Nawet jeśli padasz na twarz, powinnaś to zachować dla siebie. Mówienie wprost, że nie masz siły do działania sprawia, że ludzie nie będą się liczyć z twoim zdaniem. Będą cię postrzegali jako osobę leniwą, bez zacięcia i chęci do działania.
„Rozmawiając przez telefon, wydawałaś/eś się inna/y”
Nigdy nie rozpoczynaj rozmowy od wyrażenia swojego zaskoczenia lub rozczarowania. Taka osoba poczuje się, że nie sprostała twoim oczekiwaniom bądź na żywo odbierasz ją mniej profesjonalnie.
„Jesteś ładniejsza/przystojniejszy niż myślałam”
Nie chcesz chyba wyjść na osobę, która ma małe oczekiwania? Takie stwierdzenie może być przykre dla drugiej osoby, którą oceniłaś gorzej niż ma to miejsce w rzeczywistości. A to nie jest miłe.
„Ile masz lat?”
Pytanie skierowane wyłącznie do dzieci. Dorośli mogą poczuć się urażeni. Nie każdy akceptuje swój wiek i takie pytanie może być przykre.
„Szczerze”
Zaczynając wypowiedź od tego słowa sprawiasz, że ludzie zaczynają się zastanawiać nad twoją wiarygodnością. I wszystko, co powiesz dalej, będzie przepuszczane przez sitko i poddawane ocenie.
„Prawdopodobnie słyszałaś o mnie, że …., ale to nieprawda!”
Nie poruszaj tematu plotek, które mówią o tobie. W ten sposób twój rozmówca może odnieść wrażenie, że jesteś zarozumiała i skupiona na sobie. Oraz że myślisz, że wszyscy żyją tobą i interesują ich informacje o tobie.
„To jest ABSOLUTNIE fantastyczne”
W kontakcie z nowymi osobami nie kryjesz swojego entuzjazmu? Niestety, nie każdy będzie go podzielać. A ty możesz wyjść na osobę niepoważną i łatwo ulegającą emocjom. Chyba że jest to naprawdę szczere.
Pierwsze wrażenie naprawdę jest ważne i warto pracować nad sobą, aby wypowiadać się w odpowiedni sposób. Powstrzymujmy emocje, nie zdradzajmy tajemnic. Jeśli poczułaś, że chciałabyś kontynuować znajomość z nowo poznaną osobą, postaraj się, aby ona chciała tego samego. Na zwierzenia i wyrażanie opinii będziecie mieć jeszcze czas.
Źródło: independent.co.uk