Go to content

15 wskazówek, jak zostawić pracę… w pracy. Nie przenoś biura do domu

Fot. iStock/fizkes

„Jeszcze tylko skończę odpisywać na maile i zamykam komputer”. „Jeszcze tylko wyślę ten raport i jestem wolna”. „Jeszcze tylko sprawdzę, czy wszystko w porządku…”. Brzmi znajomo? Jak często łapiecie się na tym, że wasze życie zawodowe zbyt mocno wpływa na życie domowe i życie w związku? Najwyższa pora to zmienić, bo jeśli zlekceważycie ten problem, może okazać się, że nieświadomie krzywdzicie bliskich i oddalacie się od nich.

Jak zatem zostawić pracę w pracy? Oto 15 wskazówek:

Stwórz listę zadań według priorytetów

Twórz listy rzeczy do zrobienia na początku tygodnia i edytuj ją każdego ranka. Przed wyjściem z pracy sprawdź, co już zrobiłeś. Da ci to poczucie „zamknięcia dnia”  i równowagi psychicznej.

Poświęć chwilę na uporządkowanie przestrzeni

Zanim wyjdziesz z pracy, posprzątaj biurko. Kiedy następnego ranka zobaczysz, że to miejsce jest uporządkowane i dobrze zorganizowane, pomoże ci to jasno myśleć i dobrze rozpocząć nowy dzień. Praca zostaje w biurze.

Nie stresuj się, że musisz skończyć wszystkie zadania z listy

Najpierw zajmij się tym, co najważniejsze. To pomaga utrzymać dystans.

Ustal granice 

Nigdy nie sprawdzaj służbowych e-maili ani nie odpowiadaj na służbowe telefony przez weekend. Dajesz znać ludziom, żeby nie oczekiwali od ciebie odpowiedzi i nie czujesz się winny, że nie odpowiadasz.

Nie rozmyślaj w domu o tym, co się stało w pracy

Kiedy masz zły dzień, nie opowiadaj o nim ze szczegółami po powrocie do domu. To tylko wzmacnia negatywne uczucia. Po prostu powiedz: „Miałem zły dzień, ale teraz jestem w domu, cieszę się, że będę mógł spędzić z tobą spokojny wieczór”.

Stwórz rytuał, który pomoże Ci przejść od pracy do życia osobistego

Na przykład wracając do domu słuchaj sobie audiobooka. Albo przejdź obok ulubionej księgarni lub piekarni z ulubionymi słodyczami.

Zmień ubranie, aby zmienić sposób myślenia

Podziel garderobę na ubrania „do pracy” i „do domu”. Przełącz się z „pracy” na tryb domowy, gdy tylko przekroczysz próg mieszkania.

Bądź jak Elza z „Krainy Lodu”

Albo jak krasnoludki, które śpiewając wychodzą z kopalni i wracają do domu. Nie zabieraj „fizycznie” pracy do domu ani nie pozwalaj jej zajmować miejsca w twojej głowie. Pomoże ci to zachować zdrową równowagę i utrzymywać granice.

Kontroluj się

Ponieważ coraz więcej osób pracuje zdalnie lub pozostaje dostępnymi dla kolegów po godzinach w Internecie, praca właściwie nigdy się nie kończy. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy i nie możemy stworzyć wyraźnych granic między pracą a życiem.

Zostaw swoją pracę w pracy

Nie bierz raportów, analiz, dokumentów…. No, chyba, że jesteś nauczycielem i chcesz sprawdzić klasówki w domu… Istnieje szansa, że wieczorem będziesz już zbyt wyczerpany, by wskoczyć z powrotem w tryb pracy.

Ogranicz wiadomości i powiadomienia

Gdy wracasz do domu, wyłącz wszystkie powiadomienia o nowych mailach i wiadomościach. Wrócisz do nich rano, w pracy.

Ćwicz

Wysiłek fizyczny, na przykład zajęcia na siłowni tuż po pracy pomagają odciąć się mentalnie od życia zawodowego. Do domu wrócisz bardziej obecny i uważny na partnera/partnerkę, przyjaciół, rodzinę.

Nie pozwól, by stres związany z pracą stał się stresem wszystkich domowników

Poinformuj bliskich, że potrzebujesz trochę więcej przestrzeni, by poradzić sobie z problemami, ale nie obarczaj ich odpowiedzialnością za swoje samopoczucie. Nie każ dzieciom chodzić wokół ciebie nap palcach, tylko dlatego, że masz ciężki okres w pracy.

Oddzielaj wiadomości służbowe od prywatnych

Nie podawaj w pracy prywatnego numeru telefonu. Używaj go jedynie w kontakcie z bliskimi. W ten sposób nie musisz aktywnie, świadomie unikać pracy, aby komunikować się z rodziną i przyjaciółmi.

Stwórz sobie „dzień roboczy”, nawet jeśli nie masz tradycyjnego harmonogramu pracy

Szczególnie, jeśli masz małe dzieci i pracujesz zdalnie, w domu. Ustal godziny, w których otwierasz służbowy komputer, dostosuj harmonogram do swojej sytuacji. Pozwoli ci to ograniczyć poziom stresu.


Na podstawie: thriveglobal.com