Go to content

Oczy ci się same zamykają? Zbyt krótko śpisz w nocy? Uważaj na skutki niewyspania

Fot. iStock portishead1

Sen jest potrzebny dla zdrowia. Dzięki niemu organizm ma szanse na regenerację sił po minionym dniu. Im jesteś starsza, tym bardziej zarywanie nocy tobie szkodzi. Musisz wiedzieć, że aby „nadrobić” jedną zarwaną noc by zregenerować organizm, powinnaś w pełni odespać aż trzy kolejne.

Przeciętny człowiek przesypia przeciętnie 1/3 nocy, a z badań przeprowadzonych wynika, że co czwarty Polak śpi krócej niż sześć godzin na dobę! To niepokojące, ponieważ nocny wypoczynek powinien trwać  przynajmniej o godzinę dłużej.  Brak snu rzutuje i na twoje zdrowie i samopoczucie w dość dokuczliwy sposób.

Nie dosypiasz nocą? Z tym musisz się liczyć: 

1. Kłopoty ze zdrowiem

Niewystarczająca ilość snu skutkuje zwiększeniem ryzyka zachorowania na choroby serca, nudności i zawroty głowy, pogorszenie stanu cery, podkrążone oczy. Brak snu rozregulowuje też gospodarkę hormonów odpowiedzialnych za apetyt i wagę ciała, może w skrajnych przypadkach uszkadzać komórki mózgowe.

2. Nerwowość

Osoby niewyspane cierpią na pogorszenie nastroju, brak energii, są bardziej nerwowi, pochopnie oceniają sytuację. Mogą mieć też problem z opanowaniem emocji, utratą optymizmu.

3. Zmniejszenie poziomu empatii

Zmęczona i rozkojarzona, możesz mieć kłopot z odczytywaniem stanów emocjonalnych u innych osób, z interpretacją ich zachowań. Umykają twojej uwadze istotne sygnały, które pozwalały na lepsze zrozumienie innych, a to z kolei wpływa na istotę współpracy z nimi oraz skłonność do wchodzenia w konflikty.

Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

4. Upośledzenie autopercepcji

Na niewyspaniu się człowiek traci nie tylko w relacjach z innymi, ale także odnośnie postrzegania własnej osoby. Brak odpowiedniej ilości snu zaburza samoocenę, postrzeganie osiągnięć, łatwiej też przychodzi angażowanie się w ryzykowne zachowania, bez odpowiedniego, chłodnego spojrzenia na daną sytuację.

5. Trudności w pracy 

Na nie składają się wyżej wymienione czynniki, które wynikają z niewyspania. Ponadto pracownik niewyspany jest mniej efektywny, gorzej skupia się na zdaniach, nie radząc sobie dobrze z ich wykonywaniem. Rozdrażnienie i kłopoty z empatią utrudniają pracę w zespole, wywołując sytuacje stresowe i konflikty.


 

źródło: charaktery.eu