Go to content

13 błędów poznawczych. Jak uprzedzenia negatywnie wpływają na nasze życie

13 błędów poznawczych. Jak uprzedzenia negatywnie wpływają na nasze życie
Fot. iStock/sanjeri

Ludzki mózg jest prawdziwym cudem. Produkuje ponad 50.000 myśli każdego dnia i wytwarza 100.000 reakcji chemicznych na sekundę. Mogłoby z tego wynikać, że nasze osądy są bardzo precyzyjne, wręcz nieomylne, ale mało w tym prawdy. Wszystkiemu winne są błędy poznawcze, to one popychają nas w kierunku uprzedzeń i stereotypów.

Oto 13, z najbardziej typowych błędów poznawczych, które mają negatywny wpływ na nasze życie:

1. Efekt wabika

Kiedy masz dwie „takie sobie” możliwości, ale ktoś przedstawia ci trzecią (tylko teoretyczną), żeby jedna z tych dwóch wydała ci się bardziej atrakcyjna.

2. Heurystyka afektu

To, jak się czujesz, jakie emocje ci towarzyszą, wpływa na to jak postrzegasz i interpretujesz świat. Jeśli jesteś głodny, twoją uwagę przykuwają najmocniej obrazy, dźwięki i zapachy związane z jedzeniem.

3. Błąd atrybucji podstawowych

Jest to tendencja do przypisywania jakiegoś zachowania stałej cesze osobowości danej osoby. Na przykład, małą wydajność w pracy tłumaczymy czyimś lenistwem. A przecież może być ona powodowana kłopotami zdrowotnymi, wypaleniem zawodowym, trudną sytuacją rodzinną i wieloma innymi czynnikami.

4. Efekt ideometryczny

Zachodzi wtedy, gdy jakaś myśl, wyobrażenie, obraz, który staje nam przed oczami w wyobraźni, powoduje nieświadomą reakcję ciała. Na przykład aktorzy chcąc zapłakać „na zawołanie” wyobrażają sobie śmierć bliskiej osoby.

5. Błąd potwierdzenia

Koncentrujemy się jedynie na tych informacjach, które potwierdzają nasze wstępne założenia. Podświadomie szukamy takich danych, które tylko potwierdzą to, co już „wiemy”.

6. Stronniczy konserwatyzm (błąd konserwatyzmu)

Jakże często blokuje nas przekonanie, ​​istniejące już wcześniej informacje mają pierwszeństwo nad nowymi informacjami. Wierzymy w dowody z przeszłości bardziej niż w nowe odkrycia.

7. Efekt strusia

Przestraszone strusie chowają głowy w ziemi. Efekt strusia opisuje naszą skłonność do ukrywania bieżących problemów, uciekania przed nimi. Nie możemy fizycznie zakopać głowy w ziemi, ale możemy świetnie udać, że nie widzimy problemu.

8.Reaktancja

Znacie te swoje przesadne reakcje i sprzeciw wyrażony tylko po to, żeby zamanifestować swoją wolność wyboru? Na złość mamie, odmrożę sobie uszy…

9.Efekt halo.

Zachodzi wtedy, kiedy czyjąś jedną dobrą, pozytywną cechę traktujemy jako gwarancję, że dana osoba jest dobra w każdej innej dziedzinie (dotyczy zarówno relacji zawodowych jak i osobistych).

10. Efekt rogu

Efekt ten jest dokładnym przeciwieństwem efektu halo. Jeśli twoje pierwsze wrażenie na temat jakiejś osoby jest złe, bardzo trudno będzie ci zmienić negatywną opinię.

11. Planowanie błędne/złudzenie planowania

Złudzenie planowania jest skłonnością do myślenia, że ​​możemy robić różne rzeczy szybciej niż jest to rzeczywiście możliwe robić różne rzeczy…

12. Zasada podczepienia

Im więcej osób myśli/działa w jakiś sposób, tym większe prawdopodobieństwo, że i my się do tej grupy przyłączymy. Efekt kuli śnieżnej jest tendencją do robienia tego, co robią „wszyscy”.

13. Błąd ślepej plamki

Jest to nieumiejętność rozpoznania własnych uprzedzeń. Najłatwiej dostrzec je w innych, najtrudniej w sobie.

Świadomość jest najlepszym sposobem na pokonanie tych uprzedzeń, więc zwracaj szczególną uwagę na to, jaki mają one na ciebie wpływ.


Źródło: huffingtonpost.com