Go to content

11 zdrowych nawyków, które pozwalają radzić sobie z depresją

Fot. iStock / fcscafeine

Depresja może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek czy status majątkowy i społeczny. Powodują ją różne czynniki, np. wyposażenie genetyczne, wychowanie, traumatyczne zdarzenia w życiu. Osoby dotknięte chorobą skarżą się nie tylko na intensywne emocje takie jak: poczucie winy, wstyd, złość i lęk, ale równie często na dokuczliwe objawy bólowe ze strony organizmu. Nie ma jednego schematu chorowania na depresję. Depresja – jak sobie z nią radzić?

11 zdrowych nawyków, które pozwalają sobie radzić z depresją

Bardzo ważna w przypadku depresji jest profesjonalnie przeprowadzona psychoterapia. Spotkania ze specjalistą pomagają zrozumieć objawy, uświadomić własne ograniczenia i lęki. Możesz wypracować sobie również własną strategię walki z depresją, która przy psychoterapii pozwoli podtrzymać dobre efekty. Oto 11 zdrowych nawyków, które pozwalają stawić czoło chorobie.

1. Aktywność fizyczna

Przeprowadzone badania dowodzą, że w przypadku niektórych osób, aktywność fizyczna może być niemalże tak samo skuteczna jak przyjmowanie leków. Ćwiczenia zmniejszają objawy depresji i poprawiają poziom energii. Ogromne znaczenie odgrywają znane w procesie poprawy nastroju endorfiny (uśmierzają odczuwanie bólu oraz dają poczucie błogości), jak i serotonina (wpływa na poczucie zadowolenia). Ruch ma nieoceniony wpływ na wzrost liczby neurotransmiterów, czyli substancji pośredniczących w przekazie impulsów między komórkami nerwowymi.

2. Rutyna

W przypadku, gdy objawy depresji zakłócają codzienną rutynę, stwórz harmonogram, który pomoże przejąć ci nad wszystkim kontrolę. Plany nie muszą być szczegółowe i nie muszą dotyczyć każdej godziny. Stwórz luźną, ale uporządkowaną rutynę,  która pomoże ci utrzymać codzienne tempo.

3. Problem

Dowiedz się więcej. Poszukaj rzetelnych źródeł wiedzy, które dotyczą depresji. Dzięki temu lepiej zrozumiesz chorobę i będziesz wiedzieć, jak skutecznie z nią walczyć. Mając świadomość problemu, można poszukać grupy wsparcia, której spotkania pomagają odnaleźć się wśród innych ludzi z depresją i podzielić własnymi doświadczeniami.

Zobacz również: Czy osoba z depresją może przestać kochać?

4. Pomoc

Depresja wiąże się z nieustanym zmęczeniem, problemami ze snem i odżywianiem. Osoby zmagające się z chorobą przestają robić rzeczy, które sprawiały im przyjemność. Aby wyjść z takiego zawieszenia, należy przełamać barierę wstydu i sięgnąć po odpowiednią pomoc psychoterapeuty. Najważniejsze, to mieć świadomość, że problem sam nie zniknie.

5. Muzyka

Kolejne badania dowodzą, że muzyka może poprawić nastrój i złagodzić objawy depresji. Może także wzmocnić odbiór pozytywnych emocji. Muzyka jest szczególnie korzystna, kiedy słuchana lub wykonywana jest w grupie. Nie wstydź się, śpiewaj, graj – daj się ponieść emocjom.

6. Świeże powietrze

W miarę możliwości, jak najwięcej przebywaj na świeżym powietrzu. Jedno z badań dowodzi, że spacery na łonie natury mogą złagodzić objawy depresji. Czas spędzony w naturalnych przestrzeniach może poprawić nastrój i funkcje poznawcze oraz zmniejszyć ryzyko zaburzeń zdrowia psychicznego. Spaceruj, oddychaj świeżym powietrzem, zanurzaj się w promieniach słonecznych.

7. Bliscy

Depresja może skłaniać do wycofania i odizolowywania się od ludzi. Nawet od tych, którym ufasz i których kochasz. Jednak czas spędzony z bliskimi pomoże ci w walce z depresją. Z osobami, na których ci naprawdę zależy, spotykaj się kiedy tylko możesz. Nie myśl, że jesteś dla nich ciężarem i nie zasługujesz na kontakt z nimi. Ty ich naprawdę potrzebujesz, a oni ciebie. 

8. Nauka

Nie tylko poszerzysz swoją wiedzę i umiejętności, ale w dobry sposób zagospodarujesz swój czas, skupiając się na tym, co przyniesie wymierne efekty. Nie musisz iść od razu na kolejne studia, ale możesz skorzystać z przydatnych kursów, szkoleń czy np. lekcji szycia na maszynie lub nauki języka.

9. Wolontariat

Osoby zmagające się z depresją często odwracają się od otaczającego świata i skupiają się wyłącznie na własnym smutku i innych emocjach. Zacznij udzielać się w ramach wolontariatu, weź udział w akcji sprzątania lasu. Robiąc coś dla innych, skoncentrujesz się na pomaganiu, co dowartościuje cię i zagospodaruje twój czas.

10. Medytacja

Stres i niepokój mogą przedłużyć objawy depresji. Znalezienie technik relaksacyjnych może pomóc ci zmniejszyć stres i wprowadzić więcej radości i równowagi. Przeprowadzone badanie sugeruje, że ćwiczenia uważności mogą pomóc ci poprawić samopoczucie. Medytacja, joga, a może głębokie oddychanie – zastanów się, co będzie dla ciebie najlepsze.  

11. Nadzieja

Pamiętaj, że nawet jeśli teraz masz gorszy czas w życiu, w końcu przyjdzie to lepsze i znów będziesz miała powody do radości. Nie trać wiary w siebie i innych. Nikt nie jest doskonały, ty również nie musisz, za to powinnaś żyć, tak jak chcesz, byś była szczęśliwa.


Źródło: Healthline