Go to content

11 (nieoczywistych) rzeczy, które pomogą ci zbudować i rozwinąć inteligencję emocjonalną

Przepis na inteligencję emocjonalną. Ile z tych cech znalazłaś u siebie?
Fot. iStock / kaisersosa67

Inteligencja emocjonalna to coś, co każdy z nas ma, choć nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. To zdolność do zrozumienia i prawdziwego rozpoznania własnych emocji. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą być bardziej inteligentni emocjonalnie niż inni, nikt nie jest na przegranej pozycji, bo inteligencja emocjonalna to coś, z czym można pracować i co można rozwijać.

11 rzeczy, które pomogą ci zbudować i rozwinąć  inteligencję emocjonalną

Zadaj sobie pytanie o własne opinie.

Czy twoje opinie są naprawdę twoje? Przyjrzyj się swoim myślom i rzuć im wyzwanie. Upewnij się, że to, co lubisz, naprawdę tym jest i nikt tobie nie wmawia, że jest inaczej. Sprawdź czy w twoim życiu pojawią się rzeczy, które są na tobie wymuszane.

Graj w więcej gier wideo

Poważnie. Istnieje wiele emocjonalnych korzyści wynikających z grania – na przykład lepsze kontrolowanie swoich emocji. Choć brzmi to może szalenie, ale były prowadzone badania, które tę teorię potwierdzają.

Bądź bardziej odpowiedzialny za swoje uczucia

Twoje emocje należą do ciebie, nie pochodzą od kogoś innego i jeśli ktoś ponosi za nie odpowiedzialność, to z pewnością ty. Obojętnie czy jest to złość czy radość. Zaakceptowanie faktu, że emocje są tylko o wyłącznie zależne od ciebie, pozwala lepiej się im przyjrzeć i też nad nimi zapanować.

Przeczytaj książkę lub dwie albo trzy

Czytanie ma duży wpływ na rozwój naszej emocjonalnej inteligencji. Im bardziej zagłębiamy się w książki, tym mocniej reagujemy i angażujemy się emocjonalnie. Stawiamy się w rolach naszych ulubionych postaci i współodczuwamy ich emocje.

Wysypiaj się

Brak snu osłabia naszą emocjonalną świadomość. Stajemy się zrzędliwi, rozdrażnieni. Odpowiednia ilość snu jest niezbędna dla osiągnięcia równowagi naszego emocjonalnego, ale też fizycznego i psychicznego stanu.

Oglądaj więcej filmów

Kiedy oglądamy filmy, identyfikujemy się z przedstawianymi historiami. Kiedy ktoś umiera w filmie, denerwujemy się, smucimy, wzruszamy. Zastanów się nad swoimi emocjami po obejrzeniu filmu, zauważ różnicę i znajdź prawdziwe źródło twoich emocji. Film tylko je wyzwala…

Zacznij pisać pamiętnik

Wejdź w swój własny umysł. Pisanie jest wspaniałym sposobem na rozwinięcie własnej inteligencji emocjonalnej. Opisuj każdy dzień i to, jak się czujesz.

Obserwuj swoje emocje

Zatrzymaj się i skup się przez chwilę na tym, co czujesz przez cały dzień. Co sprawia, że ​​jesteś szczęśliwy, a co cię zasmuca. Co wpływa na ciebie w różny sposób, co wywołuje takie a nie inne emocje.

Zwróć uwagę na swoje zachowanie

Bądź świadomy powodów, dla których postępujesz tak a nie inaczej. Wszystko, co robimy, dzieje się z jakiegoś powodu i niesie za sobą emocje. Jakie emocje cię napędzają?

Słuchaj więcej muzyki

Muzyka potrafi być źródłem bardzo silnych emocji. Nasze ulubione piosenki są nimi, bo wywołują w nas określone uczucia. Słuchanie muzyki to jeden ze sposobów zrozumienia drugiego człowieka, ale też swoich. To także nauka nazywania emocji.

Znajdź sposób na rozładowanie stresu

Nie pozwól, by stres odbierał ci jasność oceny sytuacji i swoich emocji. Niezwykle ważne jest znalezienie sposoby na jego rozładowanie. To może być aktywność fizyczna – bieganie, taniec, fitness, coś, co wyrzuca cię z twojej strefy komfortu i dzięki temu pozwala iść do przodu.


źródło: awarenessact.com