Lifestyle

Nowe technologie na lato

Redakcja
Redakcja
14 czerwca 2021
Photo by DESIGNECOLOGIST on Unsplash
 

Przyszło słońce, rząd poluzował pandemiczne obostrzenia, znów możemy się spotykać z przyjaciółmi i wyjeżdżać, choć nie bez mniejszych czy większych przeszkód, za granicę. Część z nas podczas wypoczynku chętniej sięga po wszelkiego rodzaju używki, ale dla innych ten czas staje się okazją, by zadbać o zdrowie. Naprzeciw temu oczekiwaniu wychodzi rozwój technologii, który pozwala na dostarczanie przyjemności, ale z dużo mniej szkodliwymi konsekwencjami.

Na przykład w branży tytoniowej palacze przez wiele lat musieli ograniczyć się do tradycyjnych, bardzo szkodliwych dla zdrowia papierosów. Potem na rynku pojawiły się alternatywy w postaci produktów z grupy tzw. nikotynowej terapii zastępczej, czyli plastry nikotynowe, tabletki lub specjalne gumy do żucia. Dopiero w ostatnich latach palący zyskali więcej możliwości – najpierw pojawiły się papierosy elektroniczne, a potem podgrzewacze tytoniu. Zdaniem kilkudziesięciu instytucji zdrowia publicznego na świecie, e-papierosy redukują o 90-95 proc. szkodliwy wpływ palenia na zdrowie, bo nie wydzielają dymu. A jak wiadomo, to dym jest odpowiedzialny za znakomitą większość chorób odtytoniowych.

Konsumenci w poszukiwaniu podobnych doznań, jak w przypadku tradycyjnych papierosów, rozglądają się za produktami potencjalnie jeszcze mniej szkodliwymi, niż e-papierosy, czy podgrzewacze. Do takich należą np. saszetki nikotynowe. Umieszczone zostały na opracowanej przez naukowców tzw. skali obniżania ryzyka (przedstawiającej poziom ekspozycji konkretnych produktów na toksyny) jako mniej szkodliwe od wszystkich alternatyw dla tradycyjnych papierosów poza nikotynową terapią zastępczą, czyli wspomnianymi gumami i plastrami.

Saszetki nikotynowe są dużo mniej szkodliwe od standardowego papierosa nie tylko dlatego, że nie wytwarzają dymu, ale nie zawierają też tytoniu, a tylko nikotynę. Konsumenci od niedawna mają dostęp do nowego produktu na rynku – doustnych saszetek nikotynowych. Na polskim rynku od początku czerwca można spotkać kompletną nowość – saszetki VELO, które umożliwiają dostarczenie nikotyny w różnych stężeniach, ale bez wytwarzania substancji smolistych, a także bez żadnych zapachów. Jest to rozwiązanie prawie w 100 proc. mniej szkodliwe od klasycznych papierosów, o czym powinni pamiętać palacze, którzy szukają drogi rozstania z nałogiem. Wiadomo – najlepiej porzucić wszelkie używki, ale jeżeli wydaje się to zbyt trudne, warto postawić na potencjalnie mniej
toksyczne rozwiązania – tym bardziej, że saszetek nikotynowych można używać dyskretnie, właściwie w każdym miejscu, bez szkody i dyskomfortu dla innych.

 


Lifestyle

Jakie są Jolanty? 10 ich cech charakterystycznych

Redakcja
Redakcja
14 czerwca 2021
Fot. istock/CoffeeAndMilk
 

Imię Jolanta pochodzi z języka greckiego, od słów ion (fiołek) i anthos (kwiat), a jego znaczenie to skromna i delikatna. Jolanta imieniny obchodzi 15, 17 czerwca, 4 lipca, 15 września, 17 grudnia.

W 2019 r. imię Jolanta nosiło 24 3913 Polek.

Jaka jest Jolanta? 10 charakterystycznych cech:

  1. Realistka o wzniosłych ideałach
  2. Potrafi być brutalnie szczera
  3. Potrafi uważnie i cierpliwie słuchać
  4. Skryta i zamknięta w sobie
  5. Ceni sobie spokój i rodzinne ciepło
  6. Lubi dbać o swój wygląd
  7. Potrafi przejrzeć na wylot, nie ma co jej okłamywać
  8. Ostrożnie podejmuje decyzje
  9. Jest wierna
  10. Ceni sobie dobrobyt

Imię Jolanta to numerologiczna jedynka. Jolanta ma cechy przywódcze, jest pionierką przecierającą innym szlaki.


Lifestyle

Chcą być instagramerkami, a najważniejsza jest dla nich przyjaźń i bycie sobą. 8 rzeczy, które musisz wiedzieć o polskich nastolatkach. Nowy raport

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
14 czerwca 2021
Photo by Matheus Ferrero on Unsplash

„Aspiracje dziewczynek w Polsce” to próba diagnozy społecznej pokolenia dziewczyn urodzonych między 2006 a 20011 rokiem. Przygotowała je Fundacja Inspiring Girls Polska. Pytano nastolatki kim chciałyby zostać w przyszłości, jakie mają plany, marzenia, co przeszkadza im się realizować.  Co wyniknęło z raportu?

 1. Autorytetem dla nastolatek są najbliżsi

Tak, autorytetem dla dziewczyn są osoby z bliskiego otoczenia. 61 proc. wskazało mamę jako największy autorytet. O tacie wspomniało 33 proc. Tylko 1 proc wskazało aktorki, piosenkarki i celebrytki. Zdaniem twórców badania to niekoniecznie dobrze, bo autorytetami powinny być też osoby spoza najbliższego kręgu. Nie zgadza się z tym Marlena Kazoń, psycholożka i terapeutka, która uważa, że najlepszy jest wewnętrzny, naturalny autorytet, który pomagają budować dziecku właśnie rodzice, dając mu poczucie bezpieczeństwa, pomagając mu budować poczucie własnej wartości, rozumieć własne uczucia, emocje i mówić o nich w sposób nieraniący innych.

2. Marzą o instakarierze

Dziewczyny chcą być w przyszłości youtuberkami, instagramerkami albo tiktokerkami (46 proc.), projektantkami stron internetowych (21 proc.) albo adwokatkami (18 proc.). 14 proc. chciałoby być lekarkami psychiatrii albo psycholożkami. Dorośli, działający w takich obszarach, jak nauka, biznes, polityka, sztuka, czy kultura nie są przez nie postrzegani jako autorytet.

3. Studia nie są ich priorytetem

Owszem, 58 proc. z nich chce studiować, nie ma jednak pojęcia, co. Nie potrafią odróżnić uniwersytetu od politechniki. Trzy najpopularniejsze kierunki to: weterynaria (13 proc.), kosmetologia i filologia angielska (po 9 proc). Ale zdaniem specjalistów ten brak wiedzy może wynikać z tego, że trudno jest im sobie wyobrazić rynek pracy za dziesięć lat, połączyć to, czego się uczą teraz, w szkole, z tym, co będzie potrzebne im w życiu zawodowym.

4. Czują presję wyników

Nastolatki nie lubią się uczyć, ale chcą mieć dobre stopnie i wyniki w nauce (mówi o tym 53 proc. z ich)

5. Przejmują stereotypy jak fakty

Wciąż panuje przekonanie, że kobiety mają mniejsze zdolności matematyczne niż mężczyźni. I nawet jeśli uczennice mają porównywalne lub lepsze wyniki z matematyki na maturze, wciąż z rzadziej wybierają nauki ścisłe jako kierunek studiów. To umacnianie stereotypowych ról zaczyna się już w klasach I– III, wciąż to dziewczynki mają dbać o kwiaty w klasie i przygotowywać dekorację na klasową zabawę, a chłopcy nosić krzesła i stoliki, czy nosić chrust na ognisko.

6. Chcą zmieniać świat na lepsze

Dla 24 proc. z nich ważna jest ekologia i troska o środowiska.

7. Stawiają na przyjaźń i koleżeństwo, nie na rywalizację

Dla 68 proc. z nich najważniejsze są relacje z innymi.

8. Matki je wspierają, ale jednocześnie nieświadomie pchają w stronę perfekcjonizmu

Według badań matki pragną, aby praca ich córek była ważna dla świata, jednocześnie chcą, aby córki koncentrowały się na sobie i rodzinie. Bezwiednie więc – zdaniem twórców badania– pokazują, że najlepiej, żeby łączyły kilka ról jednocześnie.

9. Najważniejsze jest dla nich bycie sobą

66 proc. badanych nastolatek wyznało, że ważne dla nich jest bycie sobą. I to można uznać za pierwsze przejawy zmian w wychowaniu, podejściu do życia. Współczesne nastolatki wiedzą to, do czego ich mamy dochodziły długie lata.


Zobacz także

Rodzice zabrali jej dzieciństwo? Politycy zmanipulowali? A może Greta Thunberg to nastolatka z zespołem Aspergera, która naprawdę może zmienić świat?

Zgoda, idą święta, ale w tym roku nie obżerajmy się bez opamiętania, bo inaczej… Koniecznie obejrzyjcie ten filmik!

Jak budować dobre relacje z ludźmi? Zmień kilka nawyków, bądź otwarty na rozmowę