Go to content

10 rzeczy, za które powinnaś podziękować przyjaciółce, a tego nie robisz

Przyjaźń to niezwykła relacja, która daje wiele dobrych emocji, radosnych chwil, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad jej istotą, przyjmując pewne rzeczy za pewnik — przyjaciel jest i ta świadomość wystarcza, by czuć się szczęśliwym.

Jesteśmy pewne, że przyjaciółka zrobiłaby dla nas wszystko i my również nieba jej przychylimy. Jednak mając pewność, że możemy na drugą osobę liczyć i to się nie zmieni, zbyt rzadko myślimy o tej relacji z wdzięcznością. I nie chodzi tu o sytuacje wyjątkowego poświęcenia, ale o zwykłą codzienność, i te sprawy, które warto głośno docenić i podziękować przyjaciółce.

1. Szczerość

To jedna z tych rzeczy, za które powinniśmy być wyjątkowo wdzięczni. Uczciwy osąd, mimo że bywa czasem bolesny, jest niezwykle istotny. Najczęściej nie usłyszysz prawdy o sobie od innych osób, które będą milczały, bo tak wypada, za to przyjaciółka zawsze dla twojego dobra powie ci, co myśli szczerze.

2. Akceptacja

Dla prawdziwej przyjaźni nieważny jest stan konta, status społeczny czy wygląd. Akceptacja ze strony przyjaciela jest darem, który sprawia, że czujemy się obok tej osoby zawsze na miejscu. Przyjaciel zawsze bierze nas takimi jakimi jesteśmy na co dzień. Nie trzeba się specjalnie stroić, kontrolować zachowania, udawać kogoś, kim się nie jest. Akceptacja, swoboda i dobre samopoczucie w towarzystwie przyjaciela wprawia w doskonałe samopoczucie.

3. Wsparcie

Wsparcie przyjaciółki jest bezcenne! Gdy trzeba, ona zawsze powie dobre słowo, znajdzie pozytywy nawet w najtrudniejszej sytuacji. Nie pozwoli zatonąć w smutku, a gdy trzeba, po prostu milczącą obecnością utwierdzi w przekonaniu, że nie jesteś sama.

4. Obecność

Niby rzecz oczywista, ale prawda jest taka, że obecność przyjaciółki jest tak naturalna, że czasem po prostu niedoceniana. A trzeba pamiętać, że przyjaciółka zawsze stoi w gotowości obok, gdy jest taka potrzeba. Wspólnie spędzony czas, rozmowy,  telefony w środku nocy, gdy stało się coś poważnego, dają niesamowitą siłę, by mierzyć się z życiem.

5. Wyrozumiałość

Dla naszych wad, fatalnych nastrojów, braku zdecydowania i innych rzeczy, które pierwszą lepszą osobę mogłyby wyprowadzić z równowagi. To wyjątkowy dar, który gwarantuje, że przyjaciółka będzie wyrozumiała z trakcie złego czasu i chętna do wybaczenia tego, co mogłoby się wydarzyć w gorszych chwilach. Ona bez stawiania zbędnych warunków wybacza i zapomina to, co było złe.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/BlackbourneA

1/1 10 rzeczy, za które powinnaś podziękować przyjaciółce, a tego nie robisz

6. Motywowanie

Motywowanie do działania, wiara w twoje możliwości, w to, że sobie dasz radę, jest niesamowita. Takie wsparcie przyjaciółki zachęca do podniesienia się z niepowodzeń. To właśnie prawdziwi przyjaciele potrafią przywrócić wiarę w sukces, wtedy gdy wydaje się on być nieosiągalny.

7. Lojalność

Możliwość powierzenia przyjaciółce najgłębszych tajemnic bez obawy, że, nawet gdy coś się między wami popsuje, ujrzą światło dzienne, jest bezcenna. Lojalność przyjaciela pozwala w trudnych chwilach znaleźć wsparcie, szczególnie jeśli inni ludzie odwrócili się od ciebie. Nawet gdy będziesz czuła się niczym zbity pies, ona będzie trwać przy tobie.

8. Za zamianę zwykłych chwil w niezwykłe

Z przyjacielem, nawet nudzić można się fajnie, bo takie towarzystwo dostarcza pozytywnej energii. Wtedy wszystko smakuje lepiej, zarówno sukces w pracy, którym możecie się wspólnie cieszyć, jak i zwykłe pogaduchy przy kawie i ciastku.

9. Oczy otwarte na problemy

Prawdziwa przyjaciółka nie daje się zbywać oklepanym „u mnie ok.”, tylko robi wszystko, by zrozumieć, co się dzieje w twoim sercu. Nie udaje, że twój przyklejony do twarzy uśmiech, gdy w oczach widać smutek, jest normalny. Przyjaciółka intuicyjnie czuje, gdy dzieje się coś, co nie jest dla ciebie dobre, podając ci pomocną dłoń.

10. Spotkania w pół drogi

Nawet w przyjaźni mogą zdarzać się gorsze chwile, załamania, a nawet konflikty. Jeśli twoja przyjaciółka nie upiera się dla zasady przy swojej racji i chętnie wychodzi ci naprzeciw, powinnaś to mocno docenić. Zdolność do kompromisu uratowała niejedną taką relację.