Psychologia

6 filarów przyjaźni. Sprawdź, czy w twojej przyjacielskiej relacji niczego nie brakuje

Karolina Krause
Karolina Krause
13 lutego 2017
6 filarów przyjaźni, gdy jeden z nich się chybocze, reszta także zaczyna się chwiać. Dlatego tak ważne jest byśmy dbali o nie wszystkie.
Fot. iStock / Todor Tsvetkov
 

Czasami w naszych przyjaźniach zwyczajnie coś „nie gra”. I choć sami nie potrafimy tego nazwać, odciska trwałe piętno na całej znajomości. Psycholog społeczny Michael Argyle i Monika Henderson, wyjaśniają, że może mieć to związek z naruszeniem, któregoś z 6-ciu filarów przyjaźni – gdy jeden z nich się chybocze, reszta także zaczyna się chwiać. Dlatego tak ważne jest byśmy dbali o nie wszystkie.

6 filarów przyjaźni:

Dobrowolne wsparcie w potrzebie

Jak to mówią „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Nie chodzi o to, żeby nasz przyjaciel był przy nas na każde zawołanie, ale o świadomość, że gdy naprawdę będziemy w potrzebie, możemy na tę osobę po prostu liczyć.

Wzajemne zaufanie

Czyli umiejętność dochowywania tajemnic. Jest to szczególnie ważne w okresie dorastania, gdzie utrzymanie sekretu staje się swego rodzaju testem na rozpoznanie prawdziwego przyjaciela.

Werbalne i niewerbalne okazywanie wsparcia

Okazywanie wsparcia naszym przyjaciołom potrzebne jest nie tylko od święta, ale też na co dzień. Pozornie zwykle słowa mogą kogoś naprawdę podnieść na duchu, wzmocnić, czy zmotywować do działania. Nie powinniśmy jednak ograniczać się wyłącznie do nich. Ważne są także: dotyk, życzliwych uśmiech, przytualanie. W wielu krajach zarówno dorosłe kobiety, jak i mężczyźni, chodząc po ulicy trzymają się za ręce, okazując sobie w ten sposób przyjaźń. Co w naszym kręgu kulturowym może wydawać się nienaturalne.

Satysfakcjonujące dla obu stron komunikowanie się

Z przyjacielem powinniśmy być w stanie rozmawiać bez skrępowania, czy owijania bawełnę, nie bojąc się przy tym, że zacznie nas oceniać.

Obrona interesów przyjaciela pod jego nieobecność

Na przykład nie pozwalamy innym wypowiadać się nieprzychylnie na jego temat, kiedy go nie ma. Nie zależnie od tego, czy zamierzamy mu później o tym powiedzieć, czy nie.

Dzielenie się z przyjacielem swoim szczęściem i sukcesami

Nawet jeśli nasz przyjęciem odniósł właśnie sukces w dziedzinie, na której nam zależy, ważne jest abyśmy potrafili cieszyć się jego sukcesami. To naturalne, że w takiej sytuacji będziemy mieć mieszane uczucia, ale bądź co bądź jemu też należy się trochę szczęścia. Jeśli będziemy cieszyć się razem z nim, nam też może nam coś z niego skapnąć.:)


Źródło: coaching.focus.pl


Psychologia

8 rad rozwiedzionych mężczyzn. Oni dziś wiedzą, co zrobić, by utrzymać związek

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 lutego 2017
Fot. iStock/andresr
 

Mówi się, że Polak mądry po szkodzie, ale okazuje się, że mądry też ten, kto po rozwodzie. Dobrze, jak człowiek uczy się na błędach i wyciąga wnioski, gorzej, gdy stoi za tym cierpienie i krzywda drugiej osoby. Ale nie o tym miało być.Otóż okazuje się, że można w jednym miejscu zebrać porozwodowe przemyślenia mężczyzn, jako wskazówki dla tych, którzy wchodząc w związek naprawdę wierzą, że miłość to do końca życia i na dobre i złe. Jak się okazuje nie zawsze…

Rozwodnicy ostrzegają i doradzają:

1. Stawiaj siebie na pierwszym miejscu

Nie jest możliwe stworzenie dobrego i szczęśliwego związku, jeśli nie dbasz o siebie fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Skoncentruj się na sobie, na swoich emocjach, spróbuj je zrozumieć, a nie staraj się być tylko dobrym partnerem. Bez autorefleksji to się nie uda.

2. Miłość nie rozwiązuje wszystkich problemów

To nie jest tak, że miłość pokona wszystkie przeciwności. Musisz przede wszystkim być uczciwym wobec siebie i swojego partnera, bo nie o opakowanie tu chodzi – blond włosy, długie nogi, tytuł magistra, ale o prawdziwe życiowe wybory, które dotyczą rodziny, dzieci, pracy, domu. Rozmawiajcie o tym, żeby nie rozczarować się później i nie ranić próbując na siłę zmieniać siebie nawzajem i przekonywać do swoich racji.

3. Komplementy naprawdę robią różnicę

Mów kobiecie, którą kochasz, że jest piękna. Wszystkie poradniki na temat związku do tego się właśnie sprowadzają. To naprawdę jest ważne.

4. Rozmowa jest podstawą udanego związku

Nic nie jest proste, a zwłaszcza wspólne życie. Nie da się problemów zbyć jednym zdaniem. Nauczcie się ze sobą rozmawiać, komunikować i rozumieć siebie nawzajem.

5. Wiek ma znaczenie

Nie myśl o małżeństwie przed 25. rokiem życia. W tym wieku nikt naprawdę nie wie, kim jest, i czego do życia oczekuje.

6. Bądź szczery

Mężczyźni decydując się na ślub myślą, że nie nie muszą się zmieniać – i tego się trzymają. Kobiety wychodząc za mąż wierzą, że ich mężczyzna się zmieni, a tak się nie dzieje. Bądź szczery i mów, jak widzisz wasz związek.

7. Dąż do czegoś więcej niż tylko status quo

Nie zadowalaj się jedynie tym, że teraz jest ci dobrze.

8. Bądź kochany za to, kim jesteś

Upewnij się, że ona kocha cię za to kim jesteś, w co wierzysz i skąd jesteś, każdego dnia. To podstawa szczęśliwego związku.

Co wy na to?


 

źródło: Woman’sDay

 


Psychologia

8 najczęstszych, toksycznych przekonań, których większość z nas uważa za coś normalnego

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 lutego 2017
Fot. iStock / ozgurdonmaz

Stajesz się tym, w co wierzysz. Powtarzane w myślach, nawet nieświadomie, toksyczne przekonania, skutecznie przeszkadzają nam nie tylko realizować marzenia, ale także żyć tak, byśmy byli z tego życia zadowoleni, byśmy nie musieli żałować. Zatrzymani w pół drogi do sukcesu, szczęścia, jakiegokolwiek spełnienia, patrzymy na siebie bardziej okiem wroga, niż drogiego przyjaciela.

8 najczęstszych, toksycznych przekonań, z których nie zdajemy sobie sprawy

1. Teraźniejszość determinuje twoją przyszłość

Kiedy sprawy nie idą tak, jak się tego spodziewaliśmy, zakładamy, że przyszłość nie przyniesie nic lepszego, wolimy być złymi prorokami. Z jakiegoś dziwnego powodu, nie myślimy często w ten sam sposób, o tym co przed nami, gdy odnosimy sukces. Uśmiech, błogostan, są ulotne, i my to wiemy. Bierzemy z dobrych, radosnych momentów, to co najlepsze, a potem o nich zapominamy. Ale kiedy jesteśmy źli, sfrustrowani, kiedy się czegoś boimy, łatwo ulegamy pułapce myślenia, że tak będzie już „zawsze”. Błędne koło, samospełniająca się przepowiednia. Jeśli nie pozwolisz sobie na to, by iść dalej, zostawić to, co złe za sobą, nie będziesz w stanie realnie ocenić swoich możliwości.

2. Jest już za pózno na zmiany

Życie nie jest linią prostą. Nie istnieje jedna „właściwa” droga dla ciebie, czy twoich bliskich. Ale czasami presja, jaką odczuwasz, ze strony twoich znajomych, rodziny, społeczeństwa, sprawia, że czujesz się kompletnie podłamany, wewnątrz. Ich zdaniem nie masz „odpowiedniej” pracy, ułożonego „odpowiednio” życia, „odpowiedniej” sumy na koncie, więc coś z tobą musi być „nie tak”. A to nie jest prawda. Masz prawo szukać, drążyć, odnajdywać to, dzięki czemu będziesz szczęśliwy, spełniony. Masz prawo się zatrzymać na dłużej, a nawet na chwilę cofnąć. Masz prawo dowiedzieć się, co cię inspiruje na różnych etapach twojego życia. Życie może być pięknym bałaganem. Więc niezależnie od tego, w jakiej teraz jesteś sytuacji – to może się zmienić, jeśli tylko chcesz.

3. Bycie wrażliwym jest niebezpieczne

Boimy się powiedzieć zbyt wiele, poczuć coś zbyt mocno, odsłonić się ze swoimi emocjami „za bardzo”. Ale to nie jest zdrowe. Miłość i szczęście to pustki które musimy wypełnić. Kiedy otwierasz się na miłość i szczęście, zawsze ponosisz ryzyko. Twoje uczucie może nie zostać odwzajemnione, twoje myśli nie muszą być zrozumiane przez bliską osobę. Boimy się stanąć przed ukochanym człowiekiem z otwartym sercem i powiedzieć: „To ja! Kochaj mnie, albo powiedz, że nigdy nie będziemy razem”. Stawka jest zbyt wysoka, ale przecież w żadnej kwestii nie mamy nigdy 100% pewności. Jeśli ukrywasz swoje uczucia, zamykasz się przed innymi, tracisz szansę na to, by sięgnąć swoich marzeń.

4. Bycie samemu świadczy o tym, że masz problem

Prawdziwy problem pojawia się wtedy, kiedy jesteś z kimś, to sprawia, że czujesz się nieszczęśliwy i kiedy wiesz już, że nadszedł czas aby to zmienić. Nie pozwól by samotność popchnęła cię w ramiona kogoś, z kim nigdy nie poczujesz się spełniony w miłości. Zakochaj się, gdy będziesz na to gotowy, a nie samotny. Szukaj prawdziwego, szczerego uczucia, relacji, która motywuje, by stawać się kimś lepszym. W żadnym innym związku nie odnajdziesz większej intymności. Trzeba być samotnym, by zrozumieć kim się właściwie jest, czego się pragnie, co nas inspiruje. Na dobrą miłość warto czekać.

5. Dobrze jest się dopasowywać

Czasami pytasz się  „Kim jestem, żeby się na to porywać?”. W rzeczywistości to pytanie powinno brzmieć: „Kim jestem, by myśleć, że nie mogę się na to porwać?”. Ignoruj ​​swoje wątpliwości. Zapomnij o dostosowywaniu się. Wyróżnij się! Pomyśl o tym. Jeśli spędziłeś całe swoje życie koncentrując się na tym, co też wszyscy o tobie myślą, prawdopodobnie zapomniałeś już, kim naprawdę jesteś. Co, jeśli okaże się, że pod maską, którą pokazujesz całemu światu nic już nie ma?… Nie marnuj czasu, starając się być tym, kim oni chcą byś był. Nie sprzedawaj się, zachowaj twarz.

6. Gdzieś tam jest ktoś, kto idealnie do mnie pasuje

Szukając miłości, masz w głowie obraz tej jednej, idealnej osoby. Wiesz, co powinna lubić, jak wyglądać, kim być, żeby do ciebie „pasować”. Szukasz idealnej miłości, jak idealnego domu, pracy, przyjaciela, wycieczki w katalogu. Problem jednak w tym, że człowiek cały czas się zmienia: dojrzewa, nabiera doświadczenia, rozwija się. To, co dla ciebie idealne dziś, za chwilę stanie się niedoskonałe. Albo zbyt doskonałe. Ale przy odrobinie cierpliwości i otwartym umyśle, z biegiem czasu, „niedoskonały” dom stanie się komfortowy. Ta „niedoskonała” praca pozwoli ci na satysfakcjonującą karierę. Niedoskonały przyjaciel okaże się niezastąpiony. A niedoskonały partner stanie się najlepszym towarzyszem życia.

7. To, jak ktoś postępuje wobec ciebie, jest twoim osobistym problemem

Ludzie bywają wobec siebie samych toksyczni, kiedy uwierzą, że wszystko, czego doświadczają od innych jest bezpośrednim atakiem na nich. Prawda jest taka, że ​​to, co inni ludzie ci mówią i jak wobec ciebie postępują, świadczy o nich samych, o ich perspektywie, o doświadczeniu życiowym, a nie o tobie. Nie bierz do siebie zbyt mocno krytycznych uwag.

8. Nigdy nie powinieneś być smutny

Dążenie do ciągłego odczuwania radości i szczęścia czyni nas nieszczęśliwymi. Wieczne oczekiwanie, że musi być pięknie i cudownie jest zgubne, bo nic w życiu nie jest stałe. Nie ma ani absolutnego szczęścia, ani absolutnego smutku. Poruszamy się pomiędzy tymi dwiema skrajnościami. Odpowiedzią jest umiejętność życia „pełnią”. Przeżyj wzloty i upadki, pozytywy i negatywy. Skup się na osiągnięciu poczucia, że jesteś „kompletny”.  Tak, szczęście jest częścią tego poczucia, tak samo jak smutek, trudności, frustracja, a nawet porażka.


Na podstawie: 8 Toxic Beliefs Most People Think Are Normal

 


Zobacz także

Zakuci w łańcuch zbudowany ze słów, przez całe życie nie potrafią się uwolnić. 7 myśli ofiary przemocy psychicznej

12 kroków, by zacząć samego siebie traktować z szacunkiem. KROK 7

Sangwinik

Jest kreatywny, zaraża energią i mówi wprost, co myśli. Czym jeszcze cechuje się sangwinik?