Filmy Kultura

Pola Negri. Polka, którą pokochało Hollywood

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 marca 2020
pola negri
Fot. CC search/Daves196x
 

Pola Negri to Polka, której kariery w Hollywood można było pozazdrościć. Zagrała w ponad 50 rodzimych i zagranicznych filmach, co dało jej status gwiazdy wielkiego formatu. Póki co na próżno szukać jej następczyń z rodzimego podwórka, które osiągnęłyby podobny sukces. Kim była Pola Negri i jak zapisała się w historii wielkiego kina?

Pola Negri – dzieciństwo 

Pola Negri, a dokładniej Barbara Apolonia Chalupiec urodziła się w roku 1897, w Lipnie, jako córka Polki i słowackiego Roma. Mała Basia nie nacieszyła się długo obecnością obojga rodziców – jej ojciec za działalność rewolucyjną został aresztowany i zesłany na Sybir. Ponieważ sytuacja stała się tragiczna, matka, postanowiła przenieść się z córką w 1902 roku do Warszawy. Niestety i tam nie było im łatwo, więc by nie żyć w totalnym ubóstwie, matka pochodząca ze zubożałej szlachty, musiała nająć się do pracy w kuchni. Na szczęście dla obu, dziewczynka przejawiała talent sceniczny i lubiła być zauważaną,  a jej matka zadbała o to, by najpierw dotknęła tańca, a następnie wstąpiła na ścieżkę kariery filmowej.

Pola Negri filmy

Fot. CC Search/thefoxling

Pola Negri – pierwsze występy

Młodziutka i utalentowana dziewczyna, zanim skończyła 10 lat, dołączyła do grona uczennic warszawskiej Szkoły Baletowej. Niestety ze względu na rozwijającą się gruźlicę, musiała rozstać się ze sceną baletową. Dopiero po odzyskaniu sił w sanatorium w Zakopanym, zrekompensowała sobie tę stratę nauką baletu i aktorstwa w Warszawie. Wtedy też przyjęła pseudonim sceniczny, Pola Negri, który przylgnął do niej niczym druga skóra.

Pola Negri – kierunek Hollywood 

Gdy w Polsce stała się dobrze rozpoznawalną aktorką, postanowiła przeprowadzić się do Niemiec. Jej występy w niemieckich filmach zostały dostrzeżone przez dyrektorów z Paramount Pictures, którzy zauroczeni jej urodą i zdolnościami, zaproponowali jej kontrakt filmowy. Młoda dziewczyna z Polski własnie otrzymała szansę dołączyć do  grona największych gwiazd i potrafiła to wykorzystać. Co więcej – ten wyczyn okazał się być ewenementem na skalę światową. Pola Negri stała się pierwszą europejską aktorką, która zawarła taki kontrakt w osławionym Hollywood. Lubiąca blichtr i aktorskie życie, brylowała na salonach ciesząc się pozycją jednej z najpopularniejszych aktorek niemych filmów. Po przygaśnięciu jej gwiazdy, Pola resztę życia spędziła w San Antonio w Teksasie.

Pola Negri filmy

Fot. CC Search/oneredsf1

Pola Negri – filmy z jej udziałem

Pola Negri po debiucie w „Ślubach panieńskich” w roku 1912 r, rozwijała swoją karierę w Polsce, występując w filmach takich jak „Bestia”, „Studenci”, „Żona” czy też „Niewolnica zmysłów”. W Hollywood w latach 20. również nie narzekała na brak propozycji zawodowych, a dekadę później grywała głównie w Europie. Można ją zobaczyć w obrazach takich jak: „Hiszpańska tancerka”, „Zakazany raj”, „Miłość aktorki”, „Jej wielka miłość”, „Cesarzowa”, „Bezwstydna kobieta”, „Hotel Imperial”, „Godzina zmysłów”, „Madame Bovary” i w wielu innych. I dopóki filmy nie zyskały fonii, Pola radziła sobie bardzo dobrze. Okazało się jednak, że głos uwieczniony w filmie nie jest jej sprzymierzeńcem, bo ani jego barwa, ani akcent nie zachwycały. Po wybuchu II wojny światowej zagrała już tylko w dwóch filmach – ostatni z jej udziałem „Księżycowe prządki” nakręcono w 1964 roku.

Pola Negri i miłość

Pola Negri wiodła kolorowe życie wielkiej gwiazdy, a jej życie uczuciowe było raczej burzliwe. Jako młoda dziewczyna poślubiła Eugeniusza Dąmbskiego, ale małżeństwo trwało tylko trzy lata. W rok później, gdy w 1923 roku wyjechała do Hollywood, nawiązała romans z Charlie Chaplinem. U jego boku nie odnalazła szczęścia, a jej kolejny wybrankiem był Rudolf Valentino. Ich związek wyglądał poważnie, doszło nawet do zaręczyn, jednak przyszły pan młody zmarł on niespodziewanie w wieku 31 lat. Pola Negri rok po pogrzebie znalazła ukojenie w ramionach gruzińskiego księcia Serge Midvaniego, za którego wyszła za mąż, poświęcając karierę w Hollywood. Poli udało się zajść w ciążę, jednak spotkał ją ogromny dramat. Pola utraciła ciążę w piątym miesiącu, czego nie wytrzymało jej małżeństwo z księciem.  Aktorka po tym doświadczeniu związała się z komandorem Glenem Kidstonem. Jej wybranek był miłośnikiem wyścigów motocyklowych i sam chętnie brał w nich udział. Niestety i w tym związku Pola nie znalazła szczęścia, którego tak szukała – jej wybranek zginął w wypadku samochodowym. Po tym wydarzeniu aktorka nie wchodziła już w stałe relacje z mężczyznami.

Pola Negri

Fot. CC Search/oneredsf1

Wiele natomiast mówiło się o jej relacji z Margaret West, kompozytorką i milionerką, z którą zamieszkała u schyłku swojego życia. Otoczenie podejrzewało, że za tą silną kobiecą relacją stało coś więcej, niż tylko przyjaźń. Plotki nigdy nie zyskały potwierdzenia, choć prawdą jest, że Margaret umierając, przepisała Poli cały majątek. Ten szczodry gest pozwolił jej na spokojne i dostatnie życie w San Antonio w Teksasie. Aktorka zmarła na zapalenie płuc 1 sierpnia 1987 roku.

źródło: zyciorysy.info ,www.filmweb.pl 

 

 

 


Filmy Kultura

Joanna Godecka: „W czasie pandemii mogę snuć czarne scenariusze i założyć, że będzie źle. Ale to mój wybór”

Redakcja
Redakcja
24 marca 2020
 

– Teraz, kiedy w czasie pandemii obawiam się o swoją przyszłość, mogę snuć czarne scenariusze i założyć, że będzie źle. Ale to mój wybór. Alternatywą jest to, że szukam rozwiązań. Fizycy kwantowi twierdzą, że jesteśmy formą energii i komunikujemy się ze środowiskiem pozawerbalnie wysyłając sygnały z poziomu podświadomości. Łączymy się z tym, co pasuje do fali, którą emitujemy. I ja w to głęboko wierzę – mówi Joanna Godecka, terapeutka, z którą rozmawiamy o tym, jak uniknąć zamartwiania się w obecnej sytuacji na świecie.

Żyjemy obecnie w rzeczywistości, w której większość nas się zamartwia – pracą, zdrowiem, sytuacją ekonomiczną kraju, powodów można dziś znaleźć całe mnóstwo. Czy martwienie się jest wynikiem lęków? Braku wiedzy?

Joanna Godecka: Przede wszystkim wynikiem braku poczucia bezpieczeństwa. Jeśli uważamy siebie za kruchą, bezbronną istotę, a świat za zagrażający, nieprzewidywalny, to życie wydaje się nam pełne pułapek. A wtedy zamiast życia doświadczać, konfrontować się z sytuacjami, które nas dotyczą, zaczynamy obmyślać strategię przetrwania opartą na przewidywaniu niebezpieczeństw. Efektem jest kreowanie czarnych scenariuszy.

Kiedy ufamy sobie i mamy wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa oparte na myśleniu „poradzę sobie”, to nie potrzebujemy kontrolować rzeczywistości przez wyobrażanie sobie tego wszystkiego, co może pójść nie tak tylko działamy.

Jakie emocje towarzyszą martwieniu się? 

Jest to lęk, nawet jeśli przybiera on różne maski. To dlatego, że jest on wspólnym mianownikiem dla emocji, które uważamy za niekomfortowe. Wątpliwości, niepewność, wstyd, obawa przed porażką, poczucie winy, złość czyli elementy czarnych, niepokojących scenariuszy są w istocie lękiem wynikającym z braku zaufania do siebie. Jeśli np. martwimy się o stan naszego związku, bo partner daje nam sygnały, że nie jest zaangażowany – w istocie zakładamy, że gdy nas opuści będzie nam źle.

Gdy martwimy się o pracę, mówimy sobie, co ty zrobisz, jeśli cię zwolnią. Nie dasz sobie rady. A kiedy przedmiotem jest zdrowie, boimy się o jakość naszego życia. Jednak są osoby, które w obliczu zagrożeń nie poddają się lękowi tylko mówią sobie: zrobię wszystko, co jest możliwe, żeby mi się udało przezwyciężyć trudności. Tak też można.

Czy powinniśmy dać sobie przestrzeń do martwienia się, nie uciekać od tych emocji, nie udawać, że ich nie ma?

Udawanie, że ich nie ma, to zaprzeczanie sobie. Błąd. Z drugiej strony nie potrzebujemy urządzać sobie przestrzeni do martwienia się, bo martwić się nie chcemy. Niekomfortowe emocje, które są niczym innym jak emocjonalnym cierpieniem, to po prostu informacja. Wezwanie do zmiany wzorca, tak jak ból fizyczny. Kiedy chwycę dłonią szklankę z gorącą herbatą i oparzę się, to będzie bardzo nieprzyjemne, prawda? A więc postanowię zmienić wzorzec, czyli wezmę spodek

Ból emocjonalny ma to samo zadanie. Uświadomia nam, że coś jest w naszym życiu niefunkcjonalne. Człowiek to system składający się z ciała, uczuć i myśli, które są we wzajemnej komunikacji i dążą do optymalnego działania – do zdrowia i równowagi. Dlatego odczuwamy dyskomfort, bo to impuls, by coś naprawić.

Kiedy emocje wysyłają do mnie sygnał – nie jest dobrze – to moim zadaniem jest zastanowić się, co mogę zrobić. Tyle, że chodzi o zmianę wewnątrz mnie, a nie na zewnątrz. Kiedy więc na skutek zamartwiania się próbuję kontrolować świat, innych ludzi itp., dowiaduję się, że nadal jest mi źle, bo się wciąż zamartwiam, czyli nie o taką zmianę wzorca chodzi. Właściwą zmianą będzie zbudowanie poczucia bezpieczeństwa w sobie. Tym się zajmuję w pracy terapeutycznej – pomocą w przeorientowaniu się. I to był powód napisania książki „Przestań się zamartwiać”.

Co może się stać, gdy nie pozwolimy sobie na umartwianie się?

Zaczniemy działać, eksperymentować, próbować. Jeśli na przykład obawiam się krytyki i cierpię męki za każdym razem, gdy ktoś ocenia moją pracę, to kiedy postanowię, że nie będę już tego robić, otwierają się nowe możliwości. Budując zaufanie do siebie samej i tego co myślę, czuję i robię, zaczynam odnosić się do każdej sytuacji elastycznie. Potrafię polemizować, argumentować, a kiedy trzeba przyznać, że popełniłam błąd, bo każdy ma do tego prawo.

Teraz, kiedy w czasie pandemii obawiam się o swoją przyszłość, mogę snuć czarne scenariusze i założyć, że będzie źle. Ale to mój wybór. Alternatywą jest to, że szukam rozwiązań. Fizycy kwantowi twierdzą, że jesteśmy formą energii i komunikujemy się ze środowiskiem pozawerbalnie wysyłając sygnały z poziomu podświadomości. Łączymy się z tym, co pasuje do fali, którą emitujemy. I ja w to głęboko wierzę, mam na to dowody, że nasze życie jest takie, jakie wyobrażamy sobie, że będzie. Materializujemy wizję pozytywną lub lęk.

Co możemy zrobić, nie chcąc wpaść w błędne koło ponurych myśli i lęków?

Na początek warto zrozumieć, jak powstaje reakcja stresu, który zaczyna przeradzać się w lęk. To schemat:

Gdy przychodzi impuls (może to być jedynie myśl o tym, czego się obawiasz) natychmiast uruchamiasz proces składający się z pięciu sekwencji:

Zauważasz stresor – jest to moment, w którym dostrzegasz, że zaczynasz się czuć niekomfortowo.

Wydajesz osąd – od razu dokonujesz osądu czyli oceniasz, że „to coś” jest – jest złe, że nie lubisz, nie chcesz, obawiasz się czegoś itp. Osądowi towarzyszą emocje takie jak strach, smutek, złość, żal, poczucie winy, rozczarowanie i temu podobne.

Czujesz opór – natychmiastową reakcją na to jest opór, który czujesz wobec tego co się wydarza i jednocześnie wobec tego co czujesz. W tym momencie blokujesz emocję, która przyszła do ciebie z informacją.

Próbujesz się uwolnić – w tym momencie twój mózg uruchamia fazę analizowania. Zaczynasz gorączkowo zastanawiać się jak pozbyć się niechcianych uczuć, żeby poczuć się lepiej. Zaczynasz tworzyć scenariusze, w których „rozwiązujesz” problem ale ciągle pojawia się „a co jeśli…”.

Zamartwiasz się – masz wrażenie, że czarne myśli i trudne uczucia pochłonęły cię całkowicie i nie możesz się od nich oderwać.

Kiedy po raz kolejny poddajemy się temu schematowi jeszcze bardziej odczuwamy swoją słabość.

Jak sobie radzić z tymi emocjami? Jak zapanować nad martwieniem się? 

Należy zauważyć ten schemat i uświadomić sobie, jak działa ten mechanizm eskalowania. Na własnym przykładzie starać się zrozumieć sposób, w jaki reakcja pojawia się i narasta.

Potem musimy dostrzec, że mamy wybór. Wbrew temu co myślimy, to my decydujemy o tym, jak chcemy reagować i mamy wpływ na emocje.
Sednem schematycznego sposobu reagowania jest to, że automatycznie odcinamy się od swoich uczuć (następuje to w fazie oporu). To sprawia, że paradoksalnie zaczynamy czuć się jeszcze gorzej. Powód? Emocja, która chce do nas dotrzeć ze swoją informacją, musi się przebić przez nasz opór, więc jej siłą zwiększa się.
Dlatego gdy pojawia się, należy zareagować w odmienny sposób – czyli wyjść jej naprzeciw. Jak?

Gdy poczujesz się niekomfortowo, usiądź spokojnie:
– weź kilka pogłębionych oddechów
– zadaj sobie pytanie: co teraz czuję?
– odnajdź swoje emocje
– znajdź miejsce w ciele, w którym najmocniej je czujesz, gdyż, jak zapewne wiesz, stres to również reakcja ciała (zazwyczaj jest to ucisk w gardle, ciężar na piersi lub skurcz w żołądku ale nie tylko)
– pozwól sobie świadomie poczuć to, co czujesz nie próbując tego zmieniać i nie czekając, aż emocje miną, tak jakbyś mówiła: „ok, czuję smutek i miejsce w ciele, w którym się umiejscowił i nie próbuję tego zmieniać”.

Kiedy nieprzyjemna emocja nie natrafi na twój opór, dzięki twojej akceptacji minie sama, a stanie się to szybciej niż myślisz. W rezultacie przestaniesz się bać swoich uczuć, dlatego też zyskasz do nich dystans. Nie będziesz miała już wewnętrznego przymusu pozbycia się ich. Zamiast tego zaczniesz myśleć konstruktywne korzystając z informacji, którą otrzymałaś.

Gdy pozwalasz sobie czuć to, co czujesz, stajesz się silniejsza i przez to stajesz się bardziej odporna na stres. Spróbuj. Wykonywanie tego krótkiego ćwiczenia za każdym razem gdy poczujesz narastające napięcie pozwoli ci wyrobić sobie nawyk integrowania emocji a nie eskalowanie do zamartwiania.


Filmy Kultura

Pomóż dzieciom chorym na raka mniej czasu spędzać w szpitalu

Redakcja
Redakcja
24 marca 2020
Gosia, pacjentka Przylądka Nadziei / Fot. Materiały prasowe

Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” uruchomiła „Program Broviac. Krócej w szpitalu”. To unikalny w skali kraju program dla małych pacjentów, zmagających się z nowotworami. Wspólnie z partnerami, firmami Starwax, TIM SA i Argiden funduje rodzicom bezpłatne zestawy do bezpiecznej pielęgnacji wkłucia centralnego w domu. Dzięki temu nawet setka dzieci, pacjentów kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei, może mniej czasu spędzać w szpitalu.

Cewnik Broviaca to rurka ukryta pod skórą. Połączona jest z centralną żyłą, wchodzącą do serca. Dzięki temu można podawać dzieciom leki i pobierać krew bez konieczności kłucia igłami lub stosowania wenflonów. To wygodne rozwiązanie, które pomaga w terapii i zmniejsza stres u dzieci. Muszą być jednak absolutnie sterylnie utrzymane i regularnie przepłukiwane, dlatego stosuje się je w szpitalach, pod kontrolą personelu medycznego.

– Postanowiliśmy umożliwić rodzicom naszych podopiecznych samodzielne pielęgnowanie cewników w warunkach domowych. Dzięki temu dzieci nie będą już musiały przebywać w szpitalu tylko ze względu na cewnik, ani specjalnie przyjeżdżać do kliniki z odległych stron Polski tylko na zabieg czyszczenia – tłumaczy Przemek Pohrybieniuk, prezes Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. – To oznacza mniej stresu dla dzieci i rodziców, i więcej czasu spędzonego w domu, wśród bliskich. Efekt przekłada się na większą skuteczność terapii.

Preparaty i akcesoria do domowej pielęgnacji cewników nie są jednak refundowane. Koszt trzymiesięcznego zestawu dla jednego dziecka to 550 złotych. Dla wielu rodziców to poważny, dodatkowy wydatek, który trudno im było udźwignąć. Teraz będą mogli otrzymać pakiety i przejść profesjonalne szkolenie całkowicie za darmo. Z pomocą Fundacji i rodzicom przyszły firmy Starwax, TIM SA i Ardigen, które ufundowały zestawy do domowej pielęgnacji cewników dla pierwszej setki małych pacjentów kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei.

 To dla nas wielka radość i duma uczestniczyć wspólnie z Fundacją w tym programie. Cieszymy się, że możemy wspierać małych pacjentów, ułatwiając im codzienne zmagania z chorobą. Mamy też świadomość, iż wprowadzanie tego typu innowacyjnych rozwiązań to kolejne ułatwienie dla dzieci, ale też nieocenione działanie wszystkich pracowników Fundacji. Miło nam, że jesteśmy partnerem takiego zespołu – wyjaśnia Armel Delebarre-Debay, prezes zarządu firmy Eurochemia Sp. z o.o. właściciela marki Starwax – Wiemy też, że potrzeby są dużo większe dlatego z satysfakcją informujemy naszych odbiorców, że kupując produkty naszej marki wszyscy aktywnie angażujemy się w rozwój i realizację tak ważnych projektów.

– Program Broviac idealnie wpisuje się w zakres strategicznych kierunków odpowiedzialnego biznesu TIM SA. Jednym z nich jest wspieranie lokalnych społeczności w ważnych dla nich celach, szczególnie dotyczących dzieci i młodzieży – mówi Krzysztof Folta, prezes zarządu TIM SA. – Bardzo cieszy nas fakt, że nasza pomoc przyniesie wymierny efekt tak szybko. Mali pacjenci wrócą szybciej do domów, a personel kliniki będzie mógł skupić się na opiece nad tymi, którzy rzeczywiście muszą pozostać w szpitalnych murach. 

– Krakowski zespół Ardigen na co dzień wytrwale pracuje nad stworzeniem spersonalizowanych szczepionek onkologicznych, które w przyszłości będą ratunkiem dla wielu pacjentów małych i dużych – dodaje Janusz Homa, prezes i założyciel Ardigen. – Wiedząc, że efekty tych prac mogą zobaczyć światło dzienne w odległej przyszłości już teraz chcemy pomagać najmłodszym pacjentom. Wśród nich mogą być przyszli lekarze i naukowcy, którzy wyeliminują chorobę nowotworową ze świata.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni naszym Przyjaciołom z firm Starwax, TIM SA i Ardigen za pomoc w uruchomieniu programu. To nieocenione wsparcie dla rodziców i dzieci, a przede wszystkim dowód na to, że biznes może iść w parze z najwyższymi wartościami i dobrym sercem – podkreśla Przemek Pohrybieniuk. – Doceniamy to tym bardziej, że nasza Fundacja pomaga dzieciom chorym na raka już od 28 lat i jeszcze nigdy nie zdarzyło się nam odmówić pomocy dziecku w potrzebie. Jednak bez wsparcia naszych Przyjaciół, nie byłoby to możliwe.

Rodzice pierwszych trzydziestu podopiecznych Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” już odebrało ufundowane preparaty i akcesoria. Do końca roku z „Programu Broviac. Krócej w szpitalu” skorzysta nawet setka dzieci z kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei. Aby pomóc w jego realizacji firmy, instytucje, a także osoby fizyczne mogą ufundować dzieciom zestawy do domowej pielęgnacji cewników. Umożliwia to przygotowana przez Fundację strona internetowa:

www.naratunek.org/broviac

Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” liczy, że ten pionierski w skali kraju projekt będzie pierwszym krokiem do wdrażania podobnych rozwiązań w innych placówkach w Polsce.


Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową od 29 lat wspiera małych pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, którzy przyjeżdżają do Wrocławia na leczenie z całego kraju. Klinika jest największym ośrodkiem przeszczepowym w Polsce. Lekarze i pielęgniarki leczą tu każdego roku 2000 małych pacjentów. W tej pracy pomaga im Fundacja, która finansuje kosztowne leki i rehabilitację, kupuje sprzęt medyczny oraz wspiera badania naukowe. Z inicjatywy Fundacji we Wrocławiu został wybudowany Przylądek Nadziei, najnowocześniejszy w Polsce szpital dla dzieci chorych na raka.
Więcej informacji: www.naratunek.org


Zobacz także

Daj córce siłę – nigdy nie mów jej tych pięciu rzeczy! Pokaż jej, jak silne są kobiety

Kto jest winny zdradzie? Tylko zdradzający. Ale to się wie po czterdziestce

„Next to Normal” – musical polecany przez psychiatrów