„Nigdy nie trać pieniędzy!” — ostrzegał początkujących inwestorów Warren Buffet, jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Jednak nie wspomniał o innej ważnej rzeczy. Jeśli pieniądze leżą bez celu na koncie, również tracisz — tym razem potencjalne zyski.
Dlatego wykorzystaj oszczędności i pomnóż je na giełdzie. Nawet jeśli nie zajmiesz się tą czynnością w pełnym wymiarze godzin, i tak dorobisz do wypłaty. Dodatkowe pieniądze przeznaczysz na małe przyjemności, wielkie marzenia lub odłożysz na czarną godzinę — wedle uznania.
Zainteresowana?
Zanim zaczniesz, poznaj 7 wskazówek, dzięki którym bezpiecznie postawisz pierwsze kroki na giełdzie.
1. Wybierz brokera
Dzisiaj inwestycje cechują się pełną wygodą. Na giełdę wejdziesz we własnym domu, potrzebujesz jedynie połączenia z internetem i brokera.
Ten drugi jest pośrednikiem pomiędzy tobą a rynkiem inwestycyjnym, ponieważ jako indywidualny inwestor nie skorzystasz bezpośrednio z giełdy. Konkurencja wśród platform brokerskich jest ogromna, co z jednej strony daje ci szeroki wybór opcji, a z drugiej przytłacza. Jednak tylko wtedy, gdy nie orientujesz się w temacie.
Poznaj najważniejsze cechy platform brokerskich i podejmij świadomą decyzję. Oto one:
• wiarygodność — składa się na nią zarówno opinia użytkowników jak i regulacje instytucji finansowych, którym poddany jest broker;
• opłaty — przede wszystkim prowizje za korzystanie z usług platformy oraz spread walutowy (różnica między kursem rynkowym a kursem u brokera);
• ilość instrumentów finansowych — upewnij się, że broker posiada aktywa, które cię interesują (poza tym im więcej opcji, tym wiarygodniejsza platforma);
• materiały szkoleniowe — przydadzą ci się na początku drogi i dalej, ponieważ niektórzy brokerzy dzielą się rozbudowanymi informacjami o giełdzie za darmo.
2. Poznaj podstawy inwestowania
Jeśli wiesz, co robisz, minimalizujesz element losowy w inwestycjach. Naucz się przede wszystkim podstaw — to dzięki nim pewnie poruszasz się po giełdzie. Większość brokerów udostępnia szkolenie, które wprowadzi cię we wszelkie funkcje platformy. Wykorzystaj je do maksimum.
Wiedzę poszerzysz również dzięki licznym serwisom branżowym. Znajdziesz na nich każdy rodzaj informacji —od najbardziej podstawowych do zaawansowanych taktyk inwestycyjnych. Na początek zupełnie wystarczy, że dowiesz się, jak kupić akcje.
3. Wiedz, w co inwestujesz
Dobrego inwestora od złego odróżnia to, że posiada wiedzę o giełdzie. Nie martw się, nie musisz od razu zostawać ekspertem. Wystarczy, że orientujesz się w kwestiach, które dotyczą twoich ulubionych aktywów.
Dla przykładu: jeśli interesuje cię złoto, śledź informacje na jego temat. Wiedz, co wpływa na cenę złota, kiedy kurs rośnie i maleje. Dzięki temu szybciej niż inni odkryjesz okazję do inwestycji i pomnożysz swój kapitał.
4. Nie inwestuj więcej, niż możesz stracić
Nigdy nie wprowadzaj wszystkich oszczędności na giełdę. To najważniejsza zasada, ponieważ uchroni cię przed bankructwem.
W przeciwieństwie do lokaty bankowej na giełdzie zawsze ryzykujesz. Istnieje szansa, że więcej zarobisz, ale możesz też stracić. Dlatego nigdy nie inwestuj wszystkich pieniędzy. Podejmuj ryzyko stosowne do twoich zasobów.
5. Zacznij od małych kroków
Wielu początkujących inwestorów marzy o wielkich wygranych. Przez to inwestują duże sumy pieniędzy w nadziei, że jedna dobra decyzja przyniesie im majątek. Może któremuś się to uda, ale smutna prawda jest taka, że większość traci.
Na przegraną składa się brak wiedzy i doświadczenia, naiwność oraz ryzyko zawsze obecne na giełdzie.
Nie popełniaj tego błędu i zaczynaj od małych kwot. Stopniowo buduj pewność siebie i zdobywaj doświadczenie. Dopiero gdy dostatecznie poznasz giełdę, podnieś wartość inwestycji i zwiększ zarobki.
6. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę
Jeśli ulokujesz oszczędności w jednym instrumencie finansowym, każdy spadek cen poważnie nadszarpnie twój portfel inwestycyjny. Dlatego inwestorzy unikają „wkładania wszystkich jajek do jednego koszyka”.
Rób podobnie. Dzięki temu nie przerazi cię fakt, że któraś z inwestycji przynosi straty, ponieważ nie jest twoim jedynym zasobem. Nie tracisz wszystkiego, tylko małą część twojego kapitału.
Najlepiej zrobisz, jeśli zainwestujesz w różne klasy aktywów (akcje, waluty, nieruchomości, obligacje, etc.). Różnorodność da ci jeszcze większe bezpieczeństwo.
7. Unikaj emocji
Wszyscy wiemy, że w emocjach nie podejmujemy mądrych decyzji. To samo tyczy się giełdy.
Jeśli właśnie inwestujesz pieniądze i przychodzi wiadomość, że któryś z twoich ruchów przyniósł straty, nie poddawaj się stresowi. Nie próbuj na siłę odrobić pieniędzy w innym miejscu, bo zwykle kończy się to jeszcze większą przegraną. Unikaj też chciwości. Ciągły niedosyt zbyt często prowadzi do bankructwa.
Stwórz plan. To jeden z najlepszych sposobów, dzięki którym unikniesz inwestycji w emocjach. Wyznacz swoje cele i granice, a potem trzymaj się ich bez wymówek. Dzięki temu będziesz wiedziała, jaki jest twój następny krok, nawet jeśli po drodze pojawią się silne uczucia.
Artykuł partnera