Czy Wielkanoc bez jajka na twardo, żurku i mazurka może być smaczna? Może, ale po co rezygnować ze smaków naszego dzieciństwa!
Tradycyjnie czy nowocześnie?
Według szefa kuchni Andrzeja Polana, Wielkanoc smakuje najlepiej, gdy przybierzemy ją smakami wyniesionymi z własnych domów rodzinnych. To czas na tradycje wielkanocne i delektowanie się nimi, nawet jeśli odbiegają od klasycznych standardów. Na szczęście na wielkanocnym stole panuje bogata różnorodność i jest dość miejsca, by wprowadzać swoje kulinarne innowacje.
Tradycyjne dania i składniki można podać w całkiem nowoczesnym wydaniu, na nowy sposób. Modelować smaki tak, by nie tylko spełniały nasze własne świąteczne „standardy”, ale i sprawiały jeszcze więcej radości ze wspólnego świętowania.
Nie traktujmy świątecznych potraw, jak obowiązku do spełnienia – niech nam smakują, a ich przygotowanie będzie przyjemnością. Tak pielęgnowana tradycja z pewnością nie zginie z upływem lat, a co tu kryć, tradycje świąteczne mamy przepiękne – od koszyczka ze święconką zaczynając na białej kiełbasie kończąc.
Forma podania może zaskakiwać i wnieść powiew świeżości do tradycyjnego menu. W rozmowie z magazynem Moje Gotowanie, Andrzej Polan przekonuje, że wystarczą drobne zmiany by odczarować danie. Zamiast wkrawać jajko do żurku, przygotujcie sadzoną grzankę lub grzankę na maśle z pastą jajeczną. Możecie też dodać skwarki z białej kiełbasy. Sposobów jest naprawdę wiele.
Nie bez znaczenia pozostaje również to, w jaki sposób przygotowujemy konkretne danie i z jakich składników skorzystamy. Obiecujemy wam, że biała kiełbasa może smakować jeszcze lepiej – a jak ją przyrządzić dowiecie się od samego mistrza kuchni już w …….
Jeśli marzą wam się dania nie z tej ziemi, nic straconego. Do 29 marca możecie zamówić świąteczne smakołyki u samego Mistrza! Zobaczcie, co przygotowała na święta Polana Smaków – restauracja Andrzeja Polana.
Już od samego czytania menu cieknie ślinka!
A tymczasem, tylko u nas, hit tegorocznej Wielkanocy u Andrzeja Polana:
Mazurek mleczno-orzechowy
Składniki:
- 400g mąka
- 200g masło
- 4 żółtka
- 50g cukier drobny
- 2szt cukier wanilinowy
- słoiczek powidła śliwkowe
Przygotowanie:
Masło ścieramy na tarce o grubszym oczku prosto do mąki, wcześniej wysypanej na stolnicę.
Dodajemy żółtka, cukier drobny i wanilinowy, szczyptę soli.
Wszystko razem siekamy dużym nożem, następnie zagniatamy, owijamy folią spożywczą i odstawiamy na pół godziny.
Po tym czasie ciasto wykładamy na blaszkę i zapiekamy w piekarniku. Temperatura 180 stopni Celsjusza przez około 20 minut.
Po upieczeniu smarujemy blat ciasta powidłami.
Składniki na masę:
- 2 puszki mleko skondensowane słodzone
- wiórki kokosowe
- 1/2szkl. orzechy włoskie
- 1/2szkl orzechy laskowe
- 1/2szkl. orzechy ziemne solone
- 1,5 szkl. tarta biała czekolada
Przygotowanie:
Wiórki i orzechy prażymy na patelni lub krótko w nagrzanym piekarniku.
Ostudzone, uprażone zalewamy mlekiem skondensowanym, dodajemy tartą czekoladę. Wszystko dokładnie mieszamy i wykładamy na blat kruchy z powidłami.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temp. 180 stopni na około 30 minut. Pieczemy do momentu aż masa nam się delikatnie zezłoci.
Artykuł postał we współpracy z Polaną Smaków