Ciasta Gotowanie Przepisy Wielkanoc

Przepis na Wielkanocny Mazurek (dla leniwych)

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 kwietnia 2020
Wielkanocny mazurek przepis
Fot. iStock
 

Przepis na Mazurek wielkanocny (dla leniwych), czyli najbardziej efektowne i najprostsze wielkanocne ciasto świata! Za tradycyjnym i pięknym mazurkiem kryje się kruche ciasto i masa kajmakowa. No i oczywiście duuuużo pysznych bakalii.

Specjalnie dla was, zgodnie z obietnicą, mazurek dla leniwych, czyli prosty przepis na ciasto i sprawdzona, gotowa masa krówkowa (kajmakowa, czekoladowa i każda inna ulubiona) – w tym roku nasze ciasto będzie nas relaksować, gdy będziemy podjadać migdały i układać z nich dekorację na górze. Do dzieła!

Mazurek wielkanocny – przepis

Przepis na kruche ciasto

Czyli nasz spód mazurka.

Składniki:

 • 40 dkg mąki pszennej
 • 15 dkg cukru pudru
 • 20 dkg masła (można użyć masła roślinnego do pieczenia, ale z tym”prawdziwym” smak jest niepowtarzalny, zaszalejcie)
 • 4 żółtka

Tak, to wszystko. Wyrabiamy w misce. Najlepiej przed rozwałkowanie wstawić ciasto na 15-20 min do lodówki, nie będzie się przyklejało do blachy.

Ciasto rozkładamy na posmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, aby urosło równomiernie warto nakłuwać je gęsto widelcem. Grubość ciasta nie powinna przekraczać ok. 1 cm, tym razem ciasto będzie tylko dodatkiem niezbędnym do zaserwowania pyszności na górze 😉 . Gdy ciasto jest już rozwałkowane na brzegach formujemy obramowanie (można pokusić się o artystyczne plecionki lub przygnieść ciasto do brzegu blaszki).

Wskazówka:

Aby ciasto wyrosło równe i piękne jak z obrazka, ponakłuwaj je widelcem! Jak na poniższym zdjęciu:

Przepis na kruche ciasto

Fot. iStock

Pieczemy ok 15-20 min w temperaturze 175-180 stopni Celsjusza – aż do zrumienia ciasta.

mazurek z kajmakiem

Dobra wiadomość – możesz zamrozić część ciasta i gdy najdzie cię ochota na maślane ciastka wykorzystać już gotowe!

Możesz również skorzystać z wersji bardzo, bardzo dla leniwych i kupić zwykłe ciasto kruche w sklepie za ok 6-10 zł, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na podjadanie bakalii 🙂 .

Po upieczeniu czekamy aż ciasto wystygnie, wyciągamy je z blaszki.

Mazurek wielkanocny z kajmakiem

Na górę nakładamy naszą ulubioną masę kajmakową. Możecie kupić je praktycznie w każdym sklepie.

Potem już wystarczy zacząć dekorowanie – czyli najprzyjemniejszą część pieczenia. Wystarczy odrobina wyobraźni. Pamiętajcie, że najpiękniejsze bazie i kwiaty robi się z płatków migdałowych :). Zobaczcie kilka dekoracyjnych pomysłów.

Mazurek wielkanocny – jak dekorować?

1. Użyj masy kajmakowej i udekoruj mazurka bakaliami.

 

Mazurek Wielkanocny przepis, mazurek z kajmakiem

Mazurek Wielkanocny przepis, mazurek z kajmakiem / Fot. iStock

2. Możesz ułożyć z nich piękne wzory. Użyj polewy lub ulubionych dodatków.

Mazurek Wielkanocny przepisy

Fot. iStock

3. Możesz udekorować mazurka czekoladą lub innymi słodyczami, a nawet suszonych czy kandyzowanych owoców.

Mazurek z kajmakiem

Fot. iStock

mazurek z kajmakiem

Fot. iStock

4. Masę kajmakową możesz zastąpić klasyczny lukrem lub polewą albo masą do przekładania wafli.  Za dekorację mogą posłużyć cukrowe jajeczka

Fot. iStock

Fot. iStock

FB/ohmepl

 


Ciasta Gotowanie Przepisy Wielkanoc

Rasy kotów domowych – lista najbardziej popularnych

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 kwietnia 2020
Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików
Fot. iStock
 

Rasy kotów to temat zaprzątający głowy tym, którzy pragną zaopiekować się kotem. W końcu wybór pupila nie powinien być dyktowany impulsem, ale świadomością potrzeb każdej rasy kotów, oraz własnych możliwości. Ktoś, kto nie ma wiele czasu, może nie być zadowolony z konieczności wyczesywania długiego futra, natomiast miłośnik ciszy może być zaskoczony, że wybrana przez niego rasa wyjątkowo dużo i donośnie wokalizuje.

Najpopularniejsze rasy kotów domowych 

Rasy kotów domowych to temat niełatwy do zgłębienia, ponieważ jest ich sporo. Międzynarodowa Federacja Felinoloogiczna (FFIFe), zrzeszająca organizacje hodowców kotów rasowych z Europy, Azji i Ameryki Południowej uznaje około pięćdziesięciu ras. Są także inne organizacje, które uznają blisko 80 ras kotów, więc ich mnogość może powodować zawroty głowy. Prezentujemy najpopularniejsze rasy kotów domowych, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.

Kot brytyjski krótkowłosy

Kota brytyjskiego krótkowłosego zaliczamy do rasy kotów domowych nadających się do domu z dziećmi. Jest on zdecydowanie spokojny, zrównoważony i cierpliwy oraz wesoły. Bardzo chętne się bawi i nie potrzebuje do tego towarzystwa. Kiedy jest młodym kociakiem, jest raczej energiczny, ale wraz z upływem czasu staje się bardziej stateczny i spokojny. Lubi być głaskany, ale nie przepada za tarmoszeniem i noszeniem na rękach. Nie jest również hałaśliwy – najczęściej, jeśli już, to upomina się jedynie o głaskanie i pełną miseczkę.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock/kot brytyjski krótkowłosy

Kot perski szylkretowy

Kot perski szylkretowy należy do rasy kotów domowych, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jego charakterystyczny wygląd przywołuje skojarzenia z dumą i dostojnością. Kot perski szylkretowy jest łagodny, zrównoważony, szybko zżywa się z właścicielem. To typowy domator, który nie nadaje się na kota wychodzącego. Jest towarzyski i niekonfliktowy, odnajdzie się w towarzystwie innych zwierząt i dzieci, o ile nie są zbyt natarczywe. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę konieczność pielęgnacji sierści, która ma tendencję do filcowania się i zbijania w kołtuny.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock/Kot perski szylkretowy

Kot syberyjski 

Śmiało można go zaliczyć do rasy kotów domowych o największych gabarytach. Kot syberyjski cieszy oko nie tylko wielkością, ale i i imponującym futrem. Uwielbia kontakt z człowiekiem, ale na własnych zasadach – decyduje o tym, czy ma ochotę na głaskanie, czy woli przyglądać się człowiekowi z dalszej odległości. Jest bardzo towarzyski, choć nie lubi spoufalania się. Właściciele kotów syberyjskich często podkreślają, że są one jak psy, które chodzą za człowiekiem krok w krok. Jest zdecydowanie „charakterny”, zachował w genach pierwiastek dzikiej natury, choć od wielu lat reprezentuje rasy kotów domowych. Uwielbia ruch, wspinaczkę i dynamiczną zabawę, dlatego powinien mieć miejsce do szaleństw – wysoko zawieszone półki, kocie place zabaw, na których będzie mógł spożytkować energię.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock/Kot syberyjski 

Kot syjamski 

Syjamy to przedstawiciele rasy kotów domowych, które są dość specyficzne. Ich egzotyczna uroda idzie w parze ze zdecydowanym charakterem. Koty syjamskie głośno domagają się tego, na czym im zależy. Są temperamentne i bardzo żywiołowe, uwielbiają zabawę, a po niej wylegiwanie się na kolanach właściciela. Koty syjamskie bywają bardzo uczuciowe, wręcz zaborcze wobec tego, kogo wybrali na towarzysza. To wyjątkowe gaduły, które uwielbiają zwracać swoim głosem pożądaną uwagę. Osobom, które szukają cicho mruczących towarzyszy, natężenie dźwięków wydawanych przez koty syjamskie, może przeszkadzać.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock/Kot syjamski 

Kot bengalski 

Koty bengalskie to rasy kotów domowych dla osób gotowych na wyzwania. Kot bengalski jest krzyżówką kota dzikiego i domowego, dlatego jest bardzo temperamentny i energiczny. Ma w sobie pierwiastek dzikości i potrzebuje pracy z człowiekiem oraz dobrze przeprowadzonej socjalizacji, by żyć w zgodzie w domu. Jest towarzyski, ale niezależny i raczej trzymający się na dystans. Potrzebuje przestrzeni, spacerów, aktywności oraz urozmaiconych zabaw, w innym przypadku może powodować w domu szkody.

Fot. iStock/Kot bengalski 

Maine Coon

Main Coon to przedstawiciel rasy kotów domowych, które odnajdą się w domu ze starszymi dziećmi i seniorami. Jest nieagresywny, rodzinny, uczuciowy i bardzo inteligentny. Uwielbia pieszczoty i źle się czuje pozostawiony w samotności. Koty tej rasy chętnie uczą się sztuczek takich jak aportowanie. Maine Coon ze względu na swoją masę potrzebuje wysokiego i stabilnego drapaka, na którym będzie mógł ścierać pazury. Jest zwinny, wykazuje instynkt łowiecki i lubi poznawać okolicę. Nie brakuje mu energii, więc należy mu zapewnić w domu rozrywkę, a poza domem np. spacery na smyczy.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock/Maine Coon

Kot abisyński

To przedstawiciele rasy kotów domowych, które nie odnajdą się w domu osób bardzo spokojnych i statecznych. Koty abisyńskie są ciągle aktywne, bardzo skoczne, chętne do zabaw i biegania. Potrzebuje ogromnej dawki ruchu, bo bez tego szuka sobie innego sposobu wyładowania energii na firankach lub meblach. Wymaga poświecenia mu dużej ilości uwagi i czułości. Ma zdecydowany, dominujący charakter, więc jeśli w domu przebywają inne zwierzęta, kot abisyński z pewnością będzie dążył do ich podporządkowania.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock/Kot abisyński

Kot rosyjski niebieski krótkowłosy

Kot rosyjski to koci arystokrata o niezwykłym wdzięku. To typowy domator, który źle znosi brak towarzystwa, doskonale dogaduje się także z innymi kotami czy nawet psami. To idealny przyjaciel rodziny, do której przywiązuje się bardzo silnie. Jest cichy, łagodny, delikatny w ruchach, ale jednocześnie żywiołowy i wesoły. Ceni sobie możliwość spokojnego wypoczynku, nie jest zainteresowany wywracaniem domu do góry nogami, o ile ma zapewnioną odpowiednią ilość zabawy i nie zostaje sam w domu na długie godziny.

Fot. iStock/Kot rosyjski niebieski krótkowłosy

Ragdoll

Nazwa Ragdoll została zaczerpnięta z języka angielskiego, w którym oznacza szmacianą lalkę. Wynika to z faktu, że ten kot wzięty na ręce totalnie się relaksuje i bezwładnie zwisa, jak wspomniana lalka. Ragdoll jest przyjacielski,  zrównoważony, niekonfliktowy i uczuciowy, fatalnie znosi samotność. Rasy kotów domowych takich jak Ragdoll to idealni kandydaci na koty rodzinne. Jest wierny właścicielowi, z którym mocno się zżywa, a wobec dzieci i innych zwierząt jest pozytywnie nastawiony. Ragdolle słyną ze swojej cierpliwości i chęci do zabawy, co zostaje mu przez całe życie.

Fot. iStock/Ragdoll

Rasy kotów dla alergików

Osobnym tematem, który często pojawia się u osób poszukujących kota, są rasy kotów domowych dla alergików. Alergia, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci bywa bardzo dokuczliwa, a kocia sierść jest silnie alergizująca. Najpoważniejszym alergenem występującym u kotów jest białko Fel d 1, którego najwięcej jest w  ślinie. Ponieważ koty liżą sierść dbając o higienę, przenoszą na nią alergen, który z kolei dostaje się na skórę właściciela. Unosi się także w powietrzu, wywołując objawy ze strony układu oddechowego. Z tego powodu warto poznać rasy kotów domowych dla alergików i zmniejszyć ryzyko alergicznego kataru, kaszlu czy łzawienia oczu.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock

Rasy kotów dla alergików:

 • kot syberyjski
 • syjamski,
 • balijski,
 • kot jawajski,
 • kot abisyński,
 • orientalny krótkowłosy,
 • sfinks,
 • Devon Rex,
 • Cornish Rex.

Jakiego ostatecznie kota wybrać? Takiego, z którym sobie poradzimy i który cechami rasy będzie „pasował” do stylu życia. Warto pokreślić tylko jedno – niezależnie od tego, czy  – czy to będzie kociak „dachowiec” ze schroniska, czy rasowy z nagradzanej hodowli, kochajmy je tak samo.


źródło:  www.koty.pl ,stronazdrowia.pl 

Ciasta Gotowanie Przepisy Wielkanoc

Jajka faszerowane pieczarkami, łososiem, awokado lub tuńczykiem. Wybierz najlepszy przepis

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 kwietnia 2020
Jajka faszerowane pieczarkami, łososiem, awokado, tuńczykiem - przepis
Fot. iStock

Jajka faszerowane są popularnym daniem na świątecznym stole. Proste w przygotowaniu, pełne smaku, bez wątpienia kojarzą się z Wielkanocą. Mnogość przepisów nie dziwi, warto z nich wybrać sprawdzone, które przypadną do gustu domownikom. Prezentujemy przepis na jajka faszerowane pieczarkami, łososiem, awokado i tuńczykiem.

Jaja faszerowane poza walorami smakowymi, są daniem pożywnym i sycącym. Już same jajka przynoszą wiele dobrego, nie bez przyczyny będąc symbolem życia.

Jajka faszerowane – co się w nich kryje?

Jajka zawierają wiele składników odżywczych, witamin i minerałów. W jajku znajdziemy proteiny, witaminy A, E, D i B, minerały takie jak: cynk, wapń, fosfor, żelazo, selen. Żółtko dostarcza komplet niezbędnych aminokwasów, oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Są w nim luteina i zeaksantyna chroniące wzrok, lecytyna ważna dla pracy mózgu oraz cholina, która chroni przed rakiem piersi, miażdżycą i chorobami neurodegeneracyjnymi. Dodatkowe zalety dla zdrowia jajko zyskuje dzięki dodatkowym. Inne składniki odżywcze i witaminy będą miały jajka faszerowane pieczarkami, a inne z łososiem, awokado czy tuńczykiem.

Jajka faszerowane pieczarkami, łososiem, awokado, tuńczykiem - przepis

Fot. iStock

Jajka faszerowane – jak gotować jajko do faszerowania?

Przepis na jajka faszerowane wymaga, by jajka najpierw ugotować na twardo. Co prawda gotowanie zmniejsza udział cennych dla zdrowia składników w jajkach, ale nadal są one zdrowe i odżywcze, oraz przede wszystkim – smaczne. Rzecz się wydaje oczywista, jednak warto przypomnieć zasady, dzięki którym ugotujemy idealne jajko na twardo. Aby były jajka były idealne do faszerowania, gotujemy je równo 8 minut, wkładając je do gotującej się wody. Takie gotowanie powoduje, że jajo zachowuje większość składników odżywczych. Jajka na twardo nie powinny być we wrzątku dłużej niż 10 minut, bo tracą składniki odżywcze i w dodatku żółtka przybierają sinawy kolor z zewnątrz. Teraz, gdy jajka są już gotowe, można zabrać się za ich faszerowanie.

Jajka faszerowane pieczarkami i szynką – przepis

Jajka faszerowane pieczarkami i szynką to przepis, który już się pojawił w naszym serwisie, w związku z Wielkanocą. Przypominamy go, ponieważ jest prosty w przygotowaniu, a połączenie jajka, pieczarek i szynki gwarantuje fantastyczny smak. jajek w takim wydaniu nie powinno zabraknąć na wielkanocnym stole.

Jajka faszerowane pieczarkami, łososiem, awokado, tuńczykiem - przepis

Fot. iStock

Jajka faszerowane pieczarkami i szynką – składniki:

 • 8 jaj
 • 20 dag szynki
 • 10 dag pieczarek
 • 1 cebula
 • masło
 • 1 łyżka chrzanu
 • sól i pieprz do smaku

Jaja faszerowane pieczarkami i szynką – przygotowanie:

 1. Jajka ugotuj na twardo i przekrój na pół, wyjmij żółtka.
 2. Cebulę pokrój i podsmaż na maśle wraz z drobno posiekanymi pieczarkami.
 3. Żółtka z jajek utrzyj razem z drobno pokrojoną szynką, dodaj pieczarki z cebulą i chrzanem, dopraw do smaku.
 4. Gotową pastą nadziej białka z jajek.
 5. Udekoruj pietruszką.

Jajka faszerowane łososiem wędzonym

Łosoś to ryba, po którą sięgamy bardzo chętnie. Jej wędzone mięso jest delikatne i łagodne w smaku, aromatyczne, więc doskonale pasuje do jajek. Ten przepis na jaja faszerowane łososiem wędzonym jest równie prosty w  przygotowaniu, jak poprzedni. Niewiele czasu potrzeba, by wyczarować z prostych składników iście królewskie danie.

Jajka faszerowane pieczarkami, łososiem, awokado, tuńczykiem - przepis

Deviled Eggs with caviar, salmon, pickles and white wine with flowers and ocean on the background

Jajka faszerowane łososiem wędzonym: składniki

 • 8 jajek
 • kilka plasterków łososia wędzonego
 • dwa korniszony lub ogórki kiszone
 • mały pęczek szczypiorku
 • 1 łyżka majonezu
 • sól i czarny pieprz mielony do smaku
 • pietruszka lub koperek do ozdoby.

Jajka faszerowane łososiem wędzonym: przygotowanie

 1. Jajka ugotuj na twardo, przekrój na pół, żółtka wyjmij.
 2. Korniszony pokrój drobno, łososia posiekaj.
 3. Żółtka rozetrzyj widelcem z majonezem, dodaj drobno posiekany szczypiorek, dorzuć korniszony (kiszone) i łososia, dopraw solą, pieprzem.
 4. Pastą z żółtek z łososiem i ogórkiem nafaszeruj białka, połóż na wierzch odrobinę majonezu i połóż pietruszkę lub koperek dla ozdoby.

Jajka faszerowane awokado

Jaja faszerowane awokado to strzał w dziesiątkę dla osób, które szczególnie przepadają za tym „maślanym” owocem. Awokado obfituje w witaminy A, B1, B2, C, PP, K, H, kwas pantotenowy oraz kwas foliowy. Zawiera wapń, potas i fosfor, jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6), oraz błonnik. W połączeniu z jajkiem powstaje smaczna bomba odżywcza.

Fot. iStock

Jajka faszerowane awokado – składniki:

 • 5 jajek
 • 1 dojrzałe awokado
 • 1 łyżeczka soku z cytryny
 • 2 łyżki majonezu
 • świeża kolendra lub pietruszka
 • odrobina słodkiej papryki
 • sól
 • pieprz

Jajka faszerowane awokado – przygotowanie:

 1. Jajka ugotuj na twardo, przekrój je na pół, wyjmij żółtka
 2. Do żółtek dołóż majonez i rozgnieć widelcem lub zblenduj.
 3. Awokado przekrój i obierz, skrop je sokiem z cytryny, żeby zachowało jasny kolor. Pół awokado rozdrobnij widelcem. Drugą połowę poszatkuj na cząstki do dekoracji.
 4. Żółtka zblenduj z awokado, dodaj sól, pieprz, paprykę.
 5. Jajka napełnij farszem, połóż na wierzch kawałki awokado i ozdób natką kolendry lub pietruszki.

Jajka faszerowane tuńczykiem

Jaja faszerowane tuńczykiem to danie, które jest powszechnie znane i lubiane. Taka przystawka często pojawia się podczas różnych imprez, i szybko znika. Dzięki tuńczykowi oraz warzywom konserwowym, smak jest wyrazisty i nie do podrobienia.

Fot. iStock

Jajka faszerowane tuńczykiem – składniki:

 • 8 średnich jajek
 • puszka tuńczyka
 • trzy kawałki papryki konserwowej lub świeżej
 • 2 ogórki konserwowe
 • cebula
 • 2 łyżki majonezu
 • łyżeczka musztardy
 • szczypiorek
 • sól
 • pieprz

Jajka faszerowane tuńczykiem – przygotowanie:

 1. Jajka ugotuj na twardo, obierz, przekrój wzdłuż na pół, wyjmij żółtka.
 2. Żółtka rozgnieć widelcem.
 3. Tuńczyka odcedź i rozdrobnij, cebulę, paprykę i ogórki pokrój na drobną kostkę. Warzywa i tuńczyka dodaj do żółtek, wymieszaj. Dodaj majonez, musztardę, dopraw solą i pieprzem, wymieszać.
 4. Farsz przełóż do białek, udekoruj majonezem i posiekanym szczypiorkiem.

Powyższe przepisy na jajka z różnym farszem są łatwe w wykonaniu i także można je modyfikować. Nie zawsze trzeba sztywno trzymać się przepisu, delikatnie zmieniając rodzaj lub ilość składników tak, by danie smakowało jeszcze lepiej.


źródło:  www.kwestiasmaku.com

Zobacz także

Zielona tarta z musem jeżynowym

Gulasz wieprzowy z pieczarkami, warzywami lub papryką

Gulasz wieprzowy w czterech odsłonach – znajdź ulubiony przepis

Delecta - Mazurek „jajo” z kajmakiem i bezą

Mazurek “jajo” z kajmakiem i bezą