Go to content

Ajerkoniak – z przepisu babci, kawowy i z wanilią. Jak przyrządzić ten pyszny trunek?

Ajerkoniak - babci, kawowy, z wanilią, z Thermomixu
Fot. iStock

Ajerkoniak to likier jajeczny, który można bez kłopotu przygotować w domu. Tradycyjny przepis na ajerkoniak jest nieskomplikowany i nie wymaga dużego nakładu energii i czasu. W dodatku można przygotować jeszcze inne, smakowe wersje tego trunku. Warto choć raz spróbować swoich sił, by cieszyć się oryginalnym smakiem domowego ajerkoniaku jak u babci, kawowego, czy z wanilią.

Ajerkoniak w świadomości wielu osób funkcjonuje przede wszystkim jako napój, który szczególnie lubiły przygotowywać babcie. Na jakiś czas popularność ajerkoniaku znacznie spadła, ale ostatnio znów przepisy na ten trunek wracają do łask, i coraz więcej osób samodzielnie przygotowuje go w domu.

Co to jest ajerkoniak?

Ajerkoniak to likier jajeczny, którego oryginalną bazą są żółtka jaj, cukier i koniak. W różnych krajach serwowany jest pod różnymi nazwami na przykład Advoccat, czy Eggnog, serwowany na Boże Narodzenie. Choć to wszystkie te trunki należą do jajecznych likierów, różnią się od siebie rodzajem alkoholu lub poszczególnymi składnikami. Oryginalny ajerkoniak został stworzony w Holandii, ale w przeciwieństwie do  wersji popularnej w polskiej kuchni, przygotowywany jest na bazie koniaku lub brandy, nie spirytusu, czy wódki. Jego wygląd i gęstość uzależniona jest od liczby użytych jaj. Ajerkoniak powinien mieć piękną żółtą barwę, być gęsty, kremowy i delikatnie słodki. Sięgając po niego trzeba wiedzieć, że jest to kaloryczny rodzaj alkoholu. W 100 g ajerkoniaku znajdują się 444 kcal. Na szczęście nie da się go wypić specjalnie dużo na raz, i dlatego traktowany jest raczej jako kuszący deser.

Ajerkoniak - babci, kawowy, z wanilią, z Thermomixu

Fot. iStock

Do czego zastosować ajerkoniak?

Ajerkoniak może posłużyć nie tylko jako smaczny alkoholowy napój, ale może stanowić bazę do przygotowania innych smakowych alkoholi, np. z dodatkiem kawy czy karmelu. Można go zastosować jako polewę do lodów, czy dodatek do słodkich wypieków, także jako np. nadzienie do pączków

Przygotowując trunek należy pamiętać o tym, by jajka tuż przed rozbiciem i rozdzieleniem białek i żółtek trzeba dokładnie umyć i sparzyć, by uniknąć ewentualnego ryzyka zakażenia salmonellą. Gotowy likier jajeczny najlepiej przechowywać w lodówce. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że w niskiej temperaturze staje się bardzo gęsty i trzeba go wyciągnąć kilka godzin przed podaniem, by nabrał temperatury pokojowej i stał się bardziej płynny. Warto także przed rozlaniem do kieliszków wstrząsnąć butelką, by trunek nabrał stał się jednolity.

Ajerkoniak — przepis babci 

Ajerkoniak - babci, kawowy, z wanilią, z Thermomixu

Fot. iStock

Ajerkoniak babci — składniki: 

  • 250 ml spirytusu
  • 250 ml niesłodzonego skondensowanego mleka z puszki
  • 5 żółtek
  • 250 dag cukru pudru

Przygotowanie:

Żółtka ubij mikserem razem z cukrem pudrem na jasną, puszystą masę. Może to zająć ok. 5 minut i więcej. Następnie dolej mleko z puszki i miksuj na gładką masę. Na koniec ostrożnie dolej spirytus, wymieszaj, przelej do wyparzonej butelki i wstaw do lodówki.

Ajerkoniak kawowy — przepis

Ajerkoniak kawowy — składniki:

  • 4 żółtka
  • szklanka mleka
  • szklanka spirytusu
  • 2 łyżeczki kawy
  • szklanka cukru

Przygotowanie:

Kawę zaparz w 1/4 szklanki wody. Żółtka zmiksuj z cukrem na gładką masę. Mleko zagotuj i wlej jeszcze gorące do jajek. Na koniec dodaj spirytus i kawę. Wymieszaj dokładnie i przelej do wyparzonych butelek.

Ajerkoniak z wanilią — przepis

Ajerkoniak - babci, kawowy, z wanilią, z Thermomixu

Fot. iStock

Ajerkoniak z wanilią — składniki: 

  • 7 żółtek
  • 500 ml niesłodzonego mleka skondensowanego
  • 1 laska wanilii
  • 1 szklanka cukru
  • 250 ml spirytusu 96%

Przygotowanie:

Laskę wanilii rozetnij wzdłuż, nożem wyskrob nasionka i przełóż je do miski. Dodaj żółtka i cukier, ucieraj mikserem do chwili, aż powstanie jasna, lekka masa. Miksując cały czas stopniowo i ostrożnie wlewaj do żółtek mleko skondensowane, i równie ostrożnie, delikatną stróżką wlej spirytus. Gotowy ajerkoniak przelej do wyparzonych butelek i odstaw do lodówki.

Gotowy trunek można pić po 2-3 dniach, ale najlepiej smakuje, gdy w lodówce postoi przynajmniej tydzień.

Ajerkoniak — przepis na Thermomix 

Osoby korzystające z tego urządzenia kuchennego mogą szybko i wygodnie przyrządzić swój trunek na bazie żółtek.

Fot. iStock

Ajerkoniak na Thermomix — składniki: 

  • 10 żółtek
  • 1,5 kubka cukru
  • 1,5 kubka mleka skondensowanego niesłodzonego
  • 400 ml wódki

Przygotowanie:

Do naczynia miksującego włóż żółtka i cukier — wybierz program 5 minut, obroty na 3, temperatura 65ºC. Po upływie czasu wlej mleko i wódkę, utrzymaj te same ustawienia czasu, obrotów i temperatury przez kolejne 5 minut. Gotowy trunek przelej do dużej butelki lub dwóch półlitrowych.


źródło:  www.hajduczeknaturalnie.pl, www.doradcasmaku.pl,www.przyslijprzepis.pl