Wśród niezbędnych kuchennych sprzętów znajduje się z pewnością patelnia. Trudno wyobrazić sobie bez niej przygotowywanie codziennych posiłków. Aktualnie wybór patelni jest naprawdę spory, stąd pojawić się może pytanie o to, co wybrać dla siebie i na jaki sprzęt postawić. Niesłabnącą popularnością cieszą się klasyczne patelnie stalowe i patelnie aluminiowe pokryte wewnątrz powłoką nieprzywierającą. Jakie są ich zalety i wady?
Zalety patelni stalowej
Patelnia stalowa to swoista klasyka wśród kuchennych akcesoriów. To często wybierany produkt zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych kucharzy. Nie bez powodu. Patelnie stalowe posiadają kilka bardzo praktycznych zalet:
-
są niezwykle trwałe,
-
są odporne na zarysowania,
-
można ich używać na różnych typach kuchenek i w piekarniku, a także myć w zmywarce,
-
są bardzo odporne na korozję,
-
mają atrakcyjny, klasyczny wygląd, który pasuje do wielu kuchennych aranżacji.
Zalety patelni stalowej wynikają przede wszystkim z jakości tworzywa, z jakiego są wykonane. Najlepsze są patelnie produkowane ze stali 18/10, która jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że patelnia stalowa nie wymaga aż takiej ostrożności i delikatności podczas jej używania. Dobrze zahartowana przed pierwszym smażeniem posiłku patelnia posłużyć może przez długie lata. Warto też pamiętać, że takie naczynie nie wymaga dużego płomienia, jak niektóre inne rodzaje patelni.
Co ważne, patelnie ze stali nierdzewnej często mają wielowarstwowe dno, które składa się z warstw różnej jakości stali i dysku aluminiowego lub miedzianego umieszczonego między nimi. Taka konstrukcja pozytywnie wpływa na oszczędzanie energii i równomierne rozprowadzanie ciepła. Dodatkowo naczynie dłużej utrzymuje wysoką temperaturę. Te wytyczne spełniają chociażby patelnie ze stali nierdzewnej marki Zwilling (Dostępne tutaj: https://www.garneczki.pl/marka/zwilling). Mowa tu o serii Sensation, Base, Vitality Pan oraz Twin Choice. Są one wykonane z dwóch rodzajów stali: 18/10 i 18/0.
Wady patelni stalowej
Pierwsze próby smażenia na stalowej patelni wymagają pewnej cierpliwości. Trzeba przede wszystkim obeznać się tym, jaki płomień dla naszej patelni będzie wystarczający, aby nie przypalić jedzenia lub nie spowolnić czasu przygotowania posiłku przez smażenie na zbyt małym ogniu. Patelnie ze stali nierdzewnej są też dość ciężkie. Szczególnie te, które posiadają wielowarstwowe dno. Do smażenia na takiej patelni potrzeba też nieco więcej tłuszczu, co może być istotną informacją dla osób, które ograniczają go w swojej diecie.
Zalety patelni aluminiowej z powłoką non-stick
Podobnie jak w przypadku patelni stalowej, również zalety patelni aluminiowej w dużej mierze zależą od samego tworzywa. W związku z tym należy tu wymienić następujące walory patelni aluminiowej:
-
jest trwała, może służyć długie lata,
-
jest dość lekka,
-
dobrej jakości aluminium jest materiałem odpornym na uszkodzenia,
-
szybko się nagrzewa,
-
można ją używać na różnych typach kuchenek,
-
powłoka nieprzywierająca nie wymaga używania dużej ilości tłuszczu,
-
ryzyko przypalenia się potrawy dzięki powłoce nieprzywierającej jest małe.
Aluminium jest tworzywem, które szybko się nagrzewa. Oznacza to, że oszczędzić można czas poświęcony na gotowanie. Zalety patelni o aluminiowym korpusie i nieprzywierającej powłoce uzależnione są przy tym od tego, z czego ta powłoka jest wykonana. Najlepsze i najtrwalsze są te, które posiadają powłokę tytanową lub kamienną. Patelnia aluminiowa z powłoką non-stick to świetna propozycja dla osób początkujących, które mogą obawiać się, że pierwsze kulinarne próby skończą się przypaleniem potrawy. Takie naczynia do smażenia to dobra opcja dla tych, którzy ograniczają tłuszcz w swojej diecie – wystarczy tylko odrobina, by móc rozpocząć proces smażenia.
Dobrej jakości patelnie aluminiowe o różnych powłokach nieprzywierających posiada w swojej ofercie między innymi holenderska marka Brabantia, która do ich produkcji stosuje dobrej jakości aluminium i wytwarza sprzęt z różnymi rodzajami powłoki. Dodatkowo niektóre patelnie, chociażby te z serii Brabantia Technopro czy Brabantia Tradition, nadają się do mycia w zmywarce.
Wady patelni aluminiowej z powłoką non-stick
W przypadku zastosowania powłoki teflonowej możemy mówić o patelni najmniej odpornej na zarysowania. Wystarczy ostrzejsze narzędzie, żeby uszkodzić powierzchnię, z której wydobywać się mogą potem szkodliwe dla zdrowia substancje. Nie każdą patelnię tego typu można też myć w zmywarce – nie nadają się do tego chociażby patelnie z powłoką kamienną. Ponadto aluminium szybko traci ciepło. Jedzenie przygotowane na patelni aluminiowej nie może zbyt długo czekać na podanie.
Artykuł sponsorowany