Go to content

Zadbaj o zielony, przyjazny świat dla swojego dziecka z Little Steps®2

Zadbaj o zielony, przyjazny świat dla swojego dziecka z Little Steps®2
Fot. Materiały prasowe

Możesz sprawić, by Twoje dziecko dorastało w przyjaznym dla niego świecie i krok po kroku uczyło się, jak szanować przyrodę. Włączając się w akcję Rośnijmy razem wraz z marką Little Steps®2 i Lasami Państwowymi, zatroszczysz się o środowisko przyczyniając się do posadzenia drzewa i dasz dobry przykład swojemu maluchowi.

Skutki zmian klimatycznych są już odczuwane na całym świecie, więc nie powinniśmy biernie się temu przyglądać. Dzięki nasadzeniom drzew każdy z nas może mieć swój udział w ochronie klimatu w Polsce. Czy wiesz, że lasy są naturalnymi pochłaniaczami gazów cieplarnianych? Wszystkie lasy w naszym kraju pochłaniają rocznie ok. 41 mln ton CO2. Pochłanianie CO2 odbywa się przez liście i igły drzew, w chloroplastach. Węgiel atmosferyczny z CO2 jest wiązany i wbudowywany w drewno za sprawą energii słonecznej i wody.

Lasy są jednym z czynników, które gwarantują nam lepszą i zdrowszą przyszłość. To zielone płuca planety, naturalny filtr powietrza pochłaniający szkodliwe pyły i spaliny, bufor chroniący przed hałasem i miejsce do życia dla wielu gatunków organizmów. Jeden hektar lasu równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych. W ciągu doby wytwarza 700 kg tlenu – tyle, ile potrzebuje do oddychania aż 2500 osób. W leśnym powietrzu jest do 70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w mieście i do 1000 razy mniej szkodliwych substancji niż w aglomeracjach przemysłowych.

Nawet jeśli mieszkamy w mieście, każdy z nas ma cząstkę lasu w swoim otoczeniu. Z lasu pochodzą meble, książki a nawet część ubrań. Las daje nam drewno – wspaniały, ekologiczny i odnawialny, surowiec, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie człowieka.

Czas na nowy las

Lasy są naszym wspólnym dobrem, za które jesteśmy odpowiedzialni – teraz i dla następnych pokoleń. Każde drzewo, tak jak człowiek, rodzi się, dorasta, dojrzewa i starzeje się.  Stale odnawiamy lasy. Po to, by dziś zasadzone drzewa mogły w dojrzałym wieku cieszyć naszych następców.

Możesz zatroszczyć się o naturalne zasoby naszej planety i dorastanie swojego dziecka w zielonym otoczeniu, blisko natury. Jeśli przyłączysz się do akcji Rośnijmy Razem z Little Steps®2 i Lasami Państwowymi, zasadzisz symboliczne drzewo dla swojego malucha.

Jak możesz dołączyć do akcji sadzenia drzew?

Jeśli jesteś rodzicem dziecka powyżej 6. miesiąca życia wystarczy, że kupisz dla swojego maluszka karton mleka następnego LITTLE STEPS® 2 lub mleka modyfikowanego LITTLE STEPS® 3, a potem zarejestrujesz paragon na stronie https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/rosnijmyrazem.

Znajdziesz tam mapę Polski z podziałem na trzy części: północną, środkową i południową. Wybierz jedną z nich – to właśnie tam zostanie zasadzone drzewo. Potwierdzi to specjalnie przygotowany certyfikat posadzenia drzewa, który otrzymasz w e-mailu.

Sadzonki młodych drzewek przygotowane do nasadzeń pochodzą ze szkółek leśnych. Pamiętaj, że nie można spacerować wśród upraw leśnych na terenie Lasów Państwowych. Tam, gdzie powstaje las – w uprawach do 4 m – wstęp jest zabroniony.

W ramach akcji promocyjnej przewiduje się zasadzenie 10 000 drzew. Akcja rozpoczyna się 01.04. i trwa do 01.06.2020 roku lub do wcześniejszego wyczerpania limitu drzew. Informacja o wcześniejszym zakończeniu akcji zostanie umieszczona na stronie akcji www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/rosnijmyrazem, a regulamin jest dostępny tutaj.

Wybierz się na spacer do lasu

Gdy przebywacie w lesie, czujecie się rozluźnieni i dotlenieni. Leśne powietrze jest pełne olejków eterycznych, które koją zmysł węchu, udrażniają drogi oddechowe i działają antyseptycznie. Wycieczka z maluchem do lasu to nie tylko okazja do poprawy nastroju i wzmocnienia organizmu. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci troski o rośliny i zwierzęta. Spacerujcie i cieszcie się razem śpiewem ptaków, szelestem liści na wietrze, szumem strumyka. Podglądajcie życie owadów, wąchajcie kwiaty – obserwacja i doświadczanie tajemnic przyrody to najlepszy sposób na naukę ekologii.

W jaki sposób od najmłodszych lat łączyć naukę ekologii z codziennymi aktywnościami, dowiesz się z artykułu Ekologia dla najmłodszych.


Artykuł powstał we współpracy z LITTLE STEPS®2