Go to content

10 sposobów oszczędzania wody. Zacznij świadomie żyć!

10 sposobów oszczędzania wody
Fot. iStock

Światowy Dzień Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, jest świetną okazją, by przyjrzeć się problemowi zmniejszania się zasobów wody na naszej planecie. Skutki kryzysu klimatycznego są coraz bardziej widoczne, a to, w jaki sposób doświadczają ich ludzie w różnych zakątkach świata, można dostrzec w aspektach życia związanych właśnie z wodą. Jednak tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę jak cennym jest ona skarbem.

Co z tą wodą?

Co roku Europejczycy zużywają miliardy metrów sześciennych wody. Nie tylko do picia, ale także przykładowo w rolnictwie czy produkcji. Niedobory wody, ze względu na zmiany klimatyczne zachodzące na całej naszej planecie, są globalnym problemem. Co gorsza, zasoby wodne Polski w porównaniu z innymi krajami europejskimi są małe. Jesteśmy jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie. Statystyczny Polak w ciągu jednego dnia zużywa około 92 litrów wody, jednak jego ślad wodny, czyli woda zużywana bezpośrednio w konsumpcji towarów i usług, wynosi 3900 litrów. Na jednego Polaka przypada rocznie około 1,8 tys. m3 wody, a w okresach suszy jej ilość spada nawet do 1,1 tys. m3. Trzeba powiedzieć wprost – brak wody to jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa światowego. Należy zdać sobie sprawę, że do rosnącego zagrożenia przyczyniają się nie tylko zmiany klimatyczne, ale w głównej mierze działalność człowieka. Z obserwacji naukowców wynika, że powiększająca się liczba ludności i zmiany w środowisku spowodują, że w 2050 roku aż 5 miliardów ludzi nie będzie miało dostępu do czystej wody pitnej. Dlatego oszczędzajmy wodę!

Jak można oszczędzać wodę? 

Po pierwsze — wybierz prysznic zamiast wanny

Wszystkie dane wskazują, że nie ma innego wyjścia niż oszczędzanie wody. Wybierz prysznic zamiast wanny! Kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi wodą posiada właściwości relaksujące i odprężające. Zanim jednak nalejesz całą wannę wody, zastanów się ile jej litrów właśnie „marnujesz”. Podczas kąpieli w wannie zużywamy nawet do 180 litrów wody, a podczas 4-minutowego prysznica prawie czterokrotnie mniej, bo niespełna 50 litrów.

Po drugie — zakręć wodę podczas mycia zębów

Banał. A stosujesz? Prawie 20 litrów wody leje się bezmyślnie do ścieków. Pamiętaj, aby za każdym razem kiedy myjesz zęby, po nawilżeniu szczoteczki, zakręć kran.

Po trzecie — napraw cieknący kran

Mimo rosnącej świadomości dotyczącej oszczędzania wody nadal są osoby, które nie zdają sobie sprawy, że cieknący kran przyczynia się do wyciekania kilku, a czasami nawet kilkunastu litrów wody każdego dnia. Te pojedyncze, na pozór niewinne krople, są naprawdę bardzo znaczące i mogą wygenerować straty na poziomie 5 tys. litrów wody rocznie.

Po czwarte — zamontuj nakładki na kran

Specjalna nakładka na kran tzw. perlator, zmniejsza strumień wody. Najtańsze perlatory zmniejszają zużycie wody o 15%, a modele droższe ograniczają wypływ wody o nawet 60%. Dla porównania bateria bez nakładki pozwala na przepływ 13 l/min, a z nią do 5 l/min.

Po piąte – kup zmywarkę

Choć pobór wody w zmywarce różni się w zależności od trybów jej pracy, to średnio podczas jednego, pełnego cyklu zużywamy jej około 25 litrów. Zmywając ręcznie taką samą ilość naczyń zużywamy jej nawet czterokrotnie więcej. Tak – czterokrotnie! Kupując zmywarkę, warto wybrać model z program ECO, który pozwala na jeszcze mniejszy pobór wody w trakcie jednego cyklu.

Po szóste – wypełnij pralkę do pełna

Choć nowoczesne urządzenia potrafią dopasować zużycie wody do ilości prania, to pranie dwóch par spodni na pewno nie jest rozsądnym pomysłem. Nastawiaj pranie, gdy pralka jest solidnie wypełniona brudnymi ubraniami!

Po siódme – zbieraj deszczówkę w ogrodzie

Oszczędzanie wody nie jest trudne, a jednym ze sposobów jest zbieranie deszczówki. Podczas 10-minutowego opadu deszczu, z dachu o powierzchni 120 m2 można zebrać nawet około 180 litrów wody! Najłatwiej jest zbierać deszczówkę z dachu pokrytego blacho-dachówką lub dachówką. W ten sposób można zabrać nawet 90% opadającego deszczu. Jak wykorzystać deszczówkę? Podlewają nią rośliny w ogrodzie.

Po ósme — nie traktuj toalety jak kosza

Przyznaj szczerze, ile razy zdarzyło ci się – zupełnie nieświadomie – zużyty wacik czy chusteczkę higieniczną wrzucać do toalety i spuścić wodę? Następnym razem wyrzuć je do kosza, do którego na pewno nie masz daleko.

Po dziewiąte – wykorzystuj wodę z suszarki

Suszarka do ubrań stała się jednym z popularniejszych sprzętów AGD ostatnich lat. Z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników, a szczęśliwi jej posiadacze, nie wyobrażają sobie już bez niej życia. Wodę uzyskaną po skończonym suszeniu w suszarce bębnowej wykorzystaj ponownie, chociażby wlewając ją do żelazka podczas prasowania.

Po dziesiąte — ucz dziecka szacunku do wody

Już od najmłodszych lat należy uczyć dzieci oszczędzania wody. Wprowadzaj nawyki, które sam stosujesz codziennie. Woda nie służy do bezmyślnego lania, jest czymś bardzo cennym, a z roku na rok jej deficyt na świecie – odczuwalny.