Dom i wnętrze Zwierzęta

Rasy kotów domowych – lista najbardziej popularnych

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 kwietnia 2020
Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików
Fot. iStock
 

Rasy kotów to temat zaprzątający głowy tym, którzy pragną zaopiekować się kotem. W końcu wybór pupila nie powinien być dyktowany impulsem, ale świadomością potrzeb każdej rasy kotów, oraz własnych możliwości. Ktoś, kto nie ma wiele czasu, może nie być zadowolony z konieczności wyczesywania długiego futra, natomiast miłośnik ciszy może być zaskoczony, że wybrana przez niego rasa wyjątkowo dużo i donośnie wokalizuje.

Najpopularniejsze rasy kotów domowych 

Rasy kotów domowych to temat niełatwy do zgłębienia, ponieważ jest ich sporo. Międzynarodowa Federacja Felinoloogiczna (FFIFe), zrzeszająca organizacje hodowców kotów rasowych z Europy, Azji i Ameryki Południowej uznaje około pięćdziesięciu ras. Są także inne organizacje, które uznają blisko 80 ras kotów, więc ich mnogość może powodować zawroty głowy. Prezentujemy najpopularniejsze rasy kotów domowych, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.

Kot brytyjski krótkowłosy

Kota brytyjskiego krótkowłosego zaliczamy do rasy kotów domowych nadających się do domu z dziećmi. Jest on zdecydowanie spokojny, zrównoważony i cierpliwy oraz wesoły. Bardzo chętne się bawi i nie potrzebuje do tego towarzystwa. Kiedy jest młodym kociakiem, jest raczej energiczny, ale wraz z upływem czasu staje się bardziej stateczny i spokojny. Lubi być głaskany, ale nie przepada za tarmoszeniem i noszeniem na rękach. Nie jest również hałaśliwy – najczęściej, jeśli już, to upomina się jedynie o głaskanie i pełną miseczkę.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock/kot brytyjski krótkowłosy

Kot perski szylkretowy

Kot perski szylkretowy należy do rasy kotów domowych, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jego charakterystyczny wygląd przywołuje skojarzenia z dumą i dostojnością. Kot perski szylkretowy jest łagodny, zrównoważony, szybko zżywa się z właścicielem. To typowy domator, który nie nadaje się na kota wychodzącego. Jest towarzyski i niekonfliktowy, odnajdzie się w towarzystwie innych zwierząt i dzieci, o ile nie są zbyt natarczywe. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę konieczność pielęgnacji sierści, która ma tendencję do filcowania się i zbijania w kołtuny.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock/Kot perski szylkretowy

Kot syberyjski 

Śmiało można go zaliczyć do rasy kotów domowych o największych gabarytach. Kot syberyjski cieszy oko nie tylko wielkością, ale i i imponującym futrem. Uwielbia kontakt z człowiekiem, ale na własnych zasadach – decyduje o tym, czy ma ochotę na głaskanie, czy woli przyglądać się człowiekowi z dalszej odległości. Jest bardzo towarzyski, choć nie lubi spoufalania się. Właściciele kotów syberyjskich często podkreślają, że są one jak psy, które chodzą za człowiekiem krok w krok. Jest zdecydowanie „charakterny”, zachował w genach pierwiastek dzikiej natury, choć od wielu lat reprezentuje rasy kotów domowych. Uwielbia ruch, wspinaczkę i dynamiczną zabawę, dlatego powinien mieć miejsce do szaleństw – wysoko zawieszone półki, kocie place zabaw, na których będzie mógł spożytkować energię.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock/Kot syberyjski 

Kot syjamski 

Syjamy to przedstawiciele rasy kotów domowych, które są dość specyficzne. Ich egzotyczna uroda idzie w parze ze zdecydowanym charakterem. Koty syjamskie głośno domagają się tego, na czym im zależy. Są temperamentne i bardzo żywiołowe, uwielbiają zabawę, a po niej wylegiwanie się na kolanach właściciela. Koty syjamskie bywają bardzo uczuciowe, wręcz zaborcze wobec tego, kogo wybrali na towarzysza. To wyjątkowe gaduły, które uwielbiają zwracać swoim głosem pożądaną uwagę. Osobom, które szukają cicho mruczących towarzyszy, natężenie dźwięków wydawanych przez koty syjamskie, może przeszkadzać.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock/Kot syjamski 

Kot bengalski 

Koty bengalskie to rasy kotów domowych dla osób gotowych na wyzwania. Kot bengalski jest krzyżówką kota dzikiego i domowego, dlatego jest bardzo temperamentny i energiczny. Ma w sobie pierwiastek dzikości i potrzebuje pracy z człowiekiem oraz dobrze przeprowadzonej socjalizacji, by żyć w zgodzie w domu. Jest towarzyski, ale niezależny i raczej trzymający się na dystans. Potrzebuje przestrzeni, spacerów, aktywności oraz urozmaiconych zabaw, w innym przypadku może powodować w domu szkody.

Fot. iStock/Kot bengalski 

Maine Coon

Main Coon to przedstawiciel rasy kotów domowych, które odnajdą się w domu ze starszymi dziećmi i seniorami. Jest nieagresywny, rodzinny, uczuciowy i bardzo inteligentny. Uwielbia pieszczoty i źle się czuje pozostawiony w samotności. Koty tej rasy chętnie uczą się sztuczek takich jak aportowanie. Maine Coon ze względu na swoją masę potrzebuje wysokiego i stabilnego drapaka, na którym będzie mógł ścierać pazury. Jest zwinny, wykazuje instynkt łowiecki i lubi poznawać okolicę. Nie brakuje mu energii, więc należy mu zapewnić w domu rozrywkę, a poza domem np. spacery na smyczy.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock/Maine Coon

Kot abisyński

To przedstawiciele rasy kotów domowych, które nie odnajdą się w domu osób bardzo spokojnych i statecznych. Koty abisyńskie są ciągle aktywne, bardzo skoczne, chętne do zabaw i biegania. Potrzebuje ogromnej dawki ruchu, bo bez tego szuka sobie innego sposobu wyładowania energii na firankach lub meblach. Wymaga poświecenia mu dużej ilości uwagi i czułości. Ma zdecydowany, dominujący charakter, więc jeśli w domu przebywają inne zwierzęta, kot abisyński z pewnością będzie dążył do ich podporządkowania.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock/Kot abisyński

Kot rosyjski niebieski krótkowłosy

Kot rosyjski to koci arystokrata o niezwykłym wdzięku. To typowy domator, który źle znosi brak towarzystwa, doskonale dogaduje się także z innymi kotami czy nawet psami. To idealny przyjaciel rodziny, do której przywiązuje się bardzo silnie. Jest cichy, łagodny, delikatny w ruchach, ale jednocześnie żywiołowy i wesoły. Ceni sobie możliwość spokojnego wypoczynku, nie jest zainteresowany wywracaniem domu do góry nogami, o ile ma zapewnioną odpowiednią ilość zabawy i nie zostaje sam w domu na długie godziny.

Fot. iStock/Kot rosyjski niebieski krótkowłosy

Ragdoll

Nazwa Ragdoll została zaczerpnięta z języka angielskiego, w którym oznacza szmacianą lalkę. Wynika to z faktu, że ten kot wzięty na ręce totalnie się relaksuje i bezwładnie zwisa, jak wspomniana lalka. Ragdoll jest przyjacielski,  zrównoważony, niekonfliktowy i uczuciowy, fatalnie znosi samotność. Rasy kotów domowych takich jak Ragdoll to idealni kandydaci na koty rodzinne. Jest wierny właścicielowi, z którym mocno się zżywa, a wobec dzieci i innych zwierząt jest pozytywnie nastawiony. Ragdolle słyną ze swojej cierpliwości i chęci do zabawy, co zostaje mu przez całe życie.

Fot. iStock/Ragdoll

Rasy kotów dla alergików

Osobnym tematem, który często pojawia się u osób poszukujących kota, są rasy kotów domowych dla alergików. Alergia, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci bywa bardzo dokuczliwa, a kocia sierść jest silnie alergizująca. Najpoważniejszym alergenem występującym u kotów jest białko Fel d 1, którego najwięcej jest w  ślinie. Ponieważ koty liżą sierść dbając o higienę, przenoszą na nią alergen, który z kolei dostaje się na skórę właściciela. Unosi się także w powietrzu, wywołując objawy ze strony układu oddechowego. Z tego powodu warto poznać rasy kotów domowych dla alergików i zmniejszyć ryzyko alergicznego kataru, kaszlu czy łzawienia oczu.

Rasy kotów domowych, rasy kotów dla alergików

Fot. iStock

Rasy kotów dla alergików:

 • kot syberyjski
 • syjamski,
 • balijski,
 • kot jawajski,
 • kot abisyński,
 • orientalny krótkowłosy,
 • sfinks,
 • Devon Rex,
 • Cornish Rex.

Jakiego ostatecznie kota wybrać? Takiego, z którym sobie poradzimy i który cechami rasy będzie „pasował” do stylu życia. Warto pokreślić tylko jedno – niezależnie od tego, czy  – czy to będzie kociak „dachowiec” ze schroniska, czy rasowy z nagradzanej hodowli, kochajmy je tak samo.


źródło:  www.koty.pl ,stronazdrowia.pl 

Dom i wnętrze Zwierzęta

12 sygnałów, że jesteś blisko załamania nerwowego

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 kwietnia 2020
Fot. iStock / © Larisa Lofitskaya
 

Załamanie nerwowe to stan wyjątkowo niebezpieczny, poprzedzony jakimś obciążającym psychicznie wydarzeniem, długotrwałym stresem lub uczuciem wyczerpującego niepokoju. Nie pojawia się „ot tak” i można go uniknąć, jeśli tylko wyłapiemy pewne sygnały nieco wcześniej i wcześniej podejmiemy niezbędne kroki, by sobie pomóc. Ten artykuł ma na celu pomóc ci zrozumieć, czy ty lub bliska ci osoba nie znajdujecie się na skraju załamania nerwowego.

Załamanie nerwowe” jest dość mglistym terminem, ale zwykle odnosi się do kogoś, kto osiąga punkt krytyczny jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne. Kulminacją może być utrata przytomności, udar mózgu, zawał serca lub po prostu uczucie, że już dłużej „tak nie wytrzymasz”. Nie kontrolujesz już emocji, nie kontrolujesz tego, co dzieje się wokół.

W codzienności osoby na kraju załamania nerwowego:

1. Nie ma momentów wyciszenia

Czujesz się, jakbyś pędził od jednej aktywności do drugiej,  bez możliwości odpoczynku, złapania oddechu. Żyjesz z dnia na dzień, nie pamiętasz kiedy ostatnio odpoczywałeś.

2. Normalne życie wydaje się niemożliwe do „ogarnięcia”

Najprostsze rzeczy, takie jak wybór płatków śniadaniowych lub rozładowywanie zmywarki wydają się trudne. Może to iść w parze z brakiem koncentracji i skupienia.

3. Następuje wycofanie społecznie

Czujesz się przytłoczony i chcesz uniknąć dalszej stymulacji lub czegokolwiek, co wiąże się z podejmowaniem przez ciebie inicjatywy. Może nie chcesz też, żeby inni wiedzieli, jak się czujesz.

4. Występuje bezsenność

Ciało metabolizuje hormony stresu podczas snu, więc bezsenność uniemożliwia „zresetowanie” poziomu stresu.

5. Pojawiają się ucieczki w fantazjowanie

Wpadłeś w cykl myślenia, że ​​to wszystko, co się dzieje wokół, to zbyt wiele aby sobie z tym poradzić, i potrzebujesz to przerwać. Jednocześnie inna część twojego mózgu mówi ci: „Muszę w to brnąć, nie mogę się poddać, jeśli tylko postaram się mocniej, uda mi się”. Nie potrafisz realnie ocenić sytuacji.

6. Zdarzają się ataki paniki

Długotrwałe uczucie niepokoju może prowadzić do przytłaczających napadów lęku, niekontrolowanej paniki, kiedy „po omacku szukasz ujścia dla emocji”.

7. Ekstremalne wahania nastroju

W jednej chwili czujesz się dobrze, a potem byle błahostka uruchamia w tobie wściekłość i agresję. Trudno cię zrozumieć, „dogonić” w tych ciągłych zmianach. Poza tym, sam nie wiesz o co ci chodzi.

8. Zachowania impulsywne

Może to być nadużywanie narkotyków lub alkoholu, ale także sposób, w jaki traktujesz ludzi wokół ciebie oraz swoje obowiązki.

9. Poczucie, że „jest się porażką”

Na pewnym poziomie możesz wiedzieć, że to nie twoja wina, ale emocjonalnie czujesz, że zawiodłeś. Wybierasz negatywne podejście, negujesz wszystkie swoje sukcesy. Nienawidzisz się.

10. Utrata nadziei

Możesz doświadczyć myśli samobójczych lub po prostu czuć się bezradnym. Wierzysz, że nic nie zmieni się na lepsze.

11. Otępienie

Niektórzy ludzie na granicy załamania mówią, że nie odczuwają emocji. Możesz przestać dbać o swój wygląd, stracić zainteresowanie czynnościami, które lubiłeś, i odizolować się od rodziny i przyjaciół. Wszystko jest ci obojętne.

12. Poczucie izolacji psychicznej

Masz poczucie, że musisz sam poradzić sobie ze wszystkimi swoimi problemami.

Zdrowa osoba od czasu do czasu (lub nawet codziennie) odczuwa stres i niepokój, ale potrafi opanować rosnącą presję. Osoba na skraju załamania nie ma już nad sobą kontroli. To bardzo niebezpieczny stan, szczególnie teraz, gdy dostęp do pomocy terapeuty jest bardzo ograniczony. Dbajmy o siebie i bliskich. Jeśli zauważysz niepokojące sygnały, natychmiast szukaj pomocy wśród zaufanych osób oraz specjalistów.


Dom i wnętrze Zwierzęta

Przepis na Wielkanocny Mazurek (dla leniwych)

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 kwietnia 2020
Wielkanocny mazurek przepis
Fot. iStock

Przepis na Mazurek wielkanocny (dla leniwych), czyli najbardziej efektowne i najprostsze wielkanocne ciasto świata! Za tradycyjnym i pięknym mazurkiem kryje się kruche ciasto i masa kajmakowa. No i oczywiście duuuużo pysznych bakalii.

Specjalnie dla was, zgodnie z obietnicą, mazurek dla leniwych, czyli prosty przepis na ciasto i sprawdzona, gotowa masa krówkowa (kajmakowa, czekoladowa i każda inna ulubiona) – w tym roku nasze ciasto będzie nas relaksować, gdy będziemy podjadać migdały i układać z nich dekorację na górze. Do dzieła!

Mazurek wielkanocny – przepis

Przepis na kruche ciasto

Czyli nasz spód mazurka.

Składniki:

 • 40 dkg mąki pszennej
 • 15 dkg cukru pudru
 • 20 dkg masła (można użyć masła roślinnego do pieczenia, ale z tym”prawdziwym” smak jest niepowtarzalny, zaszalejcie)
 • 4 żółtka

Tak, to wszystko. Wyrabiamy w misce. Najlepiej przed rozwałkowanie wstawić ciasto na 15-20 min do lodówki, nie będzie się przyklejało do blachy.

Ciasto rozkładamy na posmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, aby urosło równomiernie warto nakłuwać je gęsto widelcem. Grubość ciasta nie powinna przekraczać ok. 1 cm, tym razem ciasto będzie tylko dodatkiem niezbędnym do zaserwowania pyszności na górze 😉 . Gdy ciasto jest już rozwałkowane na brzegach formujemy obramowanie (można pokusić się o artystyczne plecionki lub przygnieść ciasto do brzegu blaszki).

Wskazówka:

Aby ciasto wyrosło równe i piękne jak z obrazka, ponakłuwaj je widelcem! Jak na poniższym zdjęciu:

Przepis na kruche ciasto

Fot. iStock

Pieczemy ok 15-20 min w temperaturze 175-180 stopni Celsjusza – aż do zrumienia ciasta.

mazurek z kajmakiem

Dobra wiadomość – możesz zamrozić część ciasta i gdy najdzie cię ochota na maślane ciastka wykorzystać już gotowe!

Możesz również skorzystać z wersji bardzo, bardzo dla leniwych i kupić zwykłe ciasto kruche w sklepie za ok 6-10 zł, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na podjadanie bakalii 🙂 .

Po upieczeniu czekamy aż ciasto wystygnie, wyciągamy je z blaszki.

Mazurek wielkanocny z kajmakiem

Na górę nakładamy naszą ulubioną masę kajmakową. Możecie kupić je praktycznie w każdym sklepie.

Potem już wystarczy zacząć dekorowanie – czyli najprzyjemniejszą część pieczenia. Wystarczy odrobina wyobraźni. Pamiętajcie, że najpiękniejsze bazie i kwiaty robi się z płatków migdałowych :). Zobaczcie kilka dekoracyjnych pomysłów.

Mazurek wielkanocny – jak dekorować?

1. Użyj masy kajmakowej i udekoruj mazurka bakaliami.

 

Mazurek Wielkanocny przepis, mazurek z kajmakiem

Mazurek Wielkanocny przepis, mazurek z kajmakiem / Fot. iStock

2. Możesz ułożyć z nich piękne wzory. Użyj polewy lub ulubionych dodatków.

Mazurek Wielkanocny przepisy

Fot. iStock

3. Możesz udekorować mazurka czekoladą lub innymi słodyczami, a nawet suszonych czy kandyzowanych owoców.

Mazurek z kajmakiem

Fot. iStock

mazurek z kajmakiem

Fot. iStock

4. Masę kajmakową możesz zastąpić klasyczny lukrem lub polewą albo masą do przekładania wafli.  Za dekorację mogą posłużyć cukrowe jajeczka

Fot. iStock

Fot. iStock

FB/ohmepl

 


Zobacz także

Jednoosobowy materac 80×200 – kiedy warto sięgnąć po taki rozmiar?

Najpiękniejsze kwiaty na balkon. Jakie wybrać? Zapytałam o to kwiaciarki

Oczyszczacz powietrza – luksus czy konieczność?