Oprócz ciszy i spokoju, w produktywnej pracy może pomóc kilka aranżacyjnych rozwiązań. Zobacz, o czym pamiętać przy urządzaniu wygodnego miejsce do nauki i pracy dla siebie lub swojego dziecka.
Kącik do nauki dla najmłodszych
Najważniejsze elementy naukowego kącika Twojej pociechy to oczywiście biurko i krzesło. Nie kupuj gotowych zestawów – lepiej będzie samodzielnie wybrać blat i podstawę (oraz – koniecznie! – szuflady), dopasowując ich rozmiar nie tylko do wzrostu dziecka, ale również wymiarów pokoju. By zapewnić uczniowi swobodę pracy, biurko powinno mieć minimum 75 cm szerokości i 50 cm głębokości. Dopasuj do niego krzesło (najlepiej z regulowaną wysokością), na którym stopy dziecka będą swobodnie opierać się o podłogę. Dla najmniejszych konieczny może być zakup podnóżka.
W miarę możliwości stanowisko pracy w pokoju dziecięcym ustaw w taki sposób, by dziecko nie siedziało plecami do drzwi ani twarzą do ściany lub okna. Krótko mówiąc: najlepiej urządzić mu pokój małego prezesa, z biurkiem blisko okna i widokiem na cały pokój. Taka aranżacja korzystnie wpłynie na koncentrację małego ucznia lub uczennicy.
Jeśli nie dysponujesz odpowiednią przestrzenią, miejsce pracy możesz również urządzić przy ścianie – najlepiej w rogu pokoju, niedaleko okna. Musisz jednak zadbać o to, by znalazły się na niej rzeczy, które będą przyciągać dziecko do jego kącika, np. półki z książkami i kilkoma zabawkami, plakat z ulubioną bajką lub tablica korkowa z planem lekcji i najważniejszymi słówkami na angielski.
Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego oświetlenia. Do nauki najlepsze będzie światło o temperaturze w zakresie 3500-4100 K i współczynniku oddawania barw (CRI) na poziomie minimum 70 jednostek. Ustawienie lampy będzie zależeć od ręki, którą pisze Twoje dziecko. Praworęcznym powinna świecić z lewej strony, a leworęcznym – z prawej. Jeśli na biurku nie będzie wystarczająco dużo miejsca na klasyczną lampkę, pomyśl nad lampą stojącą lub zaciskową.
Na sam koniec najcenniejsza rada: spróbuj zaangażować swoje dziecko w tworzenie kącika do pracy. To w końcu jego miejsce, dlatego pozwól mu wybrać niektóre elementy (np. lampę czy plakat) – dzięki temu na pewno chętniej będzie tu przesiadywać, częściej sięgając po książki i zeszyty. Daj szansę nawet najbardziej szalonym pomysłom i pamiętaj, że potrzeby i upodobania będą zmieniać się wraz z wiekiem.
Studia, czyli walka o koncentrację
Powyższe wskazówki dotyczące ergonomii, oświetlenia i komfortu śmiało można zastosować również przy urządzaniu miejsca nauki podczas studiów. Oczywiście konieczne będzie większe biurko – by zdołało pomieścić laptopa, książki oraz kserówki i notatki.
Stworzenie wygodnego kącika może być niemałym wyzwaniem zwłaszcza wtedy, gdy musimy dopasować się do warunków w wynajmowanym pokoju lub akademiku. Nauce i skupieniu nie zawsze sprzyja również życie pod jednym dachem ze współlokatorem. Warto więc zadbać o to, by wszystko było pod ręką. Niezbędne będzie obrotowe krzesło o odpowiedniej wysokości i twardości (zdrowy kręgosłup do postawa nawet podczas najcięższej sesji!) oraz regał, na którym umieścisz wszystkie niezbędne pomoce. Zastanów się, czy nie warto będzie ustawić go w taki sposób, by odgradzał Twój naukowy kącik od reszty pomieszczenia.
Studencka rzeczywistość często sprawia, że o cichy kąt do nauki bywa trudno. Skuteczniej niż aranżacyjne triki pomóc mogą… dobre słuchawki o zamkniętej konstrukcji, skutecznie wytłumiające odgłosy otoczenia. Jeśli jednak nawet spokojna muzyka przeszkadza Ci się skoncentrować, w poszukiwaniu ciszy zawsze możesz udać się do biblioteki lub czytelni.
Aranżacja domowego gabinetu
Wygodny azyl, w którym nic nie zaburza skupienia jest szczególnie ważny, jeśli pracujesz w domu. O czym pamiętać przy aranżacji własnego gabinetu?
Jeśli chcemy przeznaczyć na niego całe osobne pomieszczenie, oprócz obowiązkowego zestawu biurko + fotel zaprośmy do niego meble, które pomogą stworzyć atmosferę pracy. Gabinet to idealne miejsce na domową biblioteczkę, a także wygodny fotel lub kanapę, na który na pewno chętnie wskoczysz, gdy zmęczy Cię siedzenie w jednej pozycji. Przyda się również kilka roślin, które pomogą przełamać surowy charakter pomieszczenia.
Urządzając swój pokój do pracy, dobrze zastanów się nad doborem kolorów. Postaw na neutralne barwy na ścianach: beż, biel lub subtelną szarość. Unikaj wyrazistych czerwieni, pomarańczy czy fioletów – będą Cię tylko niepotrzebnie rozpraszać. Brak kolorów możesz sobie zrekompensować plakatem, obrazem lub zdjęciem, które w takim otoczeniu na pewno będzie się prezentować wyjątkowo efektownie.
Gdy nie dysponujesz osobnym pokojem na gabinet, miejsce do pracy możesz zaaranżować również w pokoju dziennym (odradzamy sypialnię – łóżko to naprawdę potężny magnes…). By oddzielić się od innych domowników możesz skorzystać z wspominanej już sztuczki z ustawieniem regału lub kanapy. Pamiętaj jednak, by ustawić biurko w taki sposób, by nie widzieć telewizora. Zamiast niego możesz również pomyśleć o stole, z którym w razie potrzeby szybko zamienisz swój mały gabinet w jadalnię.
O autorce:
Katarzyna Lasocka – pasjonatka pięknych wnętrz i redaktorka bloga Morizon.