Go to content

Starzec Rowleya – niczym sznur zwisających pereł. Jak dbać o tę zjawiskową roślinę?

Starzec Rowleya
Fot. iStock

Starzec Rowleya to roślina doniczkowa, obok której nie da się przejść obojętnie. Przez Anglików określany jest mianem sznura pereł, ze względu na specyficzny kształt pędów i liści. Aby wyglądał pięknie, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, gdyż rzadko wybacza błędy. Jak zadbać o to, by starzec Rowleya prezentował się zjawiskowo?

Starzec Rowleya — roślina o niezwykłym wyglądzie 

Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) jest rośliną doniczkową należącą do rodziny astrowatych. Wywodzi się on z terenów Południowej  Afryki. Jest to roślina o charakterystycznym wyglądzie, który mocno kojarzy się ze sznurem pereł. A wszystko za sprawą długich (nawet do 90-100 cm) cienkich pędów, które płożą się lub zwisają. Na pędach pojawiają się zielone liście przybierające kształt okrągłych, kulek wielkości ziaren grochu, z niewielkim czubkiem. Przez ich środek przebiega jasny pasek, który pełni ważną dla starca rolę. Umożliwia on wchłanianie przez roślinę większej ilości światła, ponieważ listki mają ograniczoną powierzchnię.

Starzec Rowleya

Fot. iStock/Starzec  

Pędy, dzięki kulistym liściom, wyglądają ciekawie, gdyż przypominają zielone sznury korali. Poza tym roślina przy odpowiedniej pielęgnacji może zakwitnąć małymi białawymi kwiatkami o delikatnym zapachu kojarzącym się z cynamonem.

Starzec to roślina doniczkowa o niezwykłej urodzie. By mogła zachwycać potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Ze względu na pędy starzec Rowleya doskonale prezentuje jako roślina zwisająca. Warto ustawić doniczkę na wysoko ustawionej półce ściennej, lub znaleźć miejsce w wiszącej doniczce, aby pędy prezentowały się w całej krasie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w razie konieczności starca posadzić w zwykłej donicy. Warto wtedy zabrać o to, by pędy tworzyły zielony kopczyk. Starzec Rowleya doskonale spełni zadanie jako roślina uzupełniająca kompozycje tworzone przez inne doniczkowe kwiaty.

Pielęgnacja starca Rowleya

Starzec wymaga uważnej pielęgnacji i nie należy do roślin tolerujących błędy popełniane w tej materii.

Starzec Rowleya

Fot. iStock/Starzec Rowleya

Stanowisko dla starca Rowleya

Starzec doskonale będzie się czuł w pomieszczeniu słonecznym i ciepłym, ale chroniony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Nadmiar słońca grozi poparzeniami delikatnych listków. W ciepłe miesiące starcowi będzie odpowiadała temperatura pokojowa (20-25 stopni Celsjusza), natomiast zimą posłuży mu nieco chłodniejsze otoczenie (13-16 stopni Celsjusza). Ważne, by starcowi nie brakowało światła. Jednak gdy tylko wiosną słońce zacznie mocniej operować, trzeba go okna odsunąć, tak aby przyzwyczaił się do intensywniejszego słońca. Należy uważać także w drugą stronę — starzec Rowleya nie znosi cienia. Gdy brakuje mu słońca, pędy tają się dłuższe, a listki o wiele mniejsze.

Podłoże dla starca Rowleya

Starzec Rowleya potrzebuje podłoża przepuszczalnego i jednocześnie dość zasobnego. Aby takie mu zapewnić, można wymieszać ziemię do kaktusów z garścią odkwaszonego torfu lub ziemią kompostową, do tego dodać dodajemy wermikulit lub żwir marmurowy (jako ⅓ objętości  podłoża). Starzec Rowleya lubi nawożenie płynnym nawozem dla sukulentów i kaktusów. Powinno być ono oszczędne, w ilości dwa razy mniejszej niż informuje zalecenie producenta. Nawozić należy wiosną i latem, raz na dwa tygodnie.

Starzec Rowleya

Fot. iStock/Starzec  

Starzec Rowleya — podlewanie

Podlewanie tej oryginalnej rośliny powinno być oszczędnie, ze względu na to, że jako sukulent gromadzi zapas wody. O wiele bardziej szkodzi mu przelanie, niż przesuszenie. Aby odpowiednio podlać starca, warto poczekać aż ziemia w doniczce przeschnie. Zalewanie korzeni starca poskutkuje szybkim ich gniciem i utratą liści. Jeśli chodzi o liście, to nie zaszkodzi im ostrożne zraszanie odstałą wodą. Zimą podlewanie należy ograniczyć.

Starzec Rowleya — przesadzanie

Po zakupie starca Rowleya warto pomyśleć o przesadzeniu go do nowej doniczki. Rośliny zakupione w marketach bardzo często są podlewane nadmierne i korzenie zaczynają w niedługim czasie gnić. Jeśli faktycznie roślina stała w wodzie, trzeba obejrzeć korzenie i na kilka dni odłożyć roślinę bez żadnej osłonki na papierowy ręcznik, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Następni wystarczy otrząsnąć resztki starego podłoża i przesadzić starca do odpowiednio przygotowanej doniczki. Uwaga przy tym na korzonki! Są one bardzo delikatne, więc trzeba szczególnie uważać, by nie uszkodzić ich przy wyciąganiu rośliny z dotychczasowej doniczki.

Poza tym Starzec Rowleya powinien być przesadzany co 2-3 lata, w okresie od wiosny do jesieni. Po 6 tygodniach od przesadzenia rośliny można wznowić jej zasilanie nawozem.

Starzec

Fot. iStock/Starzec 

Starzec Rowleya — rozmnażanie 

Starzec Rowleya nie stwarza problemu z rozmnażaniem. Wystarczy jego pędy ułożyć tak, aby stykały się z podłożem. W ten sposób ukorzenią się samoistnie. Można również odciąć kawałek pędu i ukorzenić go w wodzie lub wilgotnym podłożu.

Trująca roślina

Podziwiając urodę tej rośliny należy pamiętać, że starzec Rowleya jest trujący, dlatego należy go trzymać z dala od dzieci i zwierząt domowych. W przypadku spożycia przez ludzi może pojawić się biegunka lub wymioty. Kontakt soku rośliny ze skórą może powodować  podrażnienie lub wysypkę. W przypadku spożycia części rośliny przez zwierzę może dojść do ślinotoku, wymiotów, biegunki.

FB/ohmepl


źródło: www.homebook.pl