Go to content

Sposoby na upał na poddaszu – poznaj zalety markizy na okna dachowe

Markizy w oknach na nowoczesnym poddaszu
Fot. Materiały prasowe

Upały dają nam się we znaki już od kilku lat. Na wysokie temperatury w szczególności jest narażone poddasze – okna dachowe gwarantują bowiem sporą ilość światła, ale co za tym idzie – także silne nagrzewanie pomieszczeń przez promienie słoneczne. Skutecznym sposobem na upał na poddaszu jest więc częściowe zablokowanie wpadającego światła. W tym zadaniu pomogą Ci markizy na okna dachowe, które ograniczą dostęp ciepła do wnętrza aż do 76%, a jednocześnie pozwolą Ci się cieszyć nieograniczonym widokiem z okna.

Z tekstu dowiesz się:

  • w jaki sposób markizy do okien dachowych obniżają temperaturę na poddaszu,
  • co jeszcze możesz zrobić, aby na Twoim poddaszu panował przyjemny chłód.

Szkodliwy wpływ gorąca odczuwają nie tylko dzieci czy osoby starsze i chore, chociaż oczywiście to dla nich upał jest najbardziej niebezpieczny. Na zdrowego dorosłego człowieka wysokie temperatury (od 35 stopni wzwyż) oddziałują równie negatywnie – skutkują spadkiem ciśnienia, przyspieszeniem tętna, spadkiem aktywności psychoruchowej, a nawet omdleniem. W zbyt gorącym pomieszczeniu nie da się efektywnie pracować, uprawiać sportu, wykonywać obowiązków domowych czy spać.

Gdy temperatury przekraczają 30 stopni, najbezpieczniej jest pozostać w domu. Co jednak zrobić, jeśli w pomieszczeniu też jest dość ciepło? Najlepiej jest chronić wnętrze domu przed wysokimi temperaturami z zewnątrz. Sposoby na upał na poddaszu wyglądają podobnie jak na innych kondygnacjach. Należy jednak pamiętać o specyfice tej przestrzeni i okien dachowych, które bardziej niż okna połaciowe są wystawione na promieniowanie słoneczne. Elementem wyposażenia, które dobrze sobie poradzi z tym problemem, są markizy na okna dachowe.

Markizy w oknach na nowoczesnym poddaszu

Fot. Materiały prasowe

Markiza dachowa – wpuść do wnętrza światło, nie wysokie temperatury!

Markizy firmy VELUX montuje się na zewnątrz, dzięki czemu po rozwinięciu blokują część promieni słonecznych, jeszcze zanim dotrą one do szyby i spowodują jej nagrzanie. Po zwinięciu są całkowicie niewidoczne, więc nie wpływają negatywnie na widok z okna. Co więcej, rozwinięte markizy do okien dachowych również nie zasłaniają widoku ani zbytnio nie zaciemniają wnętrza. Wszystko za sprawą siatkowej tkaniny markizy, która jest przezroczysta i przepuszcza światło.

Spośród dostępnych produktów marki VELUX masz do wyboru następujące rodzaje markizy:

  • markiza zewnętrzna obsługiwana manualnie – najprostszy rodzaj markizy, do samodzielnego zasłonięcia i odsłonięcia; jej obsługa nie wymaga wielkiego wysiłku – wystarczy otworzyć okno, obrócić je o 180° i pociągnąć za uchwyt,
  • markiza zewnętrzna zasilana elektrycznie – gwarantuje znacznie wygodniejszą obsługę (za pomocą przycisku naściennego lub aplikacji mobilnej VELUX ACTIVE), warunkiem jest posiadanie okien dachowych z doprowadzonymi do nich przewodami elektrycznymi,
  • markiza zewnętrzna zasilana solarnie – to świetne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na zdalnej obsłudze markizy, ale nie chcesz przeprowadzać remontu i doprowadzać kabli do okna; wystarczy zamontować silnik zasilany solarnie (czyli ekologicznie!).

Markizy manualne to dobre rozwiązanie do okien dachowych, do których masz swobodny dostęp. Jeśli jednak okien jest dużo lub znajdują się poza Twoim zasięgiem, markizy sterowane zdalnie znacząco ułatwią Ci życie – błyskawicznie i bez wysiłku zasłonisz je lub odsłonisz w całym pomieszczeniu.

Do ochrony wnętrza przed promieniowaniem słonecznym możesz zastosować również inne produkty VELUX – rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Roleta zewnętrzna blokuje aż 94% ciepła i gwarantuje całkowite zaciemnienie wnętrza (np. gdy chcesz uciąć sobie drzemkę za dnia lub gdy nocne światła nie pozwalają Ci zasnąć). Rolety wewnętrzne występują z kolei w wielu wersjach, również z materiałów, które w różnym stopniu rozpraszają światło – możesz więc wybrać ten model, który najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Markizy w oknach na nowoczesnym poddaszu

Fot. Materiały prasowe

Co oprócz markiz na okno dachowe? Inne sposoby na upał na poddaszu

Ochrona okna i pomieszczenia przed nagrzewaniem pasywnym to jedno. Istnieją również inne metody złagodzenia wysokich temperatur na poddaszu. Przestrzegaj pewnych zasad, a w Twoim mieszkaniu z pewnością na stałe zapanuje przyjemny chłód:

  1. Jeśli możesz zainstalować markizy na okna dachowe tylko w paru pomieszczeniach, wybierz sypialnie. To one najczęściej są umieszczone na poddaszu, a to właśnie od dobrej jakości snu jest uzależnione, jak wydajni i wypoczęci będziemy w nadchodzącym dniu. Warto wiedzieć, że według badania „Barometr zdrowych domów” aż 59% respondentów jako przyczynę niewyspania wskazało letnie upały.
  2. Nie wietrz mieszkania za dnia, a dopiero wieczorem, gdy powietrze jest chłodniejsze. Wymianę powietrza bez konieczności otwierania okien zapewnią Ci nawiewniki okienne.
  3. Pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu. 2 l wody dziennie w czasie upałów to absolutne minimum!
  4. Jeśli upał bardzo Ci doskwiera, rozważ zainstalowanie wentylatora lub klimatyzatora. Obniżenie temperatury już o parę stopni Celsjusza będzie wyraźnie odczuwalne. Warto zaznaczyć, że różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz nie powinna być zbyt duża – bardzo łatwo wówczas o przeziębienie.

Odpowiednie przygotowanie poddasza do upałów to gwarancja tego, że bez względu na warunki zawsze będzie panować tam optymalna temperatura. Sprawdź, jak zapewnić sobie dobry klimat na poddaszu dzięki oknom i wyposażeniu okiennemu firmy VELUX.


Artykuł sponsorowany