Jeśli nie jesteś elektrykiem, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje mieszkanie skrywa przed Tobą wiele niespodzianek. Na co dzień z całą pewnością nie zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób energia elektryczna dociera do telewizora i jaka magiczna siła rozdziela prąd pomiędzy żarówki umiejscowione we wszystkich pomieszczeniach. Czasami jednak warto się przyjrzeć temu, co czyha na nas w naszych własnych czterech kątach! Dziś dowiesz się, czym właściwie jest rozdzielnica elektryczna i w jaki sposób działa.
Czym jest rozdzielnica elektryczna?
Zapewne wielokrotnie słyszałeś, gdy ktoś z domowników z wściekłością komunikował, że „wywaliło korki”. Być może sam kiedyś użyłeś tego wyrażenia? Chodzi oczywiście o moment, w którym w mieszkaniu (lub w jego części) nagle zaczyna brakować prądu. Potoczne „korki”, to obecnie stosowane wyłączniki nadmiarowo prądowe. Są umiejscowione właśnie w rozdzielnicy elektrycznej. Jeśli zatem po przeczytaniu tytułu artykułu zacząłeś się zastanawiać, czy w Twoim domu obecna jest rozdzielnica elektryczna, masz już odpowiedź na swoje pytanie. Tego typu urządzenie pełni jedną z ważniejszych funkcji w każdym mieszkaniu, w którym istnieje dostęp do energii elektrycznej. Rozdzielnica elektryczna stanowi bowiem ochronę urządzeń elektrycznych przed zniszczeniem, a także tarczę dla domowników przed porażeniem prądem.
Jak dzielimy rozdzielnice?
Dla zastosowań domowych rozdzielnice możemy podzielić na:
– natynkowe lub podtynkowe – ze względu na rodzaj montażu,
– tworzywowe bądź metalowe – ze względu na materiał z którego zostały wykonane.
Jeśli rozglądasz się za rozdzielnicą elektryczną, koniecznie odwiedź stronę marki Ideal TS by Kanlux, obecnego na rynku od ponad 30 lat. Znajdziesz tam szeroką gamę rozdzielnic dedykowanych do montażu aparatury modułowej, które pomogą Ci zachować bezwzględne bezpieczeństwo w Twoim domu: https://www.kanlux.com/pl/produkty/15961/obudowy-i-rozdzielnice.
Gdzie umiejscowić rozdzielnicę elektryczną
Dawniej rozdzielnice elektryczne uznawane były za niezbyt atrakcyjną konieczność. I choć wygląd współczesnych produktów znacząco się zmienił, nawyki w dalszym ciągu pozostały te same. Najczęściej rozdzielnice elektryczne montowane są bowiem w szafach lub zabudowanych wnękach. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę, by zawsze pozostawić sobie łatwy dostęp do owej „skrzynki”. W razie awarii niezwykle ważna jest możliwość bezproblemowej naprawy usterki. Dzięki temu zaoszczędzisz masę czasu i nerwów.
Jak zamontować rozdzielnicę elektryczną
Nie ulega wątpliwości, że osoba niezwiązana z branżą elektryczną nie może, a nawet nie powinna sama podejmować prób takiego montażu. Jeśli zatem planujesz zmianę „tablicy”, powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim musisz pamiętać, że „dłubanie” w przewodach bez posiadania odpowiedniej wiedzy nie jest zabawą i może skończyć się tragicznie – na przykład wywołaniem pożaru lub co gorsza porażeniem prądem. W związku z tym tego typu zadanie powinieneś powierzyć specjaliście, który, z całą pewnością, nie popełni katastrofalnych błędów. Pamiętaj również, że wybór odpowiedniej rozdzielnicy ma ogromne znaczenie. Poszczególne skrzynki mają bowiem różne przeznaczenie – nie każda tablica elektryczna będzie nadawała się do mieszkania. Nie zmieniaj niczego na własną rękę; najlepiej będzie, jeśli zaczerpniesz porady od osoby, dla której temat elektryczności nie jest niczym obcym.
Artykuł sponsorowany