Magiczna gąbka to produkt, który warto mieć na domowym wyposażeniu, z myślą o efektywnym sprzątaniu. Ta niewielka rzecz zachwyciła wiele osób, dzięki swojemu skutecznemu i zarazem delikatnemu działaniu. Magiczna gąbka naprawdę potrafi zdziałać cuda, by pozbyć się niechcianych plan z różnych powierzchni.
Magiczna gąbka przydaje się w wielu sytuacjach. Wiedzą o tym szczególnie rodzice, których dzieci nie narzekają na brak kreatywności. W domach, w których mieszkają maluchy, często można podziwiać rysunki powstające w najmniej pożądanych miejscach. Dzieciaki szczególnie często kusi ściana, najczęściej ta w salonie lub przedpokoju, w miejscu najbardziej rzucającym się w oczy. Gdy dzieło już powstanie, rodzice mają dwie możliwości — albo polubić rysunek zdobiący ściany, albo spróbować pozbyć się go, a z tym różnie bywa.
Gdy umycie ścian lub innych powierzchni zwykłą ściereczką z wodą nie przynosi pożądanych rezultatów, często sięgamy po detergenty, które bywają dość agresywne w działaniu. Nawet jeśli farbę, lub inną delikatną powierzchnię można umyć, tarcie z użyciem siły może sprawić, że plamy nie tyle znikają z powierzchni, ile zostaną rozmazane i zostawiają po sobie ślady lub zarysowania. Właśnie w takich przypadkach magiczna gąbka często może uratować pobrudzone miejsce.
Magiczna gąbka — co to jest?
W zastosowaniu domowym magiczna gąbeczka zdobyła popularność dzięki potwierdzonym właściwościom w usuwaniu trudnych plam, bez użycia detergentów. Magiczna gąbka to inaczej pianka melaminowa. Jest to materiał, który coraz częściej stosowany jest w produkcji akcesoriów do sprzątania, ale nie tylko temu służy. Pianka również znakomicie tłumi dźwięki oraz stosowana jest do ocieplania ścian, ze względu na odporność na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Można ją porównać do gumki do ołówka, tyle że o nieco bardziej ściernym działaniu, choć nadal delikatnym. Dzięki jej „otwartej”porowatej strukturze brud przy kontakcie jest wchłaniany i wiązany w jej wnętrzu.
Gąbeczkę często traktuje się w kategoriach eko produktów do sprzątania. Wiadomo, że nie jest ona szkodliwa dla zdrowia i nie wymaga użycia detergentów. Magiczna gąbka nie nadaje się jednak do recyklingu, nie jest biodegradowalna. To akurat najmniejszy kłopot, bo podczas czyszczenia zachowuje się tak jak zwykła gumka — po prostu się ściera.
Magiczna gąbka — do czego jej używać?
Magiczna gąbka powinna stać się pierwszym wyborem do czyszczenia, gdy tylko namierzymy plamę. Dopiero gdy ona nie zadziała, można ryzykować zastosowanie detergentu, który czasem uszkadza delikatniejsze powierzchnie (np. zmywa farby).
Do czego można zastosować magiczną gąbkę? Wskazań jest niemało. Sprawdza się do czyszczenia wspomnianych ścian, płytek, fug, blatów, drzwi, ceramiki łazienkowej (wanna, umywalka), plastików. Poradzi sobie z tłustym osadem z okapu, zabrudzonym wnętrzem piekarnika, przypieczonymi resztkami jedzenia na kuchence. Co więcej, można nią doczyścić podeszwę w trampkach, której niełatwo przywrócić biel. Usunie także ślady podeszwy butów na gumowych posadzkach. Magiczna gąbka sprawdzi się także w walce z brudem, który często osadza się na ścianach, gdy np. mamy psa w domu.
Ale nawet w tych wskazanych przypadkach należy zachować pewną ostrożność — nie każda, nawet dozwolona powierzchnia, przetrwa bez szwanku czyszczenie. Zawsze warto wypróbować gąbkę na niewidocznym skrawku powierzchni, co da pewność, że działanie jest zupełnie bezpieczne.
Jak stosować magiczną gąbkę?
Przed zastosowaniem magicznej gąbki należy ją zamoczyć w czystej wodzie, bez użycia środków czyszczących. Dobrze odciśniętą gąbeczkę należy przyłożyć do zabrudzonego miejsca i pocierać, bez wkładania w tę czynność nadmiaru siły. Duża ilość siły włożona w czyszczenie może spowodować uszkodzenie czyszczonej powierzchni. Wystarczy po prostu delikatnie docisnąć gąbkę do plamy, której chcemy się pozbyć. Jeśli nie zauważymy spodziewanego efektu, oznacza to, że najpewniej magiczna gąbka w tym przypadku nie da sobie rady ze śladami i szorowanie niewiele tu zmieni, a może zaszkodzić.
Magiczna gąbka — czego lepiej nią nie czyścić?
Co prawda magiczną gąbką czyści się z powodzeniem wiele różnych powierzchni, ale są i takie, na których lepiej jej nie stosować. Zdecydowanie nie poleca się jej do czyszczenia powierzchni lakierowanych na wysoki połysk — istnieje wysokie ryzyko zmatowienia czyszczonego miejsca. Magiczna gąbka może po prostu zarysować, a tym samym zniszczyć czyszczoną powierzchnię.
Ponadto magiczna gąbka nie nadaje się do czyszczenia niezabezpieczonego drewna, ponieważ jest duże ryzyko, że drewno w miejscu pocierania zostanie starte. Nie sprawdzi się również w przypadku mebli tapicerowanych, ponieważ można przy jej pomocy zniszczyć materiał. Z tego samego powodu nie czyści się nią ubrań, torebek butów i mebli z ekoskóry. Nie wolno nią także próbować doczyścić zabrudzonej skóry na ciele, co podkreślają producenci. Zastosowanie magicznej gąbki na ciało może powodować bolesne otarcia. Gąbkę do zadań specjalnych należy przechowywać poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
źródło: deccoria.pl, regiodom.pl