Z projektowaniem architektonicznym spotykamy się na początku przygody związanej z budową domu. Z projektem wnętrz czekamy zwykle zbyt długo lub rezygnujemy z niego całkowicie, licząc na własne umiejętności i zmysł aranżacyjny. A szkoda, bo projekt wnętrz nie zakłada wyłącznie dopasowania elementów wyposażenia i kolorystyki, to przede wszystkim także umiejętne rozplanowanie włączników elektrycznych, opraw świetlnych oraz okładzin podłogowych.
Czy warto korzystać z usług biur projektowych? I na jakim etapie powinniśmy pomyśleć o współpracy? Te i wiele innych pytań, zadaliśmy projektantom wnętrz, którzy stacjonują w siedzibach największych polskich miast m.in. Warszawy, Sopotu, Wrocławia. Na co zwracają uwagę podczas rozmowy z klientem? Co jest dla nich ważne? Oto podsumowanie ich wypowiedzi.
– Kiedy powinniśmy zgłosić się do projektanta wnętrz?
Najlepiej jak najwcześniej. Jednym z najlepszych rozwiązań jest udanie się po poradę już na etapie zakupu mieszkania lub domu. Wówczas spotykamy się z klientem na budowie, na terenie inwestycji lub przed rysunkiem domu i rzucie pomieszczeń. Przed wykonaniem prac ekipy, czy to deweloperskiej, czy murarskiej możemy zakomunikować pewne istotne zmiany w układzie przestrzennym. Niekiedy sugerujemy przeniesienie ścianki działowej, wyburzenie istniejącej lub postawienie dodatkowej przegrody w innym miejscu. Podczas zakupu mieszkania z rynku deweloperskiego, możemy wówczas liczyć na to, że koszt takich zmian będzie po stronie sprzedającego.
Jeśli zostawimy decyzję o układzie pomieszczeń na później, musimy liczyć się z tym, że koszty zmian poniesiemy z własnej kieszeni, a ekipa remontowa będzie pracowała na naszej inwestycji dłużej.
– Jakie informacje uzyskamy od projektanta?
Praca architekta wnętrz nie ogranicza się, jak to zwykło się myśleć, do projektowania rozmieszczenia wyposażenia, czy dekoracji. Oprócz doboru stylistyki w urządzanej przestrzeni, projekt zawiera także rozplanowanie punktów świetlnych oraz włączników i gniazd. To dlatego, nie warto czekać z projektem zbyt długo. Gdy na budowie pojawi się ekipa do tworzenia całościowej instalacji elektrycznej, będzie już zdecydowanie za późno na zadawanie pytań. A te, z pewnością się pojawią.
Dobry projekt wnętrz przygotowuje się około półtora miesiąca, a sporo zależy też od klienta. Im sprawniejsza komunikacja i zaangażowanie obu stron, tym projektant szybciej może przygotować poszczególne rzuty. Co ważne, jeśli nie ma możliwości spotkać się osobiście, wystarczy przesłanie do poszczególnego biura materiałów dotyczących budowy. Rzut wszystkich pomieszczeń, przygotowany przez architekta oraz rozmowa telefoniczna z projektantem umożliwią stworzenie odpowiedniego zarysu.
Co ważne, projektant na podstawie rzutu pomieszczeń wyliczy także ilość materiałów niezbędnych do wykonania okładziny podłogowej oraz ściennej.
– Jak przebiega rozmowa z projektantem?
Zasada w tym przypadku jest dość prosta: Im bardziej otwarty inwestor, tym łatwiej stworzyć projekt spójny i dopasowany do charakteru mieszkających. Projektant zapyta o osoby, które będą zamieszkiwały w określonym miejscu. Powinien otrzymać informację o ich zainteresowaniach, przyzwyczajeniach, czy potrzebach. Ważne, by dobrze określić charakter mieszkańców. Inne wnętrze będą chcieli otrzymać rodzice kilkorga dzieci, inne para podróżników.
Kolejną grupę zagadnień, ważnych z punktu widzenia projektanta będą obszary dotyczące stylistyki. Z pewnością usłyszymy pytania o to, jak nie chcielibyśmy urządzić wnętrza, co nam się zdecydowanie nie podoba. I odwrotnie: czy mamy ulubiony styl.
Co ważne, przygotujmy dla projektanta zdjęcia swoich ulubionych wizualizacji. Dlaczego? Niejednokrotnie spotykamy się z tym, że klienci mylą pojęcia dotyczące poszczególnych stylów architektonicznych. To, co nowoczesne mylą z eklektycznym, to co klasyczne z prowansalskim itd.
– Ile zapłacę za projekt? Czy to będzie dużo kosztowało?
Kwestia rozliczenia z biurem projektowym jest bardzo indywidualną sprawą. Pamiętajmy, że większość projektantów wnętrz ustala stawki za metr kwadratowy zaprojektowanej przestrzeni, ale do tego należy również zakres wykonanych działań.
Z pewnością zapłacimy więcej niż za gotowy projekt, który otrzymamy z salonu producenta, po zakupie mebli łazienkowych, czy kuchni. Te projekty są jednak tworzone w mało profesjonalnych programach i tylko w oparciu o jedno pomieszczenie. W ten sposób trudno otrzymać spójny projekt obejmujący wszystkie wnętrza. Projektanci Biura projektowego Lux Interiors każde mieszkanie traktują indywidualnie. – Nie korzystamy z gotowych inspiracji katalogowych, które bardzo często nie oddają w pełni charakteru naszego klienta oraz jego marzeń o mieszkaniu. Projekt jest szyty na miarę, bo tylko taki może zachwycać i oddać prawdziwość osób, które współtworzą klimat domu.
Nie zapominajmy, że dodatkowo płatna usługa projektu wnętrz to przede wszystkim oszczędność czasu i późniejszych remontów, związanych ze złymi decyzjami. Projektanci posiadają kontakty do sprawdzonych ekip wykończeniowych i często nadzorują ich postępy prac. To spore ułatwienie dla tych inwestorów, którzy nie mogą operacyjnie zająć się doglądaniem ekip wykonawczych. Projektant zwróci uwagę na te elementy, których kupujący nie jest w stanie z podstawową wiedzą nawet dojrzeć.
Artykuł sponsorowany