Go to content

Jak wybrać dobry materac i dlaczego to takie ważne? Wszystko, co o materacach musicie wiedzieć!

Fot. iStock

Dlaczego materac jest taki ważny?

Jeżeli nigdy nie zadawaliście sobie tego pytania, to istnieje prawdopodobieństwo, że problem nieprzespanych nocy i ból kręgosłupa Was nie dotyczy. Zatem jesteście posiadaczami wygodnego, dopasowanego do Waszych potrzeb, materaca, albo nie zdawaliście sobie sprawy, jaką krzywdę wyrządzacie swojemu kręgosłupowi śpiąc na rozkładanej sofie.

Niezależnie od tego, w jakiej znajdujecie się grupie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego materac jest taki ważny? Powinniśmy zacząć od tego, że dobrze dobrany materac pozwala na efektywny i zdrowy sen, a ten stanowi 1/3 Waszego życia. To oznacza, że w trakcie 75 lat życia poświęcamy na sen około dwustu tysięcy godzin. Sporo prawda? To wystarczająco dużo, by zastanowić się, czy to na czym śpimy, na pewno jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Sen ma fundamentalne znaczenie dla sprawności układu odpornościowego, wzrostu, zdrowia psychicznego i odnowy każdej komórki ciała. Materac i to, w jaki sposób układa się na nim nasze ciało, wspomaga wszystkie te procesy i jest ich nierozłącznym elementem. Dobrze dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb materac pozwala na zdrowe ułożenie kręgosłupa oraz optymalne rozłożenie ciężaru ciała na jego powierzchni. W związku z tym materac powinien być dopasowany przede wszystkim do wzrostu i wagi ciała użytkownika.

Fot. Materiały prasowe

Jaki materac wybrać?

Osoby o niższej wadze mogą wybierać materace miękkie i średnio – twarde, osoby o wyższej wadze powinny zwrócić uwagę na materace średnio – twarde i twarde. Chociaż i tutaj nie ma zasady. Wybór twardości materaca może być uzależniony także od pozycji, w której śpimy. Śpiący na boku powinni wybierać materace bardziej elastyczne, takie, w których najbardziej wystające części ciała – biodra i ramiona – będą się mogły bezpiecznie zagłębić w materacu. Zbyt twardy model może powodować ucisk oraz dyskomfort podczas snu i przewracania się. Z kolei śpiący na brzuchu lub na wznak powinni wybierać modele nieco twardsze. W dużym uproszczeniu kręgosłup powinien układać się na materacu w linii prostej, dlatego też materac nie może być zbyt miękki ani też zbyt twardy.

Wybraliście twardość – czas na kolejny krok – wypełnienie

Macie do wyboru materace bonellowe, kieszeniowe, piankowe, lateksowe oraz takie, które łączą kilka różnych surowców. Który będzie najlepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z tych surowców posiada inne właściwości, które można łączyć wybierając modele składające się ze zróżnicowanych wkładów.

Fot. Materiały prasowe

Wybór materiału, z którego został wykonany materac jest kwestią indywidualnych preferencji. Dla osób szczególnie wrażliwych i zmagających się z alergiami dobrym wyborem będzie materac lateksowy. Lateks jest antybakteryjny, nie przyciąga kurzu, a na jego powierzchni nie rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy. Pianki mają zdolność modelowania się do kształtów ciała, doskonale punktowo wpasowując się w jego kontury. Fani materacy sprężynowych docenią ich długowieczność oraz punktową pracę sprężyn kieszeniowych. Wybór jest ogromny, a to jak będzie wyglądał ostatecznie Wasz wymarzony materac – poczujecie kładąc się na nim.

Jaki rozmiar materaca wybrać?

Wybierając materac warto też zwrócić uwagę na jego rozmiar. Jeżeli mamy już łóżko koniecznie powinniśmy zmierzyć jego wnętrze, a także głębokość burty, aby wybrać dobrze dopasowany materac. Tworząc sypialnię od podstaw konieczne jest podjęcie decyzji o wielkości materaca. Jeżeli wybieramy materac dla jednej osoby, jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Optymalna powierzchnia spania dla dwóch osób to minimum 140 cm szerokości, a najlepiej jeżeli będzie to 160 cm lub 180 cm.

Fot. Materiały prasowe

Na tym jednak nie koniec. W łóżkach dla par można zastosować jeden wspólny materac – o ile odpowiada on swoimi parametrami każdej z osób – lub dwa oddzielne modele, dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego z partnerów. W takim przypadku jedynym obostrzeniem jest wybór materacy o zbliżonych wysokościach, by zminimalizować uskok, który może pojawić się pomiędzy dwoma materacami.

Jakie pokrowiec wybrać?

Elementem, który najczęściej przyciąga nasz wzrok w stronę konkretnego modelu materaca jest jego pokrowiec. Wierzchnia warstwa materaca to nie tylko element dekoracyjny. Poza aspektami wizualnymi koniecznie zwróćcie uwagę na skład oraz właściwości dzianiny, z której został wykonany. Najważniejsze z nich to: funkcja prania (umożliwiająca odświeżenie pokrowca w warunkach domowych), wentylacja (zazwyczaj w postaci taśmy wentylacyjnej – wspomaga odpowiedni przepływ powietrza wewnątrz wkładu), uchwyty (ułatwiające odwracanie materaca), właściwości ukryty
w materiale (specjalne powłoki np. antybakteryjne, antyalergiczne, skład: np. tencel, bawełna, poliester). Warto zaznaczyć, że pokrowiec w Waszym materacu nie musi spełniać wszystkich tych funkcji. Wybierzcie te, które są dla Was istotne. Jeżeli na pierwszym miejscu stawiacie ochronę antyalergiczną, sięgnijcie po pokrowiec z właściwościami antyalergicznymi, np. taki zawierający srebro. Z kolei jeśli najważniejszy jest dla Was design możecie wybrać pokrowiec typu 3D. 

Fot. Materiały prasowe

Stelaż – niewidoczny element, który wspomaga właściwości materaca

Stelaż to element, którego nie widać gołym okiem. Ukryty pod materacem spełnia bardzo ważne funkcje. Odpowiednio dobrany będzie wspomagał działanie materaca oraz regulował jego twardość. Wybierając stelaż z elastycznymi listewkami  mamy możliwość regulacji jego twardości w środkowej części, a nawet (w niektórych modelach, jak Docja lub Macedonia) unoszenia części wezgłowia i nóg.  Taki stelaż wspomaga pracę materaca, a także zapewnia odpowiednią wentylację.

Przed zakupem materaca warto zastanowić się, jaka będzie jego podstawa. Materace inaczej zachowują się na stelażach drewnianych niż na bazach kontynentalnych. Warto wziąć to pod uwagę przed zakupem wybranego modelu. W salonach zazwyczaj macie możliwość przetestowania materaca na różnych podłożach.

Fot. Materiały prasowe

Wymienione elementy niewątpliwie pomogą Wam odnaleźć się w gąszczu informacji dotyczących materacy i ich właściwości, jednak ostateczny wybór powinien być dokonany dopiero po wypróbowaniu danego modelu. Można to zrobić korzystając z ekspozycji, w wybranym salonie posiadającym w swojej ofercie materace. Tylko tak można wybrać materac w pełni odpowiadający naszym potrzebom. Sklepy te poza ekspozycją, oferują fachowe doradztwo i pomoc, w momencie, gdy pojawiają się wątpliwości. Wypróbowanie materaca jest bardzo ważne, więc jeżeli macie taką możliwość, koniecznie z niej skorzystajcie.

Wracając do postawionego na wstępie pytania: Dlaczego materac jest taki ważny?

Materac jest ważny, dlatego że jest elementem bezpośrednio przekładającym się na jakość naszego snu. Specyfika jego budowy sprawia, że jako jedyny (w porównaniu z rozkładaną sofą, czy wersalką) umożliwia indywidualne dopasowanie do naszych potrzeb, a to w konsekwencji umożliwia efektywny i zdrowy sen.

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Janpol