Go to content

Patyczaki – jak hodować te ciekawe owady? Informacje, które warto znać, by odnieść sukces w hodowli

Patyczaki - cena, hodowla, terrarium, karmienie
Fot. iStock

Patyczaki są owadami, które często hodujemy w domach. Cenimy je sobie za ciekawy wygląd i niewielkie wymagania. Patyczaki nie wymagają dużego zainteresowania ze strony opiekuna, ale hodowla rządzi się żelaznymi prawami, których należy przestrzegać. Co jedzą patyczaki, jak wygląda ich terrarium, czego wymaga hodowla?

Patyczaki – cena, gdzie kupić owady?

Oryginalnie wyglądające patyczaki, to coraz popularniejsze owady, które często stają się pierwszymi mieszkańcami w domowych terrariach. Patyczaki bez większego problemu można nabyć w sklepach zoologicznych, oraz od prywatnych hodowców, których można spotkać na różnych stronach sprzedażowych. Ich cena jest niewysoka – patyczaki kosztują od przysłowiowej złotówki początkowym stadium rozwoju, po kilka/kilkanaście złotych. Samo terrarium dla nich i włókno kokosowe, czy torf, również nie kosztują majątku. Na sam początek można zamknąć się w 30 zł kupując owada (albo i więcej) oraz podstawowe wyposażenie. Z tego powodu patyczaki i ich hodowla to doskonała propozycja na opiekę nad pierwszym zwierzęciem, którym miałoby się zająć z pomocą rodzica dziecko.

Patyczaki - cena, hodowla, terrarium, karmienie

Fot. iStock

Patyczaki – hodowla, podstawowe wiadomości 

Patyczaki zaliczamy do rzędu straszyków – owadów obejmujących około 3 tysięcy różnych gatunków. Rozmiary patyczaków wahają się od 1,5 cm długości do 48 cm (patyczak olbrzymi). Wyglądem upodabniają się najczęściej do gałązek drzew, w których żyją. Szczególną popularnością cieszą się patyczak indyjski (Carausius morosus) i patyczak rogaty (Medauroidea extradentata). Patyczaki największą aktywność przejawiają w godzinach nocnych i wczesnoporannych. W ciągu dnia zastygają w bezruchu wtapiając się w otoczenie, a ich ruch po terrarium najczęściej ogranicza się do poszukiwania jedzenia, ewentualnie partnera do rozmnażania. A rozmnażają się po linieniu imaginalnym, składając jaja.

Hodowla owadów takich jak patyczaki jest nieskomplikowana, ale satysfakcjonująca. Oczywiście trzeba wiedzieć, jak się odpowiednio nimi zająć, a wiedzę należy zdobyć jeszcze przed sprowadzeniem owada do domu. Większość dostępnych w handlu gatunków patyczaków nie ma wielkich wymagań. Są dość odporne na błędy popełniane przez początkujących hodowców. Zdrowe, cieszą się znakomitym apetytem i dość szybkim tempem wzrostu i chęcią do rozmnażania. Patyczaki rosną, przechodząc przez kolejne linienia, czyli zrzucanie zewnętrznej warstwy zbyt małego naskórka. Larwa patyczaka przypomina wyglądem dojrzałego osobnika. W zależności od gatunku, mogą wykształcać po wylince imaginalnej skrzydełka, lub pozostać bez nich.

Patyczaki - cena, hodowla, terrarium, karmienie

Fot. iStock

Patyczaki – terrarium

Wielkość terrarium, w którym patyczaki będą żyły, zależy od ich ilości i wielkości gatunku. Są jednak pewne zasady, które ułatwiają dobór terrarium. Wysokość pojemnika powinna wynosić co najmniej 3 długości ciała dorosłego patyczaka. Każdy z nich musi mieć zapewnioną przestrzeń do wspinania i linienia. W terrarium zamieszkałym przez patyczaki, należy zapewnić dobrą wentylację oraz wilgotność. Dobrze, by otwory umieszczono na niskim poziomie w  w bocznych i tylnych ściankach, a siatkę u góry terrarium. Przepływ powietrza będzie prawidłowy, a owady będą miały dzięki siatce dużo miejsca na bezpieczne linienie. Podstawowy element wystroju stanowią liście pokarmu. Gałęzie, łodygi i korę umieszczamy tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w terrarium. Podłoże (ziemia, torf, substrat kokosowy, ręczniki papierowe) powinny być regularnie zraszane. Równie ważna jest odpowiednia temperatura – większość patyczaków dobrze się czuje w temperaturze pokojowej. Raz w tygodniu należy uprzątnąć resztki roślin, odchody i ewentualne jajeczka.

Patyczaki - cena, hodowla, terrarium, karmienie

Fot. iStock/terrarium straszyki

Patyczaki – czym karmić?

Najczęściej patyczaki żywią się liśćmi jeżyny, maliny, róży, co zależy od wymagań poszczególnych gatunków. Czasem można podać liście dębu, morwy, leszczyny, bluszczu, rododendronu, eukaliptusa, truskawki, poziomki, dziurawca. O dokładne wskazówki należy zapytać osobę, od której pochodzi patyczak.  Zanim w domu zagości ten owad, należy się zorientować, co dokładnie wybrany gatunek je, i czy będzie możliwość dostarczenia mu zimą świeżego pożywienia. Niektóre niektóre gatunki jeżyny i ligustru zachowują liście zimą, ale należy wiedzieć, gdzie rosną, by je zbierać. Innym sposobem może być zamrażanie świeżo zerwanych liści, by stworzyć zapas na zimę.

Patyczaki – linienie

Patyczaki, podobnie jak modliszki, przechodzą wspomniany już wcześniej proces linienia. Jest to niezwykle trudny czas dla owadów, bo wszelkie zakłócenia i nieprawidłowości podczas linienia grożą deformacjami. Możliwa jest utrata kończyn, a nawet śmierć owada. Dlatego też ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności oraz dobranie takiej wielkości terrarium, by owad miał miejsce na bezpieczne linienie.

Patyczaki - cena, hodowla, terrarium, karmienie

Fot. iStock

Podczas samego procesu, który jest dość widowiskowy, nie należy przeszkadzać patyczakowi. Owad uczepia się na początku na górnej siatce lub też gałęzi i ze starego naskórka wysuwa kolejno: tułów, głowę, przednie, środkowe i tylne odnóża i odwłok. Gdy końcówka odwłoka zostaje w wylince, to czas na stwardnienie nowego oskórka, więc nie należy niepokoić owada. Częstą praktyką wśród patyczaków jest zjadanie po wszystkim swojej wylinki. Nie raz niedoświadczony hodowca zauważa, że patyczak jest większy, ale śladów po wylince nie ma. Wtedy może mieć pewność, że wylinka została zjedzona.


źródło: www.terrarium.com.pl , kakadu.pl