Go to content

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Poznaj 10 prostych trików

Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

Wbrew pozorom mała łazienka może sprawiać wrażenie przestronnej oraz spełniać wszystkie swoje funkcje. I wcale nie musisz burzyć ścian i wymyślać nowego układu pomieszczeń, choć takie rozwiązanie byłoby naprawdę niezłe. Jednak jeśli nie masz takiej możliwości, wykorzystaj kilka prostych trików, za pomocą których powiększysz optycznie niewielką przestrzeń. Co ważne, nie są one kosztowne i nie wymagają wiele wysiłku.

Oto kilka praktycznych pomysłów:

Trik 1: Powiększenie pomieszczenia za pomocą jasnych barw

Łazienka w ciemnym kolorze może sprawiać wrażenie węższej i mniejszej niż jest w rzeczywistości. Dlatego wybieraj jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń. Specjaliści zalecają, aby ściany, podłogę i sufit wykańczać materiałami w chłodnych odcieniach bieli, szarości, błękitu lub pudrowego różu. Te kolory sprawiają optyczne oddalenie się ścian, co daje wrażenie większej przestrzeni.

Jeśli twój sufit się załamuje lub znajduje pod kątem, pomaluj całe pomieszczenie w jednym kolorze, najlepiej na biało. Dzięki temu nie będzie widać nierówności, a przestrzeń wizualnie się rozszerzy.

Trik 2: Wybierz płytki w większym rozmiarze

Nie tylko kolor pomieszczenia, lecz także wielkość płytek, wpływa wizualnie na przestrzeń. Wybieraj więc płytki podłogowe i ścienne w większym rozmiarze oraz jednakowe w całym pomieszczeniu. Najlepiej gdyby były jak największe, bo przez to unikniesz powstawania szczelin, w których się łączą, i uzyskujesz efekt jednolitości.

Trik 3: Odpowiednie połączenie kolorystyczne płytek i ścian

W małej łazience sprawdza się zasada utrzymania wystroju w jednym odcieniu. Kolor ścian dobieraj do koloru płytek. Jednak tu należy pamiętać, że powierzchnie monochromatyczne sprawdzają się przy jasnych barwach. Ciemne odcienie sprawią, że łazienka stanie się mniejsza.

Jeśli jednak wybrałaś ciemne kafelki, musisz odstąpić od tej zasady. Aby uzyskać oczekiwany efekt, pomaluj ściany jaśniejszą farbą.

Trik 4: Nie zastawiaj podłogi

To prosty trik, za pomocą którego optycznie powiększysz małą przestrzeń. Postaraj się, aby od wejścia do łazienki widoczne było jak najwięcej wolnej podłogi.

Doskonałym wyborem są meble, które możesz powiesić na ścianie.

Trik 5: Oświetlenie

Jeśli w twojej łazience nie ma okien, musisz zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, wybieraj oświetlenie o barwie chłodnobiałej (4000-5000 K). Zadbaj o to, żeby było jak najwięcej źródeł światła. Możesz wybrać wiszące lampy, które dodatkowo będą stanowić piękną dekorację.

Fot. iStock/Mindklongdan

Fot. iStock/Mindklongdan

Trik 6: Lustra

Lustro odbija światło i dzięki temu sprawia optyczne wrażenie większej przestrzeni. Wybieraj jak największe lustra, możesz nawet wyłożyć nimi jedną ścianę. W ten sposób dodasz pomieszczeniu głębi i znacznie je powiększysz.

Trik 7: Wybieraj otwarte półki

Szafki są niezbędne w łazience, jednak zamiast szuflad wybieraj otwarte półki. Ażurowa konstrukcja mebli nadaje pomieszczeniu lekkości. Poza tym fakt, że przedmioty są na wierzchu sprawia, że rozsądniej je dobieramy i nie zagracamy wnętrza.

Otwarte póki mogą znajdować się w każdym miejscu w łazience, zarówno nad umywalką, jak i pod prysznicem czy we wnękach – czyli wszędzie tam, gdzie będziemy ich potrzebować. Mogą być podświetlane, wbudowane w ścianę, drewniane bądź szklane.

Trik 8: Wybieraj duże sprzęty

Paradoksalnie to duże sprzęty pomagają optycznie powiększyć przestrzeń. Nagromadzenie sprzętów w małych rozmiarach przytłacza i sprawia, że pomieszczenie jest jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości.

Dlatego zdecyduj się na dużą umywalkę lub kabinę prysznicową. I nie bój się, że osiągniesz efekt odwrotny od oczekiwanego.

Trik 9: Postaw na szkło

Świetnym rozwiązaniem jest wyłożenie kabiny prysznicowej szklanymi płytkami. Będą odbijać światło, dzięki czemu optycznie powiększą pomieszczenie.

Warto wybrać także szklaną ściankę, która będzie oddzielać prysznic lub wannę od reszty pomieszczenia. Najlepiej wybierać stworzoną ze szkła mlecznego, które pozwala na swobodny przepływ światła, a jednocześnie zapewnia prywatność korzystania z łazienki.

Trik 10: Ogranicz ilość przedmiotów trzymanych na wierzchu

Ogranicz ilość przedmiotów, które znajdują się na wierzchu. Używaj specjalnych koszyczków, ozdobnych pudełek, do których będziesz mogła powkładać potrzebne przedmioty. Nie zagracisz pomieszczenia, dzięki czemu będzie ono przestronne i wizualnie większe.


 

Źródło: carlaaston, theloop,qmdrain