Krzewy ozdobne do ogrodu, zarówno kwitnące, zimozielone, jak i owocowe, to często spotykany element dekoracyjny. Zachwycają one pięknymi kwiatami lub nietypowymi liśćmi, cieszą owocami. Mogą rosnąć pojedynczo, a wiele z nich, odpowiednio poprowadzone, doskonale sprawdzą się jako żywopłot. Decydując się na konkretny krzew należy nie tylko kierować się jego wyglądem, ale także warunkami panującymi w ogrodzie.
Zanim wybór padnie na konkretne krzewy ozdobne, zwróćmy uwagę na rodzaj gleby, jej przepuszczalność i zasobność w składniki odżywcze. Ważne jest także, by stanowisko było odpowiednio nasłonecznione. Zazwyczaj rośliny lubią miejsca dobrze nasłonecznione, o ile regularnie się je podlewa. Są także gatunki, które zdecydowanie lepiej czują się w półcieniu, choć tu wybór jest nieco mniejszy – to wszystko warto wiedzieć jeszcze przed zakupem.
Krzewy ozdobne do ogrodu – różnorodność nie ułatwia wyboru
Ogród może zachwycać od wczesnej wiosny do jesieni, ze względu na różne pory kwitnienia i pojawiania się owoców na poszczególnych krzewach. Taką różnorodność i rozłożenie w czasie rozwoju można wykorzystać do stworzenia kolorowego i żywotnego zestawienia roślin. Warto także wspomnieć, że nie tylko kwiaty stanowią o urodzie krzewów. Wiele gatunków krzewów ma piękne liście, które same w sobie są ozdobą rośliny. Szczególnie cieszy spektakl zmiany barwy liści u niektórych gatunków krzewów, które wybarwiają się od zieleni, aż po czerwień.
Wyhodowano również krzewy do ogrodu o ozdobnej korze lub pędach, które niecodziennymi kolorami żółci, pomarańczy, czy czerwieni, przyciągają wzrok nawet w zimowe miesiące. Są także krzewy o korze pasiastej lub cętkowanej, która wyróżnia się na tle innych krzewów i drzew. Krzewy ozdobne można formować, by zyskały pożądany kształt i wzrost. Taka różnorodność pozwala stworzyć ogród o wyjątkowym charakterze.
Kwitnące krzewy ozdobne
Kwitnące krzewy ozdobne do ogrodu nie tylko zachwycają kwiatami, ale są cennym elementem ekosystemu. Nie licząc tego, że wytwarzają tlen, do kwiatów będą ściągać pożyteczne owady, a wraz z nimi pojawią się ptaki. To będzie wyjątkowa wartość dla ogrodu, który rzeczywiście ożyje w pełnym znaczeniu tego słowa. Jakie ozdobne krzewy kwitnące w zależności od pory roku sprawdzą się w ogrodzie?
- krzewy zakwitające wiosną – forsycja, lilak pospolity, różanecznik i azalie, złotlin japoński, złotokap Waterera, jaśminowiec wonny, jaśmin nagokwiatowy, porzeczka krwista, skimia japońska, żarnowiec miotlasty, krzewuszka cudowna;
- latem zakwitają krzewy ozdobne takie jak: hortensja, magnolia, hibiskus, budleja Dawida, barbula kaladońska, róże, ketmia, pęcherznica kalinolistna;
- jesienią można podziwiać kwiaty na wielu odmianach róż. Z początkiem jesieni zakwita budleja Dawida, franklinia amerykańska,
- zimą zakwita oczar, jako wyjątek ożywiający uśpiony ogród.
Ozdobne krzewy zimozielone
Krzewy zimozielone do ogrodu można określić mianem całorocznych. Ich liście stanowią jedne z nielicznych przejawów życia w ogrodzie zimą. Zaliczamy do nich krzewy ozdobne takie jak: barwinek pospolity, ostrokrzew kolczasty, golteria rozesłana, wrzosiec, różanecznik, bugenwilla, bukszpan wieczniezielony, laurowiśnia wschodnia, ognik szkarłatny, mahonia pospolita. Krzewy zimozielone zasadzone jako żywopłot, będą stanowić naturalną przysłonę zimą, gdy inne rośliny nie chronią ogrodu przed wzrokiem przechodniów.
Ozdobne krzewy owocowe
Owocowe krzewy do ogrodu są nie tylko ozdobą, ale można ich owoce wykorzystać w kuchni. Jadalne owoce nadają się do przyrządzania różnorodnych galaretek, nalewek (np. nalewka z pigwy), konfitur i innych przetworów na zimę. Niejadalne dla ludzi, mogą posłużyć za pokarm zwierzętom lub pozostaną na krzewie jako jego ozdoba na zimowy czas.
Popularnością cieszą się krzewy owocowe do ogrodu, wydające zarówno owoce jadalne, jak i nieprzeznaczone do spożycia:
Owoce jadalne dla człowieka: czeremcha, rokitnik pospolity, jarząb pospolity, bez czarny, bez błękitny, irga, berberys, aronia czarna, jagoda kamczacka, pigwowiec, świdośliwa, dzika róża. W zależności od gatunku rośliny, poszczególne owoce można spożywać surowo lub dopiero po odpowiednim przetworzeniu.
Owoce niejadalne/trujące: bieluń „anielskie trąby”, trzmielina zwyczajna, ognik szkarłatny, cis pospolity, ostrokrzew kolczasty, ligustr pospolity.
Krzewy ozdobne do ogrodu z podziałem na osiąganą wysokość
Planując aranżację ogrodu należy wziąć nie tylko pod uwagę warunki panujące w ogrodzie, ale warto przemyśleć, jakie gabaryty roślin sprawdzą się w danym miejscu najlepiej. Aby krzewy się nie zagłuszały wzajemnie, należy zaplanować ich lokalizację w zależności od wzrostu, jaki osiągają.
Możemy wyróżnić tu:
- krzewy ozdobne niskie – osiągają wysokość do 1m, idealnie sprawdzają się jako obwódka rabaty i towarzystwo dla niższych bylin. Zaliczamy do nich: pigwowca, żylista wysmukłego, mahonię pospolitą, mikrobiotę syberyjską, irygę poziomą;
- krzewy ozdobne średnie – rozrastają się od 1 do 3 m wzwyż, mogą pełnić role żywopłotu. Zalicza się do nich: forsycja pośrednia, berberys, ognik szkarłatny, jaśminowiec wonny, budleja Dawida, krzewuszka cudowna;
- krzewy ozdobne wysokie – sięgają powyżej 3 m, kojarzą się z niskimi drzewami. Przedstawicielami wysokich krzewów są: sumak octowiec, kalina koralowa, złotokap Waterera, klon japoński i palmowy.
Niezależnie od tego, na jakie ozdobne krzewy do ogrodu padnie wybór, musi być on przemyślany. Tylko przy zapewnieniu roślinom indywidualnych warunków do wzrostu, będziemy cieszyć się pięknym wyglądem ogrodu od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.