Go to content

Mysz domowa hodowlana – jak o nią dbać, by miała się dobrze?

Mysz domowa hodowlana - co je, klatka, hodowla
Fot. iStock

Mysz domowa może kojarzyć się na dwa sposoby: niechciany lokator lub zwierzątko hodowlane. I choć obie mają ze sobą wiele wspólnego, znacznie bardziej cenimy sobie hodowlane myszki. Jak wygląda hodowla myszy domowej hodowlanej, jakiej klatki wymaga, czym należy ją karmić, by była zdrowa?

Myszom nie da się odmówić pewnego uroku. Te małe futerkowe gryzonie wzbudzają zdecydowanie więcej ciepłych uczuć w porównaniu do np. szczurów. Mysz hodowlana jest traktowana jako zwierzątko domowe, które człowiekowi nie zagraża. Natomiast mysz domowa, przemykająca po kuchni i wykradająca zapasy nie cieszy się szczególną sympatią, ze względu na szkody, jakie wyrządza oraz ryzyko przenoszenia drobnoustrojów groźnych dla człowieka. Co ciekawe, mysz hodowlana jest wersją zwykłej, szarej myszy domowej, którą zaczęto hodować w klatach na potrzeby badań laboratoryjnych.

Fot. iStock

Mysz domowa hodowlana – wygląd

Mysz domowa hodowlana jest budową i gabarytami podobna do zwykłej myszy domowej. Różnica zauważalna jest jednak z wyglądzie futerka, które na skutek różnych modyfikacji genowych przybrało różną postać i kolor. I tak, mysz hodowlana, może mieć futerko białe, w łatki, szare, czekoladowe, niebieskie. Mysz domowa pozostaje szaro-brązowa, z nieco jaśniejszym brzuchem. Myszy hodowlane mogą nie mieć futra, lub pokrywa je futerko krótkowłose, długowłose, kręcone, lub gładkie i błyszczące. Ich oczy mogą pozostawać czarne lub przybierać czerwony kolor w przypadku albinosów. W odróżnieniu od myszy domowych, myszy hodowlane żyją znacznie dłużej – nawet 4 lata.

Mysz domowa hodowlana - co je, klatka, hodowla

Fot. iStock

Mysz domowa – jaka klatka i wyposażenie?

Klatka jest podstawowym wyposażeniem, które wymagane jest do hodowli myszek. Można kupić większą, parterową lub wyższą, piętrową, z dodatkowym wyposażeniem. Pręty powinny być oddalone od siebie maksymalnie 5 mm, by młode myszki nie wydostawały się na zewnątrz. Klatki z dolnymi ściankami z plastiku zapobiegają rozsypywaniu ściółki oraz chronią zwierzaki przed przeciągami. Są one zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż akwarium, które  ma kiepską wentylację i w którym mysz domowa może nie czuć się najlepiej. Do klatek można zakupić specjalne tunele, czy piętra do dobudowy, które poszerzają przestrzeń życiową dla myszek.

Klatkę należy wyposażyć w poidełko, pojemnik na karmę oraz domek/schronienie dla myszy wykonany z naturalnych materiałów, bezpiecznych w razie pogryzienia. Dla wygody warto zadbać, by pojemnik na karmę był montowany na prętach. Dzięki temu zabiegowi nie unikniemy zanieczyszczania pokarmu trocinami czy wysypywania go z miseczki. Poleca się stosowanie trocin, ściółki z bawełny lub drzewnej, która również dobrze chłonie wilgoć. Natomiast nie poleca się siana do wyłożenia klatki, ponieważ może ono uczulać i nie chłonie dobrze wilgoci. Podłoże należy wymieniać regularnie, by zachować higienę w klatce.

Mysz domowa hodowlana - co je, klatka, hodowla

Fot. iStock

Mysz domowa – czy można hodować je razem?

Można, a nawet trzeba. Mysz domowa hodowlana to zwierzę stadne i samotność nie jest dla niej najlepsza. Kupując kilka myszek do domu, warto pamiętać, by nie wybierać samca i samicy, ponieważ myszy rozmnażają się naprawdę szybko i właściciel może później mieć kłopot, co zrobić z maluchami. Najlepiej sprawdzi się towarzystwo samic, które nie są tak bardzo terytorialne, jak walczące ze sobą samce. Oczywiście planując hodowlę grupową należy wziąć pod uwagę wielkość klatki – każda mysz musi mieć odpowiednią przestrzeń. Minimalna długość i szerokość klatki dla samca określono na 1500cm2 (wymiar: 50cm x 30cm), a dla dwóch samic 2400cm2 (np. 60cm x 40 cm).

Co je mysz domowa?

Karma jest równie istotną kwestią, by hodowlana mysz domowa żyła długo i w zdrowiu. Konieczne jest zakupienie tzw. karmy podstawowej, najlepiej z dodatkiem białka, która dostarczy wszystkich potrzebnych dla zdrowia składników. W sklepach zoologicznych można zaopatrzyć się w specjalne kolby z przysmakami dla myszy i innych gryzoni. Co jeszcze je mysz domowa? Chętnie zjada świeże owoce i warzywa, lubi również kiełki, świeże zioła oraz chleb pełnoziarnisty – zarówno świeży, jak i suchy, na którym ściera zęby. Raz na kilka dni można podać orzech, a raz w tygodniu odrobinę chudego, gotowanego mięsa, twarogu lub jajka. Produkty muszą być świeże, najlepiej niepryskane, pochodzące ze sprawdzonego źródła. Zdecydowanie nie poleca się podawania myszom owoców cytrusowych oraz warzyw zawierających szczawiany (szpinak, szczaw). Oczywiście podrzucanie myszom sera, z którym stereotypowo je kojarzymy jest złym pomysłem. mysz jest wszystkożerna, więc ser zje ze smakiem, ale ilość tłuszczu, soli i konserwantów jest szkodliwa dla zdrowia gryzoni.

Mysz domowa hodowlana - co je, klatka, hodowla

Fot. iStock

Mysz domowa – choroby 

Nawet hodowlana mysz domowa może być podatna na choroby. Do rozwoju chorób najczęściej przyczyniają się niewłaściwie warunki. Zbyt wysoka temperatura i wilgotność, kiepska wentylacja lub przeciągi, stres, nadmierna ilość myszy w klatce mogą obniżać odporność i powodować rozwój chorób. Mysz domowa najczęściej zapada na  infekcje pasożytnicze wywoływane przez roztocza, wszoły, nużeńce. Rzadziej obserwuje się infekcje grzybicze oraz bakteryjne. Niekiedy niezależnie od standardów opieki rozwijają się nowotwory.


źródło: www.terrarium.com.pl ,zwierzakowo.pl