Go to content

Maciejka – roślina, która urzeka zapachem. Jak uprawiać ją w ogrodzie i na balkonie?

Maciejka w ogrodzie i na balkonie, uprawa
Fot. iStock

Maciejka to cudownie pachnąca roślina, którą często możemy spotkać w ogrodzie lub na balkonie w doniczkach.  Cieszy się ona niesłabnącym powodzeniem, ponieważ jej uprawa nie jest skomplikowana, a zapach wydzielany wieczorem przez kwiaty po prostu urzeka. Jakiej pielęgnacji wymaga maciejka w ogrodzie i na balkonie?

Maciejka — charakterystyka

Maciejka, czyli lewkonia długopłatkowa, to roślina, która być może nie zachwyca szczególnie pięknymi kwiatami, ale zdecydowanie rekompensuje to zapachem. Należy do rodziny kapustowatych i pochodzi z ciepłych rejonów Afryki Północnej, Grecji, Arabii.

Lewkonia jest rośliną jednoroczną dorastającą do 40 cm wysokości. Ma szaro-zielone, wąskie liście pokryte kutnerem, oraz czteropłatkowe różowo-fioletowe niewielkie kwiatki. Jej silnie rozgałęzione łodygi wraz ze wzrostem zaczynają się płożyć po ziemi, przez co wiele osób uprawia ją w wysoko postawionych, a nawet w podwieszanych doniczkach.

Maciejka w ogrodzie i na balkonie, uprawa

Fot. iStock/maciejka

Maciejka — kwitnienie

Wspomniane już kwiaty nie należą do elementów szczególnie ozdobnych. Tym bardziej że ich płatki rozwijają się dopiero na wieczór, by rano znów się zwinąć. Jednak nie dla wyglądu uprawia się maciejkę — jej główną zaletą jest zapach bardzo intensywny i przyjemny, słodki, który unosi się wokół niej na pewną odległość. Wcale nie trzeba pochylać się nisko nad kwiatami, by poczuć, jak pięknie pachnie.

Kwiatami lewkonii można cieszyć się od czerwca do sierpnia. Jest jednak sposób na to, by przedłużyć kwitnienie tej rośliny na wrzesień. Wystarczy przeprowadzić wysiew nasion w odstępach dwutygodniowych, by rośliny schodziły kolejno po sobie, i tak samo kwitły. Lewkonia nie powtarza kwitnienia.

Maciejka w ogrodzie i na balkonie, uprawa

Fot. iStock/maciejka

Maciejka w ogrodzie i na balkonie — jak uprawiać?

Maciejka bardzo lubi stanowisko słoneczne i nie przeszkadza jej pełne słońce. W półcieniu będzie kwitnąć zdecydowanie mniej obficie. Nie przepada również za silnym wiatrem, więc preferuje raczej zaciszne stanowiska. Radzi sobie zarówno w ogrodzie, jak i zasadzona w doniczkach na balkonie lub tarasie. Na balkonie zazwyczaj traktuje się ją jako roślinę uzupełniającą do innych roślin w doniczkach.

Wysiew

Maciejkę wysiewa się z nasion, które bez problemu można kupić w sklepach ogrodniczych. Maciejka powinna być wysiewana do gruntu pod koniec kwietnia. Należy przy tym zachować odstępy co 20-30 cm. Warto wysiewać ją w odstępach 2-3 tygodniowych, by przedłużyć jej kwitnienie. Należy pozostać przy raz wybranym miejscu dla tej rośliny, ponieważ maciejka ze względu na rozrośnięte korzenie nie lubi przesadzania. Siewki powinny pojawić się po 2 tygodniach. Wtedy też przerywa się je pozostawiając odstępy między roślinami na ok. 10 cm.

Warto także pamiętać o tym, że z powodu jej mało atrakcyjnego wyglądu dobrze jest sadzić ją z innymi, bardziej dekoracyjnymi roślinami. Rośliny te nie powinny jednak wydzielać intensywnego zapachu. Maciejka najlepiej prezentuje się w grupach, warto ją sadzić przy oknach, tarasach, altanach i miejscach wypoczynku, bo tam będzie co wieczór wydzielać swój urzekający zapach.

Maciejka w ogrodzie i na balkonie, uprawa

Fot. iStock/maciejka

Wymagania maciejki

Maciejka nie ma wielkich wymagań, ale nie znaczy to, że pozostawiona bez opieki zawsze będzie rosła w dobrej kondycji. Roślina ta lubi gleby raczej próchniczne, w których nie brakuje składników odżywczych. Maciejka nie lubi stać w wilgoci, więc jeżeli uprawiamy ją w doniczce, powinna mieć ona odpowiedni drenaż (warstwę keramzytu) i otwory odpływowe. Sprzyja jej regularne podlewanie, ale nie lubi też, gdy jej korzenie stoją w wodzie. Jej liście lubią delikatne zraszanie. Warto dokarmiać maciejkę odpowiednią dawką nawozu, by kwitła obficie. Należy jednak uważać na nawozy z dużą dawką azotu — nadmierna jego ilość może hamować obfite kwitnienie lewkonii.

Szkodniki

Maciejka jest rośliną, którą zazwyczaj szkodniki i choroby omijają. Lewkonia jest odporna, ale może się zdarzyć, że zaatakują ją mszyce lub bielinek kapustnik. Motyl składa na liściach jaja, z których wykluwają się żarłoczne gąsienice, żerujące na liściach. W tym przypadku trzeba zbierać gąsienice, zanim uszkodzą roślinę. Niebezpieczny dla maciejki może też okazać się mączniak, który można rozpoznać po białym nalocie na różnych częściach rośliny.

źródło: twojogrodek.pl, muratordom.pl