Dom i wnętrze Ogród

Maciejka – roślina, która urzeka zapachem. Jak uprawiać ją w ogrodzie i na balkonie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
31 lipca 2020
Maciejka w ogrodzie i na balkonie, uprawa
Fot. iStock
 

Maciejka to cudownie pachnąca roślina, którą często możemy spotkać w ogrodzie lub na balkonie w doniczkach.  Cieszy się ona niesłabnącym powodzeniem, ponieważ jej uprawa nie jest skomplikowana, a zapach wydzielany wieczorem przez kwiaty po prostu urzeka. Jakiej pielęgnacji wymaga maciejka w ogrodzie i na balkonie?

Maciejka — charakterystyka

Maciejka, czyli lewkonia długopłatkowa, to roślina, która być może nie zachwyca szczególnie pięknymi kwiatami, ale zdecydowanie rekompensuje to zapachem. Należy do rodziny kapustowatych i pochodzi z ciepłych rejonów Afryki Północnej, Grecji, Arabii.

Lewkonia jest rośliną jednoroczną dorastającą do 40 cm wysokości. Ma szaro-zielone, wąskie liście pokryte kutnerem, oraz czteropłatkowe różowo-fioletowe niewielkie kwiatki. Jej silnie rozgałęzione łodygi wraz ze wzrostem zaczynają się płożyć po ziemi, przez co wiele osób uprawia ją w wysoko postawionych, a nawet w podwieszanych doniczkach.

Maciejka w ogrodzie i na balkonie, uprawa

Fot. iStock/maciejka

Maciejka — kwitnienie

Wspomniane już kwiaty nie należą do elementów szczególnie ozdobnych. Tym bardziej że ich płatki rozwijają się dopiero na wieczór, by rano znów się zwinąć. Jednak nie dla wyglądu uprawia się maciejkę — jej główną zaletą jest zapach bardzo intensywny i przyjemny, słodki, który unosi się wokół niej na pewną odległość. Wcale nie trzeba pochylać się nisko nad kwiatami, by poczuć, jak pięknie pachnie.

Kwiatami lewkonii można cieszyć się od czerwca do sierpnia. Jest jednak sposób na to, by przedłużyć kwitnienie tej rośliny na wrzesień. Wystarczy przeprowadzić wysiew nasion w odstępach dwutygodniowych, by rośliny schodziły kolejno po sobie, i tak samo kwitły. Lewkonia nie powtarza kwitnienia.

Maciejka w ogrodzie i na balkonie, uprawa

Fot. iStock/maciejka

Maciejka w ogrodzie i na balkonie — jak uprawiać?

Maciejka bardzo lubi stanowisko słoneczne i nie przeszkadza jej pełne słońce. W półcieniu będzie kwitnąć zdecydowanie mniej obficie. Nie przepada również za silnym wiatrem, więc preferuje raczej zaciszne stanowiska. Radzi sobie zarówno w ogrodzie, jak i zasadzona w doniczkach na balkonie lub tarasie. Na balkonie zazwyczaj traktuje się ją jako roślinę uzupełniającą do innych roślin w doniczkach.

Wysiew

Maciejkę wysiewa się z nasion, które bez problemu można kupić w sklepach ogrodniczych. Maciejka powinna być wysiewana do gruntu pod koniec kwietnia. Należy przy tym zachować odstępy co 20-30 cm. Warto wysiewać ją w odstępach 2-3 tygodniowych, by przedłużyć jej kwitnienie. Należy pozostać przy raz wybranym miejscu dla tej rośliny, ponieważ maciejka ze względu na rozrośnięte korzenie nie lubi przesadzania. Siewki powinny pojawić się po 2 tygodniach. Wtedy też przerywa się je pozostawiając odstępy między roślinami na ok. 10 cm.

Warto także pamiętać o tym, że z powodu jej mało atrakcyjnego wyglądu dobrze jest sadzić ją z innymi, bardziej dekoracyjnymi roślinami. Rośliny te nie powinny jednak wydzielać intensywnego zapachu. Maciejka najlepiej prezentuje się w grupach, warto ją sadzić przy oknach, tarasach, altanach i miejscach wypoczynku, bo tam będzie co wieczór wydzielać swój urzekający zapach.

Maciejka w ogrodzie i na balkonie, uprawa

Fot. iStock/maciejka

Wymagania maciejki

Maciejka nie ma wielkich wymagań, ale nie znaczy to, że pozostawiona bez opieki zawsze będzie rosła w dobrej kondycji. Roślina ta lubi gleby raczej próchniczne, w których nie brakuje składników odżywczych. Maciejka nie lubi stać w wilgoci, więc jeżeli uprawiamy ją w doniczce, powinna mieć ona odpowiedni drenaż (warstwę keramzytu) i otwory odpływowe. Sprzyja jej regularne podlewanie, ale nie lubi też, gdy jej korzenie stoją w wodzie. Jej liście lubią delikatne zraszanie. Warto dokarmiać maciejkę odpowiednią dawką nawozu, by kwitła obficie. Należy jednak uważać na nawozy z dużą dawką azotu — nadmierna jego ilość może hamować obfite kwitnienie lewkonii.

Szkodniki

Maciejka jest rośliną, którą zazwyczaj szkodniki i choroby omijają. Lewkonia jest odporna, ale może się zdarzyć, że zaatakują ją mszyce lub bielinek kapustnik. Motyl składa na liściach jaja, z których wykluwają się żarłoczne gąsienice, żerujące na liściach. W tym przypadku trzeba zbierać gąsienice, zanim uszkodzą roślinę. Niebezpieczny dla maciejki może też okazać się mączniak, który można rozpoznać po białym nalocie na różnych częściach rośliny.

źródło: twojogrodek.pl, muratordom.pl


Dom i wnętrze Ogród

5 zdań, które powinnaś wyrzucić ze swojego słownika, jeśli chcesz być szczęśliwa

Redakcja
Redakcja
31 lipca 2020
7 tekstów, których wszystkie kobiety mają serdecznie dość
fot. iStock/Petar Chernaev
 

Słowa mają wpływ na nasze życie. To dzięki nim motywujemy się do działania, ale to także z ich powodu cierpimy i załamujemy ręce.  Jeśli na poważnie myślisz o tym, żeby osiągnąć sukces w każdym aspekcie swojego życia – zrezygnuj z tych dziewięć zwrotów.


1. „To musi być perfekcyjne”

Amerykańska dziennikarka, aktywistka, autorka sześciu bestsellerowych książek Maria Shriver powiedziała kiedyś: „Perfekcjonizm nie sprawia, że ​​czujesz się doskonały; sprawia, że ​​czujesz się niewystarczający ”. Często dążymy do doskonałości, ponieważ szukamy aprobaty i pochwały od innych. Kiedy mamy obsesję na punkcie tego, jak postrzegają nas inni, pozostajemy nieszczęśliwi, rozczarowani i pozbawieni motywacji.

2. Ciągłe powtarzanie: „tak”

Kiedy zgadzamy się na wszystko, stajemy się podatni na przemęczenie, przepracowanie i przeciążenie psychiczne. Obniża to również wartość jakości naszego czasu i uniemożliwia nam poświęcenie całej energii na rzeczy, którym są naprawdę istotne. Kluczem jest wyznaczanie granic. Chodzi o to, aby zdać sobie sprawę, że trzeba wziąć odpowiedzialność za siebie, wziąć odpowiedzialność za swoje życie i za osiągnięcie własnych zamierzonych celów.

3. „Jestem taka zajęta”

Niedawne badanie opublikowane przez Journal of Psychological Science pokazuje, że jesteśmy bardziej szczęśliwi, kiedy w naszym życiu dzieje się wiele. Narzekanie na ten stan automatycznie wywołuje negatywne myśli, zamiast zmobilizować nas do bycia obecnym „tu  i w tej chwili”. Następnym razem, gdy ktoś cię zapyta jak się masz, zwróć uwagę na swoją odpowiedź – i unikaj słowa „zajęta”.

4. „On się zmieni”

Wiele z nas jest „naprawiaczami”. Widzimy na swojej drodze kogoś z problemem lub dostrzegamy jakiś aspekt jego osobowości lub zachowania, który chciałybyśmy zmienić – więc natychmiast budujemy sobie wyobrażenie o tym, co jest dla niego dobre. Ludzie nie mogą się zmienić, jeśli tego nie chcą. Więc nie tylko próby zmieniania są daremne, ale narażają na szwank nasze relacje. Jeśli ktoś przyjdzie do Ciebie po pomoc, nie bój się zaoferować swojego wsparcia – po prostu nie narzucaj mu swoich pomysłów i nie oczekuj radykalnego zwrotu o 180 stopni w jego zachowaniu.

5. „Zrobię to później”

Prokrastynacja może zaszkodzić twojej samoocenie i produktywności. Wiele badań przeprowadzonych w ciągu ostatniej dekady wykazało również, że ma ona nawet negatywny wpływ na nasze samopoczucie i stan emocjonalny.
Aby uniknąć marnowania czasu i wyczerpania emocjonalnego, stosuj dobre praktyki w zakresie zarządzania czasem, takie jak korzystanie z planera – w telefonie lub w papierowym kalendarzu. Podziel swoje cele i zadania na małe kawałki i daj sobie niewielką nagrodę, gdy osiągniesz jeden z tych „kamieni milowych”.


Dom i wnętrze Ogród

7 rzeczy, których nigdy zmienisz u swojego partnera, niezależnie od tego jak bardzo ci na tym zależy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 lipca 2020
Fot. iStock/Eva Katalin Kondoros

Właściwie powinniśmy od razu powiedzieć to sobie wyraźnie: naszym zadaniem nie jest zmienianie partnerów w kogoś innego niż osoba, którą pokochaliśmy. Ludzie powinni zmieniać się sami, rozwijać, ewoluować – dlatego, że nadszedł taki właśnie moment w ich życiu, moment na dojrzewanie, na zmiany. Jeśli dzieje się to w jakimś stopniu pod wpływem ukochanej osoby lub jej uczucia to wspaniale. Jednak nie wierzmy w to, że sami jesteśmy w stanie partnera zmienić. I zdajmy sobie sprawę z tego, że są takie aspekty, które nigdy zmianie nie ulegną.

7 rzeczy, których nigdy zmienisz u swojego partnera

1. Zaburzenie osobowości i „twarde” uzależnienia

Nie jesteś psychiatrą, a partner nie jest twoim pacjentem. Nie wierz w banały typu „miłość potrafi uleczyć choroby duszy”. Narcyzm, choroba dwubiegunowa, niestabilność emocjonalna, seksoholizm, alkoholizm… Tu pomoże tylko silna wolna i terapia. Jego, nie twoja.

2. Przeszłość

Spotykając miłość, musimy mieć świadomość, że osoba, która staje się dla nas najważniejsza ma swoją przeszłość,  osoby, które są dla niej ważne i wydarzenia, które naznaczyły ich życie. Choć w pewnych okolicznościach to może być trudne, nie zmienimy tego faktu, należy go więc zaakceptować i nie drążyć, nie doszukiwać się w nim tego, co mogłoby nas zranić. Pomyślmy raczej o tym, że to właśnie różne doświadczenia doprowadziły nas do siebie.

3. Brak odpowiedzialności za swoje życie

Zakładając, że mówimy tu o osobach powyżej 30-go roku życia, ciągłe uciekanie od codziennych problemów i brak umiejętności zadbania o zwykłe, życiowe sprawy są mocno niepokojące. Istnieje pewne grupa osób, które partnera traktują jako kogoś kto „ogarnie za nich życie” i będzie im matkował, tłumaczył przed innymi, rozwiązywał za nie trudne sytuacje. Ta postawa wynika raczej z pewnych stałych cech charakteru.

4. Zamiłowanie do flirtu, skłonność do niewierności

Zdrada już na samym początku związku powinna dać ci do myślenia. Tak samo wiecznie rozbiegany wzrok partnera oraz stała liczba „znajomych” chętnych na spotkania o charakterze innym niż jedynie przyjacielskim. Są ludzie, którzy z jakichś powodów nie potrafią dochować wierności. I prawdopodobnie nie powinni się wiązać w poważne relacje.

5. Bardzo bliski związek z matką lub ojcem

Chodzi tu o związek toksyczny, rodzaj współuzależnienia, które bardzo negatywnie wpływa na waszą relację. Nie oderwiesz go siłą z tej relacji, nie zmienisz jego uczuć. I nie jest to twoją rolą. O tej zmianie może zadecydować i dokonać jej tylko on. Tak jest z resztą lepiej. Przecież nie chcesz, żeby ktoś ci zarzucił, że rozbijasz rodzinę…

6. Niechęć do posiadania dzieci

Niektórzy ludzie po prostu nie powinni ich mieć i… tak jest lepiej. Jeśli on mówił ci od początku, że nie chce zakładać „tradycyjnej” rodziny i starać się o potomstwo bo nie czuje, że mógłby się w rodzicielstwie spełnić, nie upieraj się, że „jak zobaczy tę maleńką kropeczkę na monitorze”, to nagle ogarnie go ocean szczęścia. Najprawdopodobniej to wszystko skończy się dramatem. Głównie twoim.

7. Brak szacunku dla innych ludzi oraz brak szacunku dla zwierząt

Przykro mi to mówić, ale nie wierz w to, że ktoś, kto od początku pokazywał ci się z tej gorszej strony, nagle dozna olśnienia i zacznie traktować ludzi tak, jak na to zasługują. Brak szacunku do innych wynosi się najczęściej z domu, a coś, co jest w nas aż tak głęboko naprawdę bardzo trudno wykorzenić.

Pewnie myślisz teraz „nigdy nie mów nigdy”… Oczywiście, zdarzają się wyjątki. Nie liczyłabym jednak na cud tam, gdzie pewne sytuacje przytrafiają się notorycznie.


Zobacz także

Lampy i żyrandole Eichholtz są małymi dziełami sztuki.

Oświetlenie w stylu Eichholtz. Te lampy robią wrażenie!

Idealny odkurzacz poradzi sobie z każdym brudem

3 inspiracje na niezwykle proste walentynkowe DIY