Style industrialny i loftowy na stałe wpisały się w trendy w urządzaniu mieszkań i domów. Surowość i prostota, a przy tym świetny wygląd i nowoczesny design – to cechy, które decydują o ich popularności. Urządzenie łazienki w stylu industrialnym to niełatwe zadanie. Rozwiązań jest wiele, a wszystkie naprawdę piękne. Na jaką baterię się zdecydować? Która będzie idealnie komponowała się z wnętrzem? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Łazienka w stylu industrialnym
Styl industrialny pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i narodził się w latach 50. XX w. Powstał, gdy grupy artystów adaptowały na swój użytek opuszczone tereny fabryczne. Główne cechy stylu industrialnego w budownictwie to wysokie sufity, duże okna, metalowe elementy, np. widoczne rury czy duże metalowe lampy. Nieodłącznymi elementami są beton, szkło, postarzane drewno i elementy metalowe, a także kamienne i ceglane motywy. Wśród kolorów dominują czerń, szarość i biel.
Industrialna łazienka nie musi łączyć wszystkich tych elementów. Nie musi też mieć w sobie prawdziwych elementów z betonu, cegieł czy metalu. Z powodzeniem można zastąpić je glazurą, płytkami i tapetami. Na rynku dostępne są całe linie płytek i farb, które imitują różne typy betonu, przyrdzewiałe płyty metalowe czy stal. Świetnym dodatkiem w takiej łazience będzie biel i drewno. We wnętrzu świetnie sprawdzą się industrialne szyby prysznicowe z czarnymi elementami czy stylizowane wanny. Co ważne, industrialne łazienka nie musi oznaczać przestronnego, dużego pomieszczenia. Ten styl sprawdzi się także w małych łazienkach.
Kolejne istotne elementy to oczywiście sanitariaty i armatura. W sklepach dostępne są takie w kolorze m.in. miedzi, proszkowanej stali i matowoczarne. Mnogość rozwiązań w stylu industrialnym i loftowym, dostępnych na polskim rynku naprawdę zaskakuje. Armatura nawiązuje do starych fabryk nie tylko kolorem, ale i nierzadko kształtem. Dostępne są modele przypominające rury i elementy starej, zardzewiałej instalacji wodnej, a baterie łazienkowe nierzadko posiadają oryginalne kurki, np. w kształcie koła, jakim odkręca się wodę właśnie w pionach instalacyjnych. Szeroką gamę kolekcji baterii łazienkowych oferuje firma GROHE. W łazienkach industrialnych świetnie sprawdzą się m.in. te z linii Lineare i Eurocube. Ze wszystkimi jej propozycjami możesz zapoznać się w salonach łazienek oraz na stronie producenta.
Jaką baterię wybrać do łazienki industrialnej?
Kiedy masz już wybrane kolory, płytki, szafki do swojej industrialnej łazienki, przyszedł czas na wybranie armatury. Na rynku spotkasz naprawdę różne baterie łazienkowe, pasujące do tego stylu. Najbardziej tradycyjnym i najpowszechniejszym wyborem do loftowych i industrialnych łazienek są baterie w matowym kolorze czarnym. Inne propozycje to kolor szczotkowanej stali lub miedzi. W salonach łazienek znajdziemy też nierzadko baterie w kolorach szczotkowanego brązu, chromu, antycznej miedzi, czy czarnego szczotkowanego chromu. Propozycji jest naprawdę nieskończenie wiele.
Jeśli chodzi o kształty, tutaj warto postawić na prostotę, aby nie przesadzić z dekoracyjnością przestrzeni. Minimalistyczne, proste baterie mogą być wzbogacone o ozdobny, rozetowy kurek czy kolorowe elementy nawiązujące do „fabrycznego” charakteru. Jeśli natomiast chcesz nadać wnętrzu bardzo wyraźnego industrialnego stylu, postaw na baterie i resztę armatury, która imituje swoim wyglądem stare elementy systemu wodnego lub stare rury. Najważniejsze, by zarówno płytki, wanna lub prysznic i armatura, a później dodatki tworzyły jedną, spójną całość.
Pamiętaj, że decydując się na łazienkę w stylu industrialnym, należy kierować się nim od początku do końca. To on powinien być motywem przewodnim pomieszczenia. Nie oznacza to oczywiście, że nie możesz przełamać go jakimś przyjemnym dodatkiem w innym stylu. Wręcz przeciwnie. Ważne jednak, by tych odmiennych stylów nie było zbyt dużo, a i ich elementy nie były bardzo przytłaczające i nie tłumiły wyjątkowego charakteru wybranego przez Ciebie motywu przewodniego łazienki.
Znakomitymi dodatkami do łazienki industrialnej będą metalowo-drewniane, betonowe lub kamienne akcesoria w surowym stylu. Styl industrialny świetnie komponuje się z naturalnymi materiałami i minimalistycznymi, prostymi elementami.