Go to content

Okap podszafkowy – kiedy się na niego zdecydować i jakie są jego zalety?

Fot. Materiały prasowe

Każda kuchnia powinna mieć zamontowany okap kuchenny. Pozostaje tylko kwestia tego, jaki okap wybrać? Nie wszystkie modele sprawdzą się w każdej kuchni. W przypadku okapów podszafkowych mamy do czynienia z urządzeniami idealnymi do małych pomieszczeń, a także tych wnętrz, gdzie właściciel chciałby ukryć okap w zabudowie. Jakie są wady i zalety okapów podszafkowych? Kiedy zdecydować się na zakup takiego modelu i czym się kierować?

Wybór między pochłaniaczem a wyciągiem

Najważniejsza kwestia dotyczy tego, czy okap podszafkowy ma działać jako wyciąg, czy też jako pochłaniacz. Zasadniczo przyjęło się, że lepiej, gdy okap pracuje w obiegu otwartym. Powietrze trafia wówczas na zewnątrz wraz z parą, cząsteczkami tłuszczu i innymi zanieczyszczeniami. Nie potrzeba w tym przypadku dodatkowych filtrów węglowych, a to przekłada się na niższe koszty eksploatacji – filtry trzeba co jakiś czas wymieniać. Ponadto, warto podkreślić, że wyciągi są nieco bardziej ciche. Niestety, okap tego rodzaju wymaga osobnego kanału wentylacyjnego. W nowych budynkach nie jest to problem, ale w starych blokach czy kamienicach dawniej nie przewidywano potrzeby instalacji okapów. Wówczas trzeba się zdecydować na pochłaniacz.

Oferowane na rynku modele okapów podszafkowych pozwalają na pracę w obu tych trybach. Przed zakupem należy się jednak zdecydować na to, czy urządzenie będzie funkcjonowało jako wyciąg, czy jako pochłaniacz. Od tego zależy bowiem sposób montażu urządzenia, a także aranżacja przestrzeni nad kuchenką. Do wyciągu będzie konieczne doprowadzenie rury wentylacyjnej. Można ją ukryć pod szafkami, ale trzeba o tej kwestii pamiętać przy projektowaniu aranżacji kuchni. Znaczenie w tym kontekście ma także rodzaj okapu podszafkowego.

Okap teleskopowy czy wkład do szafki?

Zasadniczo okapy podszafkowe możemy podzielić na dwa typy urządzeń. Pierwszy z nich to okapy teleskopowe, znane także jako okapy szufladowe. Urządzenie montuje się pod szafką. Można je ukryć pod maskownicą, ale dolna część okapu musi być dostępna od frontu. Jest nią bowiem wysuwany panel, którym uruchamia się urządzenie. Na nim znajdują się przyciski sterowania pracą turbiny, włącznik oświetlenia i ewentualne inne udogodnienia (np. timer, wyświetlacz LED, itp.).

Alternatywa to okap do zabudowy. W tym wypadku urządzenie jest montowane nie tyle pod szafkę, ile w samej szafce. Cały korpus jest schowany we wnętrzu mebla. Panel sterowania jest tu umieszczony od spodu okapu. Pomijając tę dolną część, taki wkład do szafki jest w praktyce niedostrzegalny. Można dzięki temu w pełni zachować spójność stylistyczną frontu.

Oba rozwiązania są dość wygodne w użytkowaniu. Okapy te nie rzucają się w oczy. Są optymalnym wyborem dla osób, które chciałyby ukryć okap w kuchni, a jednocześnie nie ponieść wysokich kosztów. Okapy blatowe, które również mogłyby spełniać podobną rolę, są dużo droższe, a do tego ich instalacja jest bardziej skomplikowana. Wkład do zabudowy wydaje się jednak nieco lepszym wyborem, gdyż nie ma dodatkowych elementów ruchomych w postaci prowadnic szuflady, które z czasem mogą się zużyć i nie zawsze łatwo je doczyścić.

Okap teleskopowy to jeden z dwóch rodzajów okapów podszafkowych – na zdjęciu Nortberg Amadis Inox

Zalety i wady okapów podszafkowych

Ze względu na to, że okapy podszafkowe są schowane w zabudowie, są też nieco cichsze, gdyż szafka je wytłumia. Oczywiście, pod warunkiem, że są poprawnie zamontowane. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj okapów jest niezwykle popularny ze względu na cenę. Jakość podzespołów i wykonania w najtańszych urządzeniach nie zawsze zapewnia odpowiedni standard, jeśli chodzi o poziom głośności i jakość wykonania. Te bardziej budżetowe urządzenia rzadko też wykorzystują nowoczesne technologie, które coraz częściej pojawiają się w okapach. Nie można w nich liczyć na przykład na sterowanie pilotem.

Zarazem prosta konstrukcja okapów podszafkowych sprawia, że są to niezwykle funkcjonalne i bezawaryjne urządzenia, które mogą posłużyć przez długie lata. Łatwo je wyczyścić. Bez problemu można się dostać do wnętrza okapu, gdyby jednak była konieczna naprawa jakiegoś podzespołu. Ma to zresztą znaczenie w kontekście wymiany i czyszczenia filtrów.

Umiejscowienie okapu podszafkowego tuż nad kuchenką, na dodatek w zabudowie, która też stanowi pewną barierę dla oparów, sprzyja skuteczności tych urządzeń. Nie należą one jednak do najbardziej wydajnych okapów, przynajmniej w tych najtańszych modelach. Ponadto, w kuchniach dużych lub otwartych na salon, mogą one nie radzić sobie pod tym kątem tak dobrze, jak powinny. Zakłada się, że okap kuchenny powinien przynajmniej móc sześciokrotnie przefiltrować powietrze w pomieszczeniu w ciągu godziny na najniższym biegu, a na najwyższym dwanaście razy. W kuchniach o dużej kubaturze modele podszafkowe nie zawsze tę normę spełniają.

Jako zalety okapów podszafkowych należy wymienić takie kwestie jak:

  • nieskomplikowana konstrukcja
  • łatwy i szybki montaż
  • łatwe czyszczenie i dostęp do wnętrza okapu oraz filtrów
  • niewielkie rozmiary i prostota formy (dla minimalistów i posiadaczy małych kuchni)
  • dyskretny charakter
  • dobre doświetlanie kuchenki
  • niska cena

Z kolei wady tego rodzaju urządzeń to:

  • niska wydajność w dużych kuchniach, może w nich być nieefektywny
  • niewielkie rozmiary i prostota formy (dla szukających designerskich okapów i posiadaczy dużych kuchni)
  • słabsza jakość materiałów i podzespołów w najtańszych modelach

Okap podszafkowy to dobre rozwiązanie w kuchniach z małym metrażem. Warto podkreślić, że miejsce nad okapem można wówczas dodatkowo wykorzystać na półki. W przypadku okapu kominowego nie jest to możliwe – zajmują one całe miejsce w pionie nad kuchenką.

Okap do zabudowy, taki jak Nortberg Lando Glass White, doskonale wtapia się w otoczenie

Okapy podszafkowe Nortberg – dla wymagających klientów

Okapy podszafkowe to bardzo często tanie, budżetowe urządzenia. Tu też jednak można znaleźć okapy premium. Przykładem może być oferta firmy Nortberg. To polski producent, który kieruje swoje okapy do wymagającego klienta. Marka ta stawia na wysoką jakość urządzeń, zarówno jeśli chodzi o wykorzystywane do ich stworzenia materiały oraz wykonanie, jak i ich design oraz estetykę. Nawet tak minimalistyczne, jeśli chodzi o wygląd, okapy podszafkowe Nortberg sprawiają wrażenie eleganckich i luksusowych.

Doskonałym przykładem może tu być kuchenny okap podszafkowy Lando Glass White. Ten model okapu Nortberg odznacza się wyjątkowo wysoką wydajnością nawet 850 m3/h. Zarazem jest to okap energooszczędny, wykorzystujący nowoczesne oświetlenie LED SMD. Dzięki zastosowaniu kilkuwarstwowego filtra aluminiowego dobrze filtruje powietrze i jest łatwy w czyszczeniu. Posiada czterostopniową regulację turbiny, timer i dotykowy panel sterowania. Oprócz tego można nim jednak sterować za pomocą pilota. Lando Glass White to zaprzeczenie powszechnie panującego stereotypu o okapach podszafkowych. To urządzenie nowoczesne, ekonomiczne, wydajne, a do tego ładnie zaprojektowane. Ma wszystko, czego można oczekiwać od okapu podszafkowego.


Artykuł sponsorowany