Krety to stworzenia, które mają swój urok, ale nie są specjalnie pożądanymi gośćmi ogrodzie. Te małe, pożyteczne stworzonka są niestrudzonymi budowniczymi podziemnych struktur, o których obecności świadczą charakterystyczne kopce. Co warto wiedzieć o kretach, i co zrobić, by krety w ogrodzie były tylko wspomnieniem?
Krety europejskie – charakterystyka
Krety europejskie to niewielkie ssaki osiągające masę do 120 g oraz długość ciała do 20 cm. Są owadożernymi ssakami o charakterystycznym wyglądzie. Kret ma ryjkowaty pysk, w którym znajdują się aż 44 zęby. Ma maleńkie uszy i jeszcze mniejsze oczy, które mierzą zaledwie milimetr. Nic dziwnego, że oczy są bardzo małe i raczej prymitywnie zbudowane, skoro krety większośc życia spędzają w podziemiu. Ciało kreta otula miękkie, czarne, krótkie futerko, a jego łapy – silne, z mocno zagiętymi pazurami – znakomicie sprawdzają się podczas kopania podziemnych korytarzy. A po czym poznać, że w danym miejscu znajduje się miejsce życia kreta? Oczywiście po kretowisku. Takie charakterystyczne krecie kopce to nic innego, jak ziemia wypychana łapami przy drążeniu tuneli. Można zauważyć krety wyglądające się na zewnątrz kretowiska po to, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Najczęściej kretowiska można spotkać na glebie żyznych i wilgotnych dzieła twoim drążyć tunele oraz znaleźć pożywienie.
Życie pod ziemią
Krety nie są wybrednymi zwierzętami. Żywią się wykopanymi pod ziemią dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami. Zjadają mi.in.: trudnego do usunięcia szkodnika – turkucia podjadka, więc to pożyteczne stworzenia. Mają znakomity słuch, a także włosy czuciowe na ogonku i pysku, którymi wyłapują drgania powodowane przez ruch innych zwierząt. Co ciekawe ten niewielki ssak je dość dużo – każdego dnia zjada mniej więcej pożywienie o ciężarze połowy masy jego ciała.
Krety większość czasu spędzają pod ziemią, gdzie wykopują podziemne tunele. Ich których długość może wynosić nawet 200-300 metrów. Są one dość wąskie, o średnicy około 6 cm, ale to wystarcza kretowi do swobodnego poruszania się w nich. Najczęściej można napotkać kreta na głębokości do pół metra, ponieważ tu jest najwięcej pokarmu. Jeśli już zdarzy się, że wyjdzie na powierzchnię, porusza się tam bardzo niezgrabnie. Niestety jego słaby wzrok dodatkowo utrudnia mu zadanie, stąd mnóstwo kretów ginie na skutek ataku drapieżnika na powierzchni lub po prostu wpada pod auta.
Cykl dobowy i zimowy sen kreta
Krety są samotnikami. W pary łączą się wyłącznie wiosną, na czas rui, po skończeniu roku życia. Wtedy są już gotowe do rozrodu. Ciąża u kretów trwa 28 dni i samica w jednym miocie rodzi od dwóch do siedmiu nagich potomków. Kret jest zwierzęciem niezwykle aktywnym, szczególnie o poranku, ale żyjącym zgodnie ze stałym rytmem dobowym. Jest aktywny przez 4 godziny, po czym przez kolejne 3 godziny śpi głębokim snem, po czym budzi się i wszystko dzieje się od nowa.
Krety nie zapadają w zimowy sen, za to zimują w wydrążonych przez siebie korytarzach, na gnieździe zbudowanym z trawy i mchu. W pobliżu gniazda tworzą spiżarkę, gromadząc zapasy z unieruchomionymi dżdżownicami, którym podcinają zwoje nerwowe. Zapas, który zgromadzą, musi im wystarczyć na całą zimę
Czy krety objęte są ochroną gatunkową?
Często pada pytanie, czy krety objęte są ochroną gatunkową. Sytuacja wygląda tak, że krety objęte są ochroną częściową, ze względu na pożyteczną działalność związaną ze zwalczaniem szkodników. Nie obowiązuje ona na terenie upraw, ogrodów, szkółek leśnych, obiektów sportowych, czy konstrukcji hydrotechnicznych – z takich miejsc można starać się wyprosić kreta.
Domowe sposoby na krety w ogrodzie
Domowe sposoby na krety przydadzą się, kiedy kopców jest zbyt dużo i szpecą np. trawniki, warto znaleźć sposób na humanitarne wyproszenie ich z ogrodu.
- krety mają niebywale silny węch i są wrażliwe na rośliny intensywnie pachnące. Jest szansa, że gdy po sadzimy czosnek, bazylię, miętę, czy lawendę, nie będą miały ochoty w ich pobliżu kopać tunelu.
- pomoże hałas – można zastosować puszki zamieszczone na krótkich palikach, które przy wietrze będą hałasowały w sposób, którego nie lubią krety. Są również dostępne odstraszacze ultradźwiękowe, które można wypróbować przeciwko niechcianym gościom.
- żywołapka – kreta można złapać także w humanitarny sposób, poprzez żywołapkę. Zazwyczaj są to pułapki w kształcie rurek, o średnicy 6 cm, które otwierają się tylko do wewnątrz. Zakłada się do ziemi tak, by końce były połączone z korytarzem. Ponieważ krety mają znakomity węch, warto robić to w rękawiczkach, by nie wyczuły pozostawionego przez człowieka zapachu. Gdy tylko zwierzątko złapie się na łapkę (należy to regularnie sprawdzać!), warto wynieść go na dalszą odległość od domu. Inaczej może wracać.
Jeśli domowe sposoby na krety w ogrodzie zawodzą, można sięgnąć po środki specjalistyczne, do zwalczania kretów. Są one dostępne w formie proszku, olejku, żelu lub płynu. Nie robią one krzywdy zwierzęciu, ale odstraszają naturalnymi składnikami, takimi jak silnie pachnący olejek lawendowy.