Trudno wręcz wyobrazić sobie nasze codzienne funkcjonowanie bez oświetlenia w domowych wnętrzach. Do czego się przydaje? Zapewnia ono wygodę i bezpieczeństwo, a także sprawia, że czujemy się w danej przestrzeni po prostu przyjemnie. Duży wpływ na to ma dobór odpowiednich produktów oświetleniowych, od których zależy nasze samopoczucie i zdrowie. Jakie światło jest szczególnie korzystne dla człowieka? Do czego prowadzi niedobór światła? Czy lepiej zdecydować się na chłodniejsze tony czy wybrać produkty emitujące światło ciepłe? O tym napiszemy poniżej.
Do czego przydaje się światło w domu?
Światło w domowych wnętrzach pełni mocno zróżnicowane role. Z jednej strony zapewnia warunki pozwalające na swobodne przemieszczanie się, bez obaw o potknięcie i upadek. Bez niego trudno byłoby też wykonywać rozmaite czynności (mniej lub bardziej precyzyjne). Dzięki zastosowaniu światła możemy rozróżniać detale, ruch, kolory i kształty.
Światło to też estetyka. Ciekawie rozmieszczone punkty świetlne potrafią pełnić we wnętrzu również zadania dekoracyjne, zwłaszcza gdy wybierze się choćby modele, oferowane przez sklep z oświetleniem: LightPlus.pl. W końcu światło w domowych wnętrzach jest w stanie wpływać na nastrój i samopoczucie domowników i ich gości, a jego długofalowy niedobór potrafi mocno odbić się na kondycji zdrowotnej.
Niedobór światła – do czego prowadzi?
Nie da się ukryć, że prawidłowe oświetlenie wnętrz korzystnie oddziałuje na ludzi. Pobudza do działania, pomaga się skupić na pracy lub nauce i zwiększyć efektywność podczas realizowania rozmaitych zadań. Niekiedy potrafi też wyciszać lub koić nadwyrężone nerwy. Zapewnia bezpieczeństwo i komfort wzrokowy. Pozwala też poczuć się lepiej.
Z kolei niedobór światła (lub jego niewystarczający poziom) może wywołać spadki nastroju, a nawet stany depresyjne. Prowadzi do nadmiernej senności, niekiedy wzrostu łaknienia, a także rozregulowania zegara dobowego, poprzez zakłócanie cyklu snu i wydzielania hormonów (m.in. melatoniny).
Co można zrobić, by zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu niedoboru światła na zdrowie? Zdecydowanie warto spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w słoneczne dni (produkcja witaminy D), ale też zatroszczyć się o wprowadzenie odpowiedniej liczby i jakości źródeł światła w domowych wnętrzach. One bowiem również mają niebagatelne znaczenie.
Światło ciepłe czy światło zimne – co lepiej wybrać do poszczególnych domowych przestrzeni?
W większości domowych wnętrz stosuje się światło pośrednie, o temperaturze ok. 3500-4000 kelwinów, które nie męczy nadmiernie wzroku, a przy tym pomaga się skupić. Jeśli planuje się stworzyć miejsce sprzyjające wytężonej koncentracji, można rozważyć wykorzystanie produktów powyżej 5300 kelwinów, co potrafi stymulować procesy biologiczne w ludzkim organizmie. Idealnie sprawdzają się one jako lampy główne w pomieszczeniach, w których spędza się czas na pracy lub realizacji zadań domowych (w kuchni, łazience, salonie).
A co zrobić, by się wyciszyć z pomocą oświetlenia? W sukurs przychodzą żarówki emitujące światło ciepło białe, tak chętnie stosowane do oświetlenia bocznego w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych. Cieplejsze tony pomagają się zrelaksować po długim dniu oraz przygotować do nocnego wypoczynku.
Co niezmiernie istotne, trzeba zauważyć, że tak naprawdę do prawidłowego oświetlenia pomieszczenia najczęściej nie wystarcza jedna lampa, a kilka opraw. Do stworzenia funkcjonalnego systemu oświetleniowego we wnętrzach najczęściej łączy produkty o różnym natężeniu i temperaturze barwowej, by bez trudu dopasowywać warunki świetlne do rozmaitych potrzeb danej chwili. Sporo inspiracji na to, jak ciekawie, bezpiecznie i modnie oświetlić domowe wnętrza, można znaleźć choćby na stronie: ladnemieszkanie.com.pl.
Piękne, bezpieczne i klimatyczne domowe wnętrza dla każdego
Światło we wnętrzach jest niezmiernie ważne dla naszego samopoczucia, zdrowia i kondycji psycho-fizycznej. Warto o tym pamiętać, gdy planuje się dobór lamp do poszczególnych wnętrz. Stanową one bowiem nie tylko część wyposażenia, ale bardziej kluczowy jego element, sprawiający, że w danym miejscu czujemy się komfortowo, bezpiecznie i po prostu dobrze.